Extrémnímu počasí jsme dali zelenou. Proč Pařížská dohoda selhala?

Existuje staré pravidlo zahraniční politiky, že „politika končí na vodní hranici“. Jinými slovy, bez ohledu na politickou příslušnost by mělo být cílem všech amerických lídrů zajistit bezpečnost a prosperitu Spojených států v porovnání s jejich zahraničními rivaly. Když se však prezident rozhodne využít mezinárodní dohodu k obejití domácích omezení své moci, výsledek je předem odsouzen k nezdaru. To je přesně případ Pařížské dohody (PD), píše National Interest.

Administrativy Baracka Obamy a Joea Bidena vnímaly PD především jako nástroj k prosazení domácí politické agendy namísto účinného řešení globálních emisí skleníkových plynů. Výsledkem byla dohoda, která spíše než přelomový krok v oblasti klimatu skončila jako prázdné gesto.

Hlavním cílem globální klimatické politiky je vytvořit závaznou mezinárodní dohodu, která by donutila všechny státy spravedlivě snižovat své emise. První takový pokus, Kjótský protokol z 90. let, selhal, protože rozděloval svět na bohaté a chudé země. Povinnosti v oblasti snižování emisí dopadly výhradně na vyspělé státy, zatímco hlavní světoví znečišťovatelé, jako Čína, žádné závazky přijmout nemuseli.

Pařížská dohoda se pokusila napravit chyby Kjóta tím, že zavedla dobrovolný přístup. Každá země si měla stanovit vlastní závazky, čímž se mělo předejít situaci, kdy by nespokojené státy dohodu zablokovaly. Teoreticky to umožňovalo USA uzavírat dvoustranné klimatické dohody s hlavními znečišťovateli, jako je Čína, a Pařížská dohoda by v takových případech fungovala jako ověřovací mechanismus.

Tento přístup mohl umožnit Spojeným státům uplatnit tvrdou vyjednávací strategii, kterou například Donald Trump rád využívá v obchodních dohodách. Nicméně Obama místo toho viděl v PD možnost, jak obejít Kongres a uplatnit klimatickou politiku bez jeho souhlasu.

Obama věděl, že republikánský Senát by Pařížskou dohodu nikdy neratifikoval – a to zejména proto, že ho Bílý dům z jednání o jejím obsahu zcela vyloučil. Vymyslel proto strategii, jak dohodu přijmout bez souhlasu Kongresu: pokud by závazky USA zůstaly pouze dobrovolné a nevyžadovaly legislativní změny, mohl by ji přijmout exekutivním nařízením jako nezávaznou mezinárodní dohodu.

Ještě problematičtější bylo, že někteří právní experti argumentovali, že i když dohoda nebyla Senátem ratifikována, prezident by ji mohl využít k regulaci domácího průmyslu prostřednictvím Zákona o čistém ovzduší. Jinými slovy, Pařížská dohoda nebyla pro Obamovu administrativu primárně nástrojem mezinárodní klimatické diplomacie, ale spíše způsobem, jak bez souhlasu Kongresu rozšířit domácí regulace v oblasti klimatu.

Tento přístup potvrzuje i analýza závazků jednotlivých států. Zatímco Obama přislíbil výrazné snížení emisí, jiné státy se zavázaly k minimálním ústupkům. Největší světový znečišťovatel, Čína, si stanovil jako cíl pouze „dosáhnout vrcholu emisí do roku 2030“ – což fakticky znamenalo, že její emise budou v dohledné době dále růst.

Obama tedy nejenže nepoužil PD k vyjednání smysluplných klimatických závazků ze strany zahraničních konkurentů USA, ale místo toho přijal neúměrně náročné závazky pro Spojené státy. Trump proto po svém prvním zvolení tuto dohodu rychle opustil.

Po Trumpově odchodu se Bidenova administrativa okamžitě znovu připojila k PD, ale ani tentokrát nedokázala využít dohodu k získání významnějších závazků od jiných států. Analýza nových závazků ukázala, že USA se zavázaly k více než 71 % globálního snižování emisí v rámci aktualizovaných cílů. Jinými slovy, většinu klimatických opatření v rámci dohody měly nést Spojené státy, zatímco zbytek světa přispěl jen minimálně.

To možná vysvětluje, proč Biden během svého funkčního období přijal regulace v hodnotě 1,9 bilionu dolarů – což je téměř čtyřnásobek toho, co přijal Obama za jeden termín. Jakmile se Trump vrátil do Bílého domu, PD opět opustil a zahájil deregulaci klimatické politiky.

Zatímco mnozí kritici obviňují Trumpa z toho, že odstoupením od PD podkopává boj proti změně klimatu, skutečná odpovědnost leží na těch, kdo z dohody udělali politický nástroj namísto skutečné mezinárodní spolupráce.

Republikáni v minulosti podporovali koncept sdílení břemene v mezinárodních dohodách a pravděpodobně by byli ochotni podpořit dohodu, která by zlepšila postavení USA ve světě, i kdyby znamenala určité klimatické závazky. Jenže místo toho Obama odmítl vést seriózní jednání, a Biden stejnou chybu zopakoval. Výsledkem je, že Pařížská dohoda je dnes spíše symbolem nečinnosti než skutečného pokroku.

Pro jakoukoliv budoucí administrativu, která bude chtít sjednat klimatickou dohodu, je klíčové, aby dohoda nebyla jednostrannou zátěží pro americké hospodářství. Jak ukázaly reakce amerických voličů, elitářský přístup, který ukládá USA většinu povinností, zatímco jiné státy se nemusí zavazovat k ničemu, není udržitelný.

Místo jednostranného opětovného připojení k PD by se klimatická politika USA měla zaměřit na to, co by přimělo Čínu a další velké znečišťovatele k reálným závazkům. Bez toho bude jakýkoliv další pokus o návrat k Pařížské dohodě jen dalším neúspěchem. 

Související

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.
Donald Trump

Trump zasadí ránu světovému boji s klimatem. USA znovu odstoupí od pařížské dohody

Spolupracovníci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují exekutivní příkazy, které mají vést k odstoupení Spojených států amerických od Pařížské klimatické dohody. Informoval o tom americký deník New York Times. Děje se tak krátce před začátkem klimatické konference COP29, kterou od pondělí bude hostit ázerbajdžánské Baku. 

Více souvisejících

pařížská klimatická dohoda Počasí globální oteplování Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert

Evropská unie čelí ruské hrozbě, která sahá daleko za rámec války na Ukrajině. Každodenní kroky Kremlu podkopávají evropské zájmy v klíčových regionech a sférách vlivu. A přestože EU není bezmocná, jak často sama sebe vnímá, podle nového strategického dokumentu z dílny Evropského institutu pro bezpečnostní studia je jen špatně využívá svůj potenciál.

před 2 hodinami

Harvardova univerzita

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Donalda Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

včera

včera

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

včera

včera

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy