Extrémnímu počasí jsme dali zelenou. Proč Pařížská dohoda selhala?

Existuje staré pravidlo zahraniční politiky, že „politika končí na vodní hranici“. Jinými slovy, bez ohledu na politickou příslušnost by mělo být cílem všech amerických lídrů zajistit bezpečnost a prosperitu Spojených států v porovnání s jejich zahraničními rivaly. Když se však prezident rozhodne využít mezinárodní dohodu k obejití domácích omezení své moci, výsledek je předem odsouzen k nezdaru. To je přesně případ Pařížské dohody (PD), píše National Interest.

Administrativy Baracka Obamy a Joea Bidena vnímaly PD především jako nástroj k prosazení domácí politické agendy namísto účinného řešení globálních emisí skleníkových plynů. Výsledkem byla dohoda, která spíše než přelomový krok v oblasti klimatu skončila jako prázdné gesto.

Hlavním cílem globální klimatické politiky je vytvořit závaznou mezinárodní dohodu, která by donutila všechny státy spravedlivě snižovat své emise. První takový pokus, Kjótský protokol z 90. let, selhal, protože rozděloval svět na bohaté a chudé země. Povinnosti v oblasti snižování emisí dopadly výhradně na vyspělé státy, zatímco hlavní světoví znečišťovatelé, jako Čína, žádné závazky přijmout nemuseli.

Pařížská dohoda se pokusila napravit chyby Kjóta tím, že zavedla dobrovolný přístup. Každá země si měla stanovit vlastní závazky, čímž se mělo předejít situaci, kdy by nespokojené státy dohodu zablokovaly. Teoreticky to umožňovalo USA uzavírat dvoustranné klimatické dohody s hlavními znečišťovateli, jako je Čína, a Pařížská dohoda by v takových případech fungovala jako ověřovací mechanismus.

Tento přístup mohl umožnit Spojeným státům uplatnit tvrdou vyjednávací strategii, kterou například Donald Trump rád využívá v obchodních dohodách. Nicméně Obama místo toho viděl v PD možnost, jak obejít Kongres a uplatnit klimatickou politiku bez jeho souhlasu.

Obama věděl, že republikánský Senát by Pařížskou dohodu nikdy neratifikoval – a to zejména proto, že ho Bílý dům z jednání o jejím obsahu zcela vyloučil. Vymyslel proto strategii, jak dohodu přijmout bez souhlasu Kongresu: pokud by závazky USA zůstaly pouze dobrovolné a nevyžadovaly legislativní změny, mohl by ji přijmout exekutivním nařízením jako nezávaznou mezinárodní dohodu.

Ještě problematičtější bylo, že někteří právní experti argumentovali, že i když dohoda nebyla Senátem ratifikována, prezident by ji mohl využít k regulaci domácího průmyslu prostřednictvím Zákona o čistém ovzduší. Jinými slovy, Pařížská dohoda nebyla pro Obamovu administrativu primárně nástrojem mezinárodní klimatické diplomacie, ale spíše způsobem, jak bez souhlasu Kongresu rozšířit domácí regulace v oblasti klimatu.

Tento přístup potvrzuje i analýza závazků jednotlivých států. Zatímco Obama přislíbil výrazné snížení emisí, jiné státy se zavázaly k minimálním ústupkům. Největší světový znečišťovatel, Čína, si stanovil jako cíl pouze „dosáhnout vrcholu emisí do roku 2030“ – což fakticky znamenalo, že její emise budou v dohledné době dále růst.

Obama tedy nejenže nepoužil PD k vyjednání smysluplných klimatických závazků ze strany zahraničních konkurentů USA, ale místo toho přijal neúměrně náročné závazky pro Spojené státy. Trump proto po svém prvním zvolení tuto dohodu rychle opustil.

Po Trumpově odchodu se Bidenova administrativa okamžitě znovu připojila k PD, ale ani tentokrát nedokázala využít dohodu k získání významnějších závazků od jiných států. Analýza nových závazků ukázala, že USA se zavázaly k více než 71 % globálního snižování emisí v rámci aktualizovaných cílů. Jinými slovy, většinu klimatických opatření v rámci dohody měly nést Spojené státy, zatímco zbytek světa přispěl jen minimálně.

To možná vysvětluje, proč Biden během svého funkčního období přijal regulace v hodnotě 1,9 bilionu dolarů – což je téměř čtyřnásobek toho, co přijal Obama za jeden termín. Jakmile se Trump vrátil do Bílého domu, PD opět opustil a zahájil deregulaci klimatické politiky.

Zatímco mnozí kritici obviňují Trumpa z toho, že odstoupením od PD podkopává boj proti změně klimatu, skutečná odpovědnost leží na těch, kdo z dohody udělali politický nástroj namísto skutečné mezinárodní spolupráce.

Republikáni v minulosti podporovali koncept sdílení břemene v mezinárodních dohodách a pravděpodobně by byli ochotni podpořit dohodu, která by zlepšila postavení USA ve světě, i kdyby znamenala určité klimatické závazky. Jenže místo toho Obama odmítl vést seriózní jednání, a Biden stejnou chybu zopakoval. Výsledkem je, že Pařížská dohoda je dnes spíše symbolem nečinnosti než skutečného pokroku.

Pro jakoukoliv budoucí administrativu, která bude chtít sjednat klimatickou dohodu, je klíčové, aby dohoda nebyla jednostrannou zátěží pro americké hospodářství. Jak ukázaly reakce amerických voličů, elitářský přístup, který ukládá USA většinu povinností, zatímco jiné státy se nemusí zavazovat k ničemu, není udržitelný.

Místo jednostranného opětovného připojení k PD by se klimatická politika USA měla zaměřit na to, co by přimělo Čínu a další velké znečišťovatele k reálným závazkům. Bez toho bude jakýkoliv další pokus o návrat k Pařížské dohodě jen dalším neúspěchem. 

Související

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.
Donald Trump

Trump zasadí ránu světovému boji s klimatem. USA znovu odstoupí od pařížské dohody

Spolupracovníci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují exekutivní příkazy, které mají vést k odstoupení Spojených států amerických od Pařížské klimatické dohody. Informoval o tom americký deník New York Times. Děje se tak krátce před začátkem klimatické konference COP29, kterou od pondělí bude hostit ázerbajdžánské Baku. 

Více souvisejících

pařížská klimatická dohoda Počasí globální oteplování Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

před 4 hodinami

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

před 5 hodinami

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku

V Oválné pracovně Bílého domu proběhlo výrazně symbolické setkání. Italská premiérka Giorgia Meloniová během společného prohlášení s americkým prezidentem Donaldem Trumpem prohlásila, že sdílí jeho boj proti „woke“ a ideologii DEI (diverzita, rovnost a začlenění), která podle ní ohrožuje historické dědictví západního světa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy