Střelec z Pittsburghu zřejmě neměl komplice, nejstarší oběti je téměř 100 let

Oběti sobotní střelby v synagoze v Pittsburghu jsou lidé od 54 do 97 let. Palba trvala podle policie 20 minut. Střelec byl už v sobotu identifikován jako Robert Bowers a obviněn byl ve 29 bodech. Podle prvních poznatků policie neměl komplice. Pittsburghský starosta Bill Peduto na dnešní tiskové konferenci řekl, že hodlá vyvolat debatu o zbraních.

"Bylo vypáleno mnoho střel, nábojnice byly všude," řekl na tiskové konferenci vyšetřovatel Karl Williams.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) případ šetří jako zločin z nenávisti. Vyšetřovatel Bob Jones z FBI řekl, že oběti byly nalezeny na třech místech uvnitř synagogy. "Nevíme, proč si střelec vybral právě tuto synagogu," sdělil Jones.

Prokurátor Scott Brady řekl, že zatím nic nenaznačuje, že měl Bowers komplice.

Střelbu nepřežilo 11 lidí a šest lidí je zraněno. Mezi oběťmi je osm mužů a tři ženy. Williams řekl, že dva z mrtvých byli bratři a dva manželé.

Peduto prohlásil, že by USA měly promyslet, jak zabránit tomu, aby si potenciální pachatelé rasistických zločinů mohli obstarat zbraně. "Slyšel jsem prezidenta (Donalda Trumpa) říci, že by bylo třeba ozbrojit stráže v našich synagogách. Měli bychom ale místo toho řešit, jak zbraně, jež jsou společným jmenovatelem všech případů střelby v Americe, vzít z rukou těch, kteří chtějí projevit svou rasistickou nenávist zabíjením," řekl Peduto.

Židovská nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL) oznámila, že sobotní střelba byla zřejmě nejhorším útokem na židovskou komunitu v dějinách USA.

Nejstarší obětí je Rose Mallingerová, jíž bylo 97 let. O život přišel rovněž osmaosmdesátiletý Melvin Wax, označovaný za klíčovou osobu kongregace.

Související

Více souvisejících

Robert Bowers (útočník z Pittsburghu) Pittsburgh, USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 42 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válka v Súdánu vyhnala z domovů více než deset milionů lidí

Více než deset milionů lidí bylo od začátku války v Súdánu v dubnu 2023 vyhnáno ze svých domovů, oznámila podle Reuters v úterý Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy