Pittsburgh vzpomínal na "nejtemnější hodinu". Přeživší popisují hrůzu při střelbě v synagoze

Asi 2500 lidí se v neděli v Pittsburghu zúčastnilo bohoslužby věnované 11 židovským obětem sobotní střelby v místní synagoze. Masovou vraždu označil starosta za "nejtemnější hodinu" města, zatímco při modlitbách zazněla výzva k "porážce nenávisti láskou". Americký federální prokurátor podle agentury AP uvedl, že bude pro střelce požadovat trest smrti.

Několik řečníků, obracejících se k davu v přeplněné univerzitní hale v Pittsburghu, hovořilo o začlenění a jednotě jako protikladu k široce vnímanému rozmachu toxických politických výpadů, které se obecně považují za viníky ovzduší vedoucího k násilí. Hala o kapacitě 2300 míst byla zcela zaplněná, další stovky lidí zůstaly venku.

"To, co se stalo včera (v sobotu), nás nezlomí a nezničí. Budeme se nadále rozvíjet, zpívat, modlit se a společně se učit a pokračovat ve svém historickém dědictví ve městě s nejpřátelštějšími lidmi, co znám," řekl rabín Jonathan Perlman.

Tři členové jeho obce byli zabiti, když muž vyzbrojený útočnou puškou a třemi pistolemi v sobotu zaútočil na chrám v židovské čtvrti a se zvoláním "všichni Židé musí zemřít" spustil palbu na věřící. Kromě 11 zabitých, většinou starších lidí, zranění utrpělo šest lidí včetně čtyř policistům, než byl podezřelý zatčen. Dva zranění zůstávají v kritickém stavu.

Příbuzní podle místních médií chystají první pohřby zastřelených v úterý, všechny pohřební obřady by se měly konat nejpozději do středy.

Židovská nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL) oznámila, že sobotní střelba byla zřejmě nejhorším útokem na židovskou komunitu v dějinách USA.

Zadržený střelec, šestačtyřicetiletý Robert Bowers, který se na sociálních sítích netajil antisemitismem, byl obviněn ve 29 bodech federálních zákonů. Mohl by být odsouzen k trestu smrti. Před soudce má být předveden dnes odpoledne. Zatím se podle stanice BBC zotavuje ze střelných zranění v nemocnici.

Prokurátor Scott Brady podle AP řekl, že federální žalobci budou požadovat pro Bowerse trest smrti. Nejprve však podle zákona musejí získat souhlas ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse.

Ti, kdo útok přežili, podle BBC vzpomínali, jak utíkali a skrývali se, aby se vyhnuli útočníkovi pohybujícímu se po synagoze. Jeden z vůdců obce uvedl, že životy pomohl zachránit výcvik pro podobné situace. Rabín Jonathan Perlman, který "neztuhl jako ostatní", jak uvedl spolupředseda obce Stephen Cohen, ukryl dva lidi do komory. Ale jeden z nich, osmaosmdesátiletý Melvin Wax, později otevřel dveře a byl zastřelen. Joseph Charny (90) řekl listu The Washington Post, že viděl muže ve dveřích a že zaslechl výstřely. "Podíval jsem se nahoru a bylo tam plno mrtvol," řekl a dodal, že se spolu s dalšími dvěma lidmi schoval v skladišti, dokud nebylo bezpečné vyjít.

"Toto je nejtemnější hodina v historii našeho města," prohlásil starosta Bill Peduto během nedělní piety. "Ale chci říci ještě něco o Pittsburghu: Jsme odolní. Budeme pracovat společně jako jeden tým. Porazíme nenávist láskou. Budeme městem soucitu a budeme přívětiví ke všem lidem," řekl.

Související

Robert Bowers

Střelec z Pittsburghu byl obviněn celkem ze 44 trestných činů

Velká porota v americkém Pittsburghu dnes obvinila muže zadrženého po sobotní střelbě v místní synagoze, kde při bohoslužbě zemřelo 11 lidí. Šestačtyřicetieltý Robert Bowers byl obviněn z celkem 44 trestných činů včetně násilí z nenávisti, informovala agentura Reuters. V Pittsburghu zároveň pokračovaly pohřby obětí.

Více souvisejících

Pittsburgh, USA Robert Bowers (útočník z Pittsburghu) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy