Střelec z Pittsburghu byl obviněn celkem ze 44 trestných činů

Velká porota v americkém Pittsburghu dnes obvinila muže zadrženého po sobotní střelbě v místní synagoze, kde při bohoslužbě zemřelo 11 lidí. Šestačtyřicetieltý Robert Bowers byl obviněn z celkem 44 trestných činů včetně násilí z nenávisti, informovala agentura Reuters. V Pittsburghu zároveň pokračovaly pohřby obětí.

Zatímco federální prokuratura den po krveprolití vznesla vůči Bowersovi 29 obvinění, porotci se dnes shodli na 15 dalších, mimo jiné bránění ve svobodném výkonu náboženského přesvědčení či násilí proti skupině věřících. Dřívější obvinění zahrnují například použití zbraně s cílem úmyslného zabití.

"Dnes začal proces hledání spravedlnosti pro oběti těchto nenávistných činů," uvedl podle Reuters federální prokurátor Scott Brady, jehož úřad chce pro Bowerse trest smrti.

Střelec volající "Všichni židé musí zemřít" vpadl do synagogy v době začínající sobotní bohoslužby a zabil 11 věřících ve věku od 54 do 97 let. Dalších šest lidí, včetně čtyř policistů, zranil. Sám byl několikrát postřelen a zatčen.

Útok označovaný za jeden z nejhorších projevů protižidovského násilí v amerických dějinách vyvolal v USA debatu o tom, zda se v souvislosti s agresivní rétorikou prezidenta Donalda Trumpa v zemi rozmáhá bělošský nacionalismus a antisemitismus. Zatímco prezident a jeho příznivci viní z růstu násilné atmosféry liberální média, jež podle něho šíří falešné zprávy, Trumpovi kritici vidí příčinu v prezidentově silně protiimigrační rétorice a neochotě jasně odsoudit stoupence bělošské nadřazenosti.

Hlava státu se v úterý setkala s nelibostí při svém příletu do Pittsburghu, kde uctila památku obětí v době konání prvních pohřbů. Tisíce demonstrantů daly Trumpovi najevo, že není vítán, dokud nezmírní své veřejné projevy. Vyostřenou protiimigrační rétorikou se podle mnohých pokouší získat týden před volbami republikánům hlasy v kongresových volbách. Prezident označil davy pittsburských odpůrců za "malé protesty", které jsou zveličovány "falešnými zprávami".

Příbuzní v pensylvánském městě se dnes po úterních čtyřech pohřbech naposledy rozloučili s dalšími třemi oběťmi střelce. Vedle 88letého Melvina Waxe, který vedl sobotní bohoslužbu, a 75leté Joyce Fienbergové byl pohřben i 69letý Irving Younger. Jeho přítel a demokratický poslanec pensylvánské Sněmovny reprezentantů Dan Frankel Reuters řekl, že měl Younger pevný názor na absolutní trest. "Zřejmě by býval nechtěl, aby (střelec) dostal trest smrti," podotkl Frankel.

Související

Více souvisejících

Robert Bowers (útočník z Pittsburghu) Pittsburgh, USA USA (Spojené státy americké) Střelba v USA

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 5 hodinami

před 8 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

Jak funguje otroctví v KLDR? OSN zveřejnila znepokojivou zprávu

Organizace spojených národů (OSN) zveřejnila v úterý znepokojivou zprávu, která odhaluje systematické využívání nucené práce až po případy otroctví v Severní Koreji (KLDR). Uvedl to server NK News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy