Ameriku zasáhla sýrová krize. Nikdo neví, co dál

Obyvatelé Spojených států v minulém roce spořádali rekordních 17 kilogramů sýra na osobu. Přesto se však v amerických skladech hromadí v ohromném množství. Částečně za to můžou sami spotřebitelé, kteří dávají přednost dováženému zboží, na vině je ale i obchodní válka s Čínou, která negativně ovlivnila ceny.

Jen pro srovnání, Češi podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2016 spotřebovali 13,3 kilogramů sýra na osobu.

Podle deníku Wall Street Journal se letos v USA nahromadilo vůbec nejvíc sýra za posledních sto let, během kterých je statistika sledována. Aktuálně se ve skladech nachází 635 000 tun amerických produktů, nejčastěji čedaru. To je více jak šestinásobek celoroční české produkce.

Tržní ceny čedaru v USA letos spadly o 25-28%. V září se navíc propadl vývoz sýrů a syrovátek do Číny a Mexika o 63% respektive 10% v porovnání s předchozím rokem. Důvodem jsou především cla, která země zavedly v odpovědi na nová opatření Donalda Trumpa.

Mnoho obchodníků a výrobců proto platí za uskladnění výrobků a doufá, že se ceny opět vzpamatují. I domácí poptávka se však mění a mezi americkými spotřebiteli jsou stále populárnější sýry dovážené ze zahraničí.

Mlékárenský průmysl je touto situací také zasažen. Wall Street Journal uvádí, že klesající ceny mléka již donutily 600 farem ve státu Wisconsin, který je známý pro svou produkci sýrů, zavřít.

Donald Trump v pondělí oznámil druhé kolo dotací v hodnotě 6,8 miliard dolarů, které by měly farmářům pomoci vyrovnat se s „neoprávněnou obchodní odplatou“ Číny.

Podle údajů z července letošního roku zveřejněných Státním zemědělským intervenčním fondem, byla zásoba sýrů u českých mlékáren 4 300 tun. Za rok 2017 pak u nás bylo vyrobeno celkem 97 000 tun přírodních sýrů.

Související

Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

sýry USA (Spojené státy americké) Donald Trump mléčné výrobky

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Studenti snědli chipsy s příchutí chilli. Skončili v nemocnici

V Tokiu bylo v úterý hospitalizováno 14 středoškoláků po konzumaci extrémně pálivých chipsů, informuje server Japan Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy