Rozkol mezi demokraty: Souboj kandidátů na prezidenta USA odhalil vážný problém

Vermontský senátor Bernie Sanders a senátorka Elizabeth Warrenová ze státu Massachusetts ovládli úterní debatu uchazečů o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Shodují se na tom dnes americká média v analýze televizního souboje deseti politiků soupeřících o právo postavit se příští rok Donaldu Trumpovi v prezidentských volbách.

Televize Fox News stranící Trumpovi označila v komentáři za jasného vítěze Warrenovou, která spolu se Sandersem reprezentuje levicové křídlo strany. Jejich hlavními hesly je státní program zdravotního zabezpečení pro všechny a vstřícný postoj k přistěhovalcům.

Debata podle Fox News jasně potvrdila hluboký rozkol mezi "demokratickými socialisty" a umírněnou částí strany, který může šance demokratů v zápasu s Trumpem ohrozit.

"Je to velké nebezpečí pro každého, kdo se stane nominantem demokratů pro prezidentské volby. Pokud se demokraté nedokážou sjednotit a odložit své spory, bude pro ně mimořádně těžké prezidenta Trumpa ve volbách 2020 porazit," uvedla televize. "Většina členů Demokratické strany se stanovisky Warrenové a Sanderse rozhodně nesouhlasí. Krajní levice ale doufá, že se jí podaří mobilizovat opomíjené voliče stejně, jako Trump mobilizoval miliony z nich v roce 2016," poznamenala Fox News.

"Vnitrostranická debata demokratů se soustřeďuje na to, zda k vítězství povede snaha mobilizovat radikály, kteří ve volbách v roce 2016 nehlasovali, nebo získat umírněné a nezávislé, kteří dali hlas Trumpovi," soudí list The Washington Post.

Debata demokratických kandidátů, kterou deník označil za "jedovatou", potvrdila hluboké vnitrostranické rozpory, které se týkají hlavně zdravotní péče.

Podle zpravodajského serveru The Hill "dlouho zrající napětí mezi demokratickými pokrokáři a umírněnými propuklo v úterní kandidátské debatě naplno". I když někteří političtí pozorovatelé očekávali, že Warrenová a Sanders se do sebe pustí, vytvořili "jednotnou frontu" a společně obhajovali přesvědčení, že hluboká transformace bude nejmocnější zbraní proti Trumpovi, napsal server. "Debata byla zatím nejjasnější signálem, jakou volbu musejí demokraté při rozhodování o nominaci učinit," konstatoval.

Související

Ilustrační foto

Boj o většinu v Senátu USA je nerozhodný, demokrat Peters těsně obhájil post

Boj o většinu v americkém Senátu je stále nerozhodný, i když šance republikánů na ovládnutí této komory jsou výrazně vyšší. Podle odhadu agentury AP obhájil po těsném klání ve státě Michigan své křeslo dosavadní demokratický senátor Gary Peters. Podle listu The New York Times jsou tak nyní jasná jména 48 demokratických a 48 republikánských senátorů. Dosud mají v Senátu většinu republikáni.
Bernie Sanders

Trump se snaží podrýt demokracii. Média musí zakročit proti dezinformacím, vyzval Sanders

Demokratický senátor a neúspěšný uchazeč o nominaci na prezidenta Bernie Sanders ve čtvrtek ve svém prvním vystoupení od konce demokratických primárek volal po ustavení nezávislé federální volební komise a varoval před údajnými pokusy prezidenta Donalda Trumpa podrýt americkou demokracii. Vyzval rovněž sociální média, aby zakročily proti šíření dezinformací.

Více souvisejících

Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Elizabeth Warren USA (Spojené státy americké) Prezident USA FOX NEWS

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 26 minutami

před 42 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy