Washington - Bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, považovaný za favorita republikánských prezidentských primárek, výrazně posílil vedení nad svými stranickými rivaly. Dotahuje se i na demokratického prezidenta Baracka Obamu, který ovšem republikány v průzkumech zatím poráží.
Celonárodní sonda, kterou provedl Reuters ve spolupráci se společností Ipsos, přisuzuje mormonovi Romneymu 30 procent republikánských hlasů. Z prosincového průzkumu přitom vyplývalo, že by pro něj hlasovalo jen 18 procent republikánů.Na druhém místě se umístil Newt Gingrich, někdejší ideolog republikánů a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů, který se těší podpoře 20 procent republikánských voličů. Ve srovnání s minulým měsícem si pohoršil o osm procentních bodů.I když Romney v průzkumu před ostatními republikány vede, demokrata Obamu zatím nepřekonal. Pokud by teď mezi nimi vybírali registrovaní voliči, 48 procent z nich by dalo hlas stávajícímu šéfovi Bílého domu, zatímco republikánského exguvernéra by volilo 43 procent.Přesto je zjevné, že Romney v preferencích Obamu postupně dohání. Zatímco v prosinci mezi nimi odstup představoval osm procentních bodů, teď je to jen pět.V sérii republikánských primárek se rozhodne o vyzyvateli demokrata a stávajícího prezidenta Baracka Obamy.Prezidentské volby v Americe se tradičně uskuteční den po prvním listopadovém pondělku. Letos to připadá na 6. listopadu.
Související
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 1 hodinou
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 2 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 2 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 3 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 4 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 5 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 5 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 6 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 7 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 8 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 8 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 10 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
V budově Ministerstva životního prostředí ve Vršovicích v Praze 10 aktuálně zasahují desítky policistů kvůli oznámení nálezu podezřelého balíčku doručeného poštou. Z objektu bylo evakuováno přibližně 400 osob.
Zdroj: Libor Novák