Americko-čínská obchodní válka zničí světovou ekonomiku? Experti mají jasno

NÁZOR - Od minulého roku nic nepoutá pozornost ekonomů víc než houpačkový vývoj americko-čínské obchodní války, poukazují Lakshman Achuthan a Anirvan Banerji v komentáři pro server CNN. Ekonomové z Ústavu pro výzkum ekonomických cyklu (ECRI) podotýkají, že minulý týden pak Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil předpověď globálního růstu pro příští rok, právě s ohledem na obchodní a geopolitické napětí.

Shoda okolností

Ekonomické předpovědi špatně chápou primární důvody současného zpomalení globálního hospodářství, a proto se mýlí v tom, co přijde, deklarují Achuthan a Banerji. Konstatují, že při zpětném pohledu je zřejmé, že světová průmyslová produkce v reálu začala zpomalovat na konci roku 2017 a tempo růstu celkového průmyslového výkonu od té doby trvale klesá, což naplňuje definici globálního průmyslového zpomalení.  

Většina analytiků se při posuzování globálního růstu zaměřuje na index nákupních manažerů PMI, protože je zveřejňován každý měsíc, tedy s více než měsíčním předstihem oproti přesným datům o produkci, nastiňují ekonomové. Připouštějí, že PMI je skutečně spojen s růstem světové průmyslové produkce, upozorňují však, že ji však reálně neměří a je založen na průzkumech mezi řediteli odchodních společností ohledně podmínek, kterým tyto společnosti čelí.

PMI je tedy pouhý zprostředkovatel informací o růstu průmyslové produkce, která je reálným ukazatelem výkonu všech společností ve výrobních, těžebních a spotřebních odvětvích, vysvětlují odborníci. Podotýkají, že zatímco průmyslová produkce začala oslabovat na konci roku 2017, nebylo to patrné až do prvních měsíců následujícího roku, kdy bylo stále těžší zlehčovat zpomalení jako zavádějící "šum".

"Shodou okolností tomu tak bylo ve chvíli, kdy (americký) prezident Trump začal svou obchodní válku, uvalil cla na pračky a dovoz oceli a hliníku," pokračují Banerji a Achuthan. Dodávají, že jelikož obchodní válka byla v centru pozornosti, ekonomové se domnívali, že je příčinou poklesu růstu PMI a světové průmyslové produkce.  

Obchodní válka očividně poškodila světový hospodářský růst, připouštějí experti. Za důležité však považují to, že sama o sobě zpomalení světové ekonomiky nezpůsobila, jelikož indexy světové výroby ECRI, které jsou nastaveny tak, aby předpovídaly jak změny v růstu světové průmyslové produkce, tak PMI, začaly oslabovat již v polovině roku 2017, tedy před začátkem obchodní války.

Klíčové jsou cykly   

Jde tedy o cyklický pokles růstu světového průmyslu, který započal v roce 2017 a obchodní válka, která začala o rok později, se na tento pokles pouze nabalila, domnívají se Achuthan s Banerjim. Upozorňují, že navzdory zažitým představám, že hospodářský růst trvá tak dlouho, dokud jej něco konkrétního nevykolejí z "normálního" směru, jejich výzkum ukazuje, že klíčový ekonomický cyklus vychyluje hospodářský růst nahoru a dolů.

"Když se tak děje, lidé mají tendenci přičítat to významným událostem, razit snadno pochopitelná tvrzení vysvětlující cyklickou změnu, která je způsobená primárně hlubokými silami ekonomických cyklů,"  pokračují ekonomové. Deklarují, že ve skutečnosti jsou to právě tyto síly - například vyšší úrokové sazby a cena ropy -, co způsobilo pokles růstu světové průmyslové produkce na konci roku 2017, před začátkem obchodní války.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Konsensuální pohled zpravidla reflektuje to, co se již stalo, a to znamená, že je také spolehlivě za křivkou vývoje, poukazují odborníci. Připomínají, že odhady růstu světového HDP ze strany MMF jsou snižovány vždy, když reálný růst HDP v minulém roce zpomalil, což ovšem platí i opačně, během cyklického růstu.

To je případ let 2016-2017, kdy růst začal zrychlovat, ale stalo se tak ještě před zvolením Donalda Trumpa prezidentem, upozorňují Banerji a Achuthan. Dodávají, že podobně jako jindy i tehdy byl důvod přičítám výjimečným osobnostem a událostem.    

Byla by chyba přehlížet, že americko-čínská obchodní válka již má značný dopad na světovou ekonomiku, jelikož například podněcuje dlouhodobou restrukturalizaci dodavatelských řetězců, uvádějí odborníci. Tvrdí však že obecné cyklické cíly mohou začít tlačit růst opět vzhůru bez ohledu na to, jak a kdy Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching rozhodnou.   

"Pokud se díváme dopředu, znamená to, že v jistou chvíli se globální růst oživí i bez ukončení obchodní války," věří ekonomové. Očekávají, že i v tomto případě bude ale vývoj přičítán - jak vždy - významným událostem.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy