Americko-čínská obchodní válka zničí světovou ekonomiku? Experti mají jasno

NÁZOR - Od minulého roku nic nepoutá pozornost ekonomů víc než houpačkový vývoj americko-čínské obchodní války, poukazují Lakshman Achuthan a Anirvan Banerji v komentáři pro server CNN. Ekonomové z Ústavu pro výzkum ekonomických cyklu (ECRI) podotýkají, že minulý týden pak Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil předpověď globálního růstu pro příští rok, právě s ohledem na obchodní a geopolitické napětí.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Shoda okolností

Ekonomické předpovědi špatně chápou primární důvody současného zpomalení globálního hospodářství, a proto se mýlí v tom, co přijde, deklarují Achuthan a Banerji. Konstatují, že při zpětném pohledu je zřejmé, že světová průmyslová produkce v reálu začala zpomalovat na konci roku 2017 a tempo růstu celkového průmyslového výkonu od té doby trvale klesá, což naplňuje definici globálního průmyslového zpomalení.  

Většina analytiků se při posuzování globálního růstu zaměřuje na index nákupních manažerů PMI, protože je zveřejňován každý měsíc, tedy s více než měsíčním předstihem oproti přesným datům o produkci, nastiňují ekonomové. Připouštějí, že PMI je skutečně spojen s růstem světové průmyslové produkce, upozorňují však, že ji však reálně neměří a je založen na průzkumech mezi řediteli odchodních společností ohledně podmínek, kterým tyto společnosti čelí.

PMI je tedy pouhý zprostředkovatel informací o růstu průmyslové produkce, která je reálným ukazatelem výkonu všech společností ve výrobních, těžebních a spotřebních odvětvích, vysvětlují odborníci. Podotýkají, že zatímco průmyslová produkce začala oslabovat na konci roku 2017, nebylo to patrné až do prvních měsíců následujícího roku, kdy bylo stále těžší zlehčovat zpomalení jako zavádějící "šum".

"Shodou okolností tomu tak bylo ve chvíli, kdy (americký) prezident Trump začal svou obchodní válku, uvalil cla na pračky a dovoz oceli a hliníku," pokračují Banerji a Achuthan. Dodávají, že jelikož obchodní válka byla v centru pozornosti, ekonomové se domnívali, že je příčinou poklesu růstu PMI a světové průmyslové produkce.  

Obchodní válka očividně poškodila světový hospodářský růst, připouštějí experti. Za důležité však považují to, že sama o sobě zpomalení světové ekonomiky nezpůsobila, jelikož indexy světové výroby ECRI, které jsou nastaveny tak, aby předpovídaly jak změny v růstu světové průmyslové produkce, tak PMI, začaly oslabovat již v polovině roku 2017, tedy před začátkem obchodní války.

Klíčové jsou cykly   

Jde tedy o cyklický pokles růstu světového průmyslu, který započal v roce 2017 a obchodní válka, která začala o rok později, se na tento pokles pouze nabalila, domnívají se Achuthan s Banerjim. Upozorňují, že navzdory zažitým představám, že hospodářský růst trvá tak dlouho, dokud jej něco konkrétního nevykolejí z "normálního" směru, jejich výzkum ukazuje, že klíčový ekonomický cyklus vychyluje hospodářský růst nahoru a dolů.

"Když se tak děje, lidé mají tendenci přičítat to významným událostem, razit snadno pochopitelná tvrzení vysvětlující cyklickou změnu, která je způsobená primárně hlubokými silami ekonomických cyklů,"  pokračují ekonomové. Deklarují, že ve skutečnosti jsou to právě tyto síly - například vyšší úrokové sazby a cena ropy -, co způsobilo pokles růstu světové průmyslové produkce na konci roku 2017, před začátkem obchodní války.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Konsensuální pohled zpravidla reflektuje to, co se již stalo, a to znamená, že je také spolehlivě za křivkou vývoje, poukazují odborníci. Připomínají, že odhady růstu světového HDP ze strany MMF jsou snižovány vždy, když reálný růst HDP v minulém roce zpomalil, což ovšem platí i opačně, během cyklického růstu.

To je případ let 2016-2017, kdy růst začal zrychlovat, ale stalo se tak ještě před zvolením Donalda Trumpa prezidentem, upozorňují Banerji a Achuthan. Dodávají, že podobně jako jindy i tehdy byl důvod přičítám výjimečným osobnostem a událostem.    

Byla by chyba přehlížet, že americko-čínská obchodní válka již má značný dopad na světovou ekonomiku, jelikož například podněcuje dlouhodobou restrukturalizaci dodavatelských řetězců, uvádějí odborníci. Tvrdí však že obecné cyklické cíly mohou začít tlačit růst opět vzhůru bez ohledu na to, jak a kdy Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching rozhodnou.   

"Pokud se díváme dopředu, znamená to, že v jistou chvíli se globální růst oživí i bez ukončení obchodní války," věří ekonomové. Očekávají, že i v tomto případě bude ale vývoj přičítán - jak vždy - významným událostem.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákeřná plicní nemoc kosí Američany. Desítky mrtvých, přes 2000 nemocných

15.11.2019 11:05 Aktualizováno Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už…

Motiv střelce z kalifornské školy je záhadou. Podle sousedů nebyl podivín

15.11.2019 10:46 Motiv střelce, který ve čtvrtek na kalifornské střední škole u Los Angeles zabil dva studenty a…

Chile kvůli protestům radikálně změní ústavu? Lidé rozhodnou v referendu

15.11.2019 10:17 Aktualizováno Chilané budou v dubnu příštího roku rozhodovat v referendu o tom, zda chtějí novou ústavu. Oznámil…

Morales se nevzdává. O pomoc chce požádat OSN, možná i papeže

15.11.2019 08:21 Bývalý bolivijský prezident Evo Morales hodlá požádat OSN a možná i papeže Františka, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama