Téměř 80 procent Američanů, včetně více než poloviny příznivců republikánské strany, uznává demokrata Joea Bidena jako vítěze prezidentských voleb. Vyplývá to z průzkumu provedeného agenturou Reuters a společností Ipsos.
Biden si podle sondážní agentury Edison Research dosud připsal 279 volitelů, přičemž ke zvolení do čela státu jich je zapotřebí 270. Současný prezident Donald Trump získal zatím 214 volitelů. Výsledek je dál nejasný ve třech státech.
Názor na výsledek voleb na vzorku 1363 lidí obě společnosti shromáždily mezi sobotou odpoledne a úterým, přičemž některých lidí se ptaly ještě předtím, než byl Biden prohlášen za vítěze. Z průzkumu vyplývá, že 79 procent Američanů věří, že dalším prezidentem bude Biden. Dalších 13 procent se domnívá, že ve volbách ještě není rozhodnuto, tři procenta tvrdí, že vyhrál Trump a pět procent neví.
O Bidenově vítězství je zároveň přesvědčeno šest z desíti republikánských voličů a téměř každý příznivec demokratů.
Trump dosud výsledky volby neuznal, zato opakovaně bez důkazů tvrdí, že se stal obětí rozsáhlého volebního podvodu. Nepřímo mu za pravdu dávají i členové jeho kabinetu. Americký ministr spravedlnosti William Barr povolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi ohledně obvinění z podvodů a šéf diplomacie Mike Pompeo v úterý uvedl, že Trumpově administrativě předpovídá "lehký přechod" do druhého volebního období.
Výzkum také zjistil, že na 70 procent Američanů - včetně 83 procent demokratických a 59 procent republikánských voličů - důvěřuje svým místním volebním úřadům, že "svou práci odvedli poctivě". Až 72 procent tázaných se také domnívá, že by poražený kandidát měl uznat porážku a 60 procent je přesvědčeno, že na konci Trumpova mandátu v lednu 2021 dojde k pokojnému předání moci.
Kampaň Donalda Trumpa hodlá podat žalobu, kterou chce zabránit zveřejnění výsledků prezidentských voleb ve státě Michigan. Informovala o tom agentura Reuters. Podobný právní krok tým současné hlavy státu oznámil již dříve v Pensylvánii.
Prostřednictvím žaloby kampaň požaduje, aby bylo před ohlášením oficiálních výsledků ověřeno, že veškeré hlasování proběhlo v souladu se zákonem. "Chceme se ujistit, že žádný volební výsledek nezahrnuje podvodně nebo protiprávně podané hlasy," uvedl právní zástupce Trumpovy kampaně Matt Morgan.
Jde o další z řady žalob, které prezidentova kampaň vznesla od té chvíle, co americká média prohlásila Bidena za vítěze voleb. Vítězství si bývalý viceprezident připsal i díky tomu, že podle projekcí zvítězil právě v Michiganu a Pensylvánii. Trump však opakovaně bez předložení důkazů tvrdí, že volby doprovázely rozsáhlé podvody.
Soudci již dříve odmítli jiné žaloby v souvislosti s volebními nesrovnalostmi v Michiganu a Georgii. Právní experti se domnívají, že takové právní spory mají jen malou šanci zvrátit výsledek voleb.
Související
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
"Měli jsme šanci." Clooney nelituje sloupku proti Bidenovi, ale připustil chybu
Volby USA , Joe Biden , Donald Trump , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , průzkumy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
před 2 hodinami
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
před 4 hodinami
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno před 4 hodinami
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
před 5 hodinami
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
před 6 hodinami
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
před 7 hodinami
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
před 8 hodinami
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
před 9 hodinami
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
před 9 hodinami
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
před 10 hodinami
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
před 11 hodinami
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
před 12 hodinami
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
před 13 hodinami
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
před 14 hodinami
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
před 15 hodinami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno.
Zdroj: Jan Hrabě