Biden si vybral ministra spravedlnosti, bude jím Garland

Nastupující prezident USA Joe Biden se chystá nominovat do pozice ministra spravedlnosti ve své budoucí administrativě federálního soudce Merricka Garlanda, který byl v roce 2016 neúspěšným kandidátem do nejvyššího soudu. S odkazem na vyjádření činitele Bidenova týmu o tom informovala agentura Reuters.

Merrick Garland
doporučujeme

Garlanda nominoval do nejvyšší soudní instance Obama na začátku roku 2016 po úmrtí konzervativního soudce Antonina Scalii. Tehdejší republikány ovládaný Senát však odmítl o jeho potvrzení jednat s argumentem, že se jedná o volební rok a o novém soudci, jehož mandát je doživotní, by měl rozhodnout až příští prezident. Tím se stal republikán Donald Trump, který do funkce nominoval konzervativně laděného soudce Neila Gorsuche, jehož Senát potvrdil.

Celá věc se do popředí zájmu dostala znovu letos v září, kdy zemřela liberálně zaměřená soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Republikáni následně čelili silnému tlaku demokratů, médií a veřejnosti, aby se zachovali stejně jako před čtyřmi lety a nechali nominaci na příštím prezidentovi. Odmítli to však a v rekordně krátkém čase potvrdili do funkce Trumpovu nominantku Amy Coneyovou Barretovou, která na post usedla koncem října.

Garland od roku 1997 slouží jako soudce federálního odvolacího soudu. Předtím byl federálním prokurátorem, jeho týmu se například podařilo dosáhnout odsouzení Timothyho McVeigha, který provedl pumový atentát na budovu amerických federálních úřadů v Oklahoma City v roce 1995, při němž zemřelo 168 lidí. V minulosti rovněž pracoval na nižších pozicích na ministerstvu spravedlnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama