Biden vs. Trump. Jak si stojí kandidáti v politických otázkách?

Ekonomický růst a nízká nezaměstnanost patřily doposud k plusovým aspektům politiky Donalda Trumpa. Aktuální průzkumy však ukazují, že Američané nejsou spokojeni s aktuálním stavem ekonomiky v zemi. Současný prezident ztrácí i na celkové důvěře mezi voliči, zatímco Biden získává oporu v sociálních aspektech.

Donald Trump
doporučujeme

Dle nejnovějších dat univerzity Quinnipiac má Biden na své straně aktuálně zatím největší procento voličů v rámci celonárodních průzkumů. Pro Bidena se oficiálně vyslovilo 52 % registrovaných voličů, zatímco současný prezident se propadl pod 40% hranici na pouhých 37 %.

Stejné průzkumy o měsíc zpět připisovaly Bidenovi přitom necelých 50 %, Trumpovi 41 %. V porovnání se začátkem března tak Biden náskok navýšil v průměru o zhruba 8 až 9 %. Z politického hlediska se za Bidena staví čím dál více nestraníků, jejichž podíl vzrostl na 51 % oproti červnovým 43 %. Za současným prezidentem aktuálně stojí zhruba 34 %.

Zvýšil se i podíl Republikánů, kteří se vyslovili proti Trumpovi. Trump má aktuálně na své straně zhruba 84 % Republikánů, Biden zhruba 9 %. Oproti červnu si tak Biden připsal 2 %. Naproti tomu průzkumy ukazují, že Bidenovi o něco klesla podpora mezi Demokraty z 93 % na 91 %.

Trump navíc nyní zaostává i v jednom z klíčových bodů své kampaně a politiky – ekonomice. Ještě v červnu ukazovaly statistiky uveřejněné univerzitou těsný náskok Trumpa v ohledu na vývoj ekonomiky v zemi. Trumpovi tehdy vyslovilo důvěru 51 % voličů. Aktuálně se poměr preferencí otočil na 50 – 45 % v Bidenův prospěch.

Důvěra voličů v současného prezidenta upadá i v dalších oblastech výkonu jeho politiky. Pouze 38 % voličů si myslí, že prezident je dostatečně vybaven na to, čelit krizovým situacím. 57 % zastává názor, že bývalý viceprezident by si v dané situaci vedl lépe.

Podobně si kandidáti v očích voličů stojí i v otázce zdravotní péče. Zatímco Trumpovi věří pouhých 35 %, Biden má na své straně 58 %. Stejné procento voličů zastává názor, že si prezident vede dobře v reakci na koronavirus, 59 % si myslí, že by se Biden k pandemii postavil zodpovědněji.

Ještě větší rozdíl lze zaznamenat v pohledu voličů na postoj kandidátů k rasovým otázkám. Zde se k Trumpovi kladně vyjádřilo pouhých 30 %, zatímco k Bidenovi 62 % dotázaných. 

Nejhůře si však současný prezident mezi voliči stojí v otázkách důvěryhodnosti, vůdčích schopností a zodpovědnosti vůči americkým občanům. Z průzkumu vyplývá, že pouhých 31 % dotázaných shledalo prezidenta důvěryhodným, zatímco 66 % jeho stanoviskům nevěří.

Ani bývalý viceprezident si však v tomto ohledu nevede nejlépe. V otázce důvěryhodnosti se kladně vyjádřilo 46 % dotázaných, 42 % voličů ho však shledalo ne příliš důvěryhodným kandidátem. Jen nepatrný rozdíl v názorech lze zaznamenat v pohledu voličů na otázku vůdčích schopností obou kandidátů.

59 % dotázaných však vyhodnotilo, že Biden by se jako prezident více zajímal o potřeby Američanů, 33 % si to nemyslí. 61 % hodnotí Trumpův přístup k vlastním občanům jako negativní, 37 % je opačného názoru.

Celkově tak výkon ve funkci současného prezidenta schvaluje pouhých 36 % Američanů, zatímco 60 % jeho politiku nezastává. Od posledních průzkumů v červnu tak Trump zaznamenal 6% propad, kdy si držel oporu 42 % voličů. Aktuálně se tak jedná o jeho nejhorší čísla od roku 2017. 

Dle průzkumů se navíc 77 % Američanů cítí být znepokojeno tím, že prezident údajně věděl o tom, že ruská rozvědka platila povstalcům napojeným na Talibán za zabití amerických vojáků. Podobně se většina Američanů vyjádřila k tématu symbolů bývalé Konfederace. 54 % podporuje odstranění soch lídrů států Konfederace, 56 % v poměru k 35 % pohlíží na jižanskou vlajku jako na symbol rasismu.

Volební analytik univerzity Quinnipiac, Tim Malloy, v závislosti na datech vyplývajících z průzkumů uvedl, že bohužel pro současného prezidenta aktuální čísla nijak nenasvědčují tomu, že by se pro něj situace mohla v následujících týdnech nějakým způsobem výrazně zlepšit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama