Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v souvislosti s nákazou tam zemřelo už přes sto tisíc lidí. Prezident země Jair Bolsonaro má přitom nyní největší podporu obyvatel od počátku mandátu loni v lednu, vyplynulo z průzkumu veřejného mínění zveřejněného dnes deníkem Folha de Sao Paulo. Podle agentury Reuters to souvisí zřejmě s vládní podporou chudým kvůli koronavirovým opatřením.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Podle průzkumu společnosti Datafolha považuje 37 procent Brazilců vládnutí svého prezidenta za dobré či skvělé, v červnu si totéž myslelo 32 procent dotazovaných. Na úrovni kolem 33 procent se podpora Bolsonarovi pohybovala i letos na jaře, stejně jako loni v dubnu.

Naopak jako špatné či hrozné zhodnotilo v posledním průzkumu, který byl proveden tento týden na vzorku 2065 lidí, úřadování Bolsonara 34 procent dotazovaných, což je o deset procentních bodů méně než v červnu.

Podle deníku Folha de Sao Paulo souvisí nynější nárůst podpory Bolsonarovi, respektive pokles odmítání jeho vládnutí, s vládní pomocí chudým vrstvám obyvatel, která je vyplácena ze státní pokladny kvůli nynější pandemii. Podle průzkumu totiž nyní nejvíce brazilského prezidenta podpořili lidé na severovýchodě země, tedy v chudším regionu.

Přitom ještě v květnu měl Bolsonaro nejvíce odpůrců právě v chudých regionech na severovýchodě země. V květnovém průzkumu společnosti Datafolha dosáhl Bolsonaro nejhoršího vnímání brazilského prezidenta v době jeho úřadování za tři dekády, když jeho vládnutí vnímalo negativně 43 procent dotázaných. Před ním měl největší procento odpůrců (41 procent) po zhruba roce a půl ve funkci Fernando Collor začátkem 90. let 20. století.

Pravicový prezident Bolsonaro si v předchozích měsících vysloužil od mnohých kritiku kvůli postoji k nemoci covid-19, kterou opakovaně zlehčoval a kterou nakonec sám prodělal. Od počátku epidemie Bolsonaro odmítal omezení volného pohybu a ekonomické činnosti, která v počátcích zavedli guvernéři jednotlivých států brazilské federace. S nimi se prezident dostal do ostrého sporu a jeho chování řešil i soud, který mu nařídil nosit na veřejnosti roušku. Tu Bolsonaro někdy nosil, jinde ale bez ní vyrážel mezi své příznivce, kde bral do náruče i děti.

V přístupu k opatřením proti koronaviru se Bolsonaro neshodl ani se dvěma ministry zdravotnictví, které během pandemie vyměnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

26.11.2020 10:28 Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci…

Spor o restrikce kvůli koronaviru: Nejvyšší soud USA dal za pravdu věřícím

26.11.2020 10:07 Nejvyšší soud Spojených států ve středu dal za pravdu křesťanským a židovským skupinám, jež napadly…

Trump stále opakuje, že volby byly zfalšované. Jejich výsledek chce zvrátit

26.11.2020 07:21 Americký prezident Donald Trump dnes vyzval své zastánce, aby "zvrátili" výsledek prezidentských…

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické…

26.11.2020 07:15 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama