Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal dnes v Senátu amerického Kongresu proces soudní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.
Základem obvinění proti Trumpovi je jeho údajná snaha přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Kyjev měl dodat "špínu" na bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.
Hned zahájení senátní procedury dnes potvrdilo hluboké politické rozdělení této kongresové komory. Jablkem sváru je požadavek demokratů povolat hned v úvodní fázi procesu svědky a vyžádat si od vlády a Bílého domu dokumenty, které údajně Trumpa usvědčují. Čtyřstránkový návrh organizační rezoluce, který vypracoval šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell, ovšem předpokládá rozhodování o případném předvolání svědků až v mnohem pozdějších fázích soudní procedury.
V některých z projednávaných bodů dnes nicméně republikáni demokratům ustoupili. Podle původního harmonogramu měla v úvodní debatě každá strana - tedy žalobci demokraté i obhájci republikáni - celkem 24 hodiny během čtyř dnů na prezentaci svých argumentů. McConnell po protestech demokratů a údajně i některých republikánů ještě každé straně jeden den přidal. Souhlasil rovněž s tím, že do dokumentace impeachmentu neboli procesu ústavní žaloby na hlavu státu budou zařazeny i důkazy shromážděné Sněmovnou reprezentantů.
O organizační rezoluci budou možná senátoři hlasovat ještě dnes. Demokraté se netají záměrem navrhovat další organizační dodatky, které ovšem republikáni nemají v úmyslu schválit. V Senátu mají převahu 53 ku 47 mandátům.
Jednat se má šest dní v týdnu, volné budou jen neděle. Jak dlouho bude soudní proces v Senátu trvat, si málokdo troufá odhadnout. "Budu trčet ve Washingtonu bůhvíjak dlouho," povzdechl si dnes demokratický senátor z Vermontu Bernie Sanders.
Výsledek impeachmentu je nicméně podle mnohých zřejmý: Trump z funkce odvolán nebude. Otázkou jen zůstává, jak proces ovlivní jeho šance na listopadové znovuzvolení.
Na straně demokratů vedou proces šéf výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff a předseda právního výboru Jerrold Nadler. Tým doplňuje pět dalších demokratických senátorů. Obhajobu Trumpa povedou právní poradce Bílého domu Pat Cipollone a osobní Trumpův právník Jay Sekulow. Po ruce budou mít tři další experty včetně renomovaných právníků Alana Dershowitze a Kena Starra. Na průběh procesu dohlíží předseda nejvyššího soudu John Roberts.
Související
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Senát USA
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 1 hodinou
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 2 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 3 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 4 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 6 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 7 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 8 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 9 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 11 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.
Zdroj: Lucie Podzimková