Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata budou ožehavá

Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před vyvrcholením amerických prezidentských voleb nerozhodnuté voliče. Tak pohlížejí přední média na první předvolební debatu prezidenta Donalda Trumpa a jeho vyzyvatele Joea Bidena, která se uskuteční v noci na středu SELČ.

Joe Biden

Agentura AP si v analýze všímá, že ačkoli letošní kampaň ve Spojených státech provázejí bezprecedentní události, srovnání dvou kandidátů v průzkumech preferencí je už několik měsíců "tvrdohlavě neměnné".

Dramatický vývoj na americké politické scéně pokračoval i těsně před prvním z trojice televizních duelů. Nejdříve bouří kolem uvolněného místa člena Nejvyššího soudu USA po smrti soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové a následně nedělní zprávou deníku The New York Times (NYT) o Trumpových daňových záznamech z posledních let. Ty ukazují, že současný šéf Bílého domu řadu let nezaplatil žádné federální daně z příjmu, zatímco v letech 2016 a 2017 odvedl vždy jen 750 dolarů (kolem 17.000 Kč).

Zmíněné dvě kauzy dál rozšiřují seznam výbušných témat předvolební kampaně, jíž předtím dominovaly polemiky o pandemii, související ekonomické krizi nebo o historické vlně manifestací za policejní reformy a rasovou spravedlnost. Noční debata by tak kromě duelu různých řečnických stylů mohla přinést mnoho vypjatých momentů a osobních útoků.

"Pro Trumpa i pro Bidena může úterní debata, jakož i další dvě v následujícím měsíci, znamenat nejdůležitější momenty podzimní kampaně, která se odehrává bez typických dní plných velkých mítinků, vystoupení na lokálních televizních stanicích a rozhovorů s voliči. Desítky milionů Američanů si při pokračující pandemii udělají čas na to, aby je posoudili na základě jejich bezprostředního vystupování," uvedl vpředvečer přenosu NYT.

Podle komentáře BBC bude při debatách pod větším drobnohledem bývalý viceprezident Biden, protože Trumpovo chování v záři reflektorů je už dobře známé. "(Biden) Potřebuje rozptýlit obavy ohledně svého věku a mentální zdatnosti a vyhnout se verbálním přešlapům, které jej v minulosti trápily," napsal reportér Anthony Zurcher.

Trumpovi spojenci dlouhodobě 77letého Bidena vykreslují jako senilního starce, který se bez čtecího zařízení nedokáže souvisle vyjadřovat. "Je to hlupák, hlupák, vždycky byl známý jako hlupák," prohlásil v sobotu 74letý prezident o svém rivalovi. Televize CNN poznamenává, že tato strategie by se nyní mohla obrátit proti Trumpovi, neboť se mu podařilo směrem ke svému vyzyvateli nastavit "nebezpečně nízká" očekávání.

Podle zdrojů agentury Reuters se Biden na první televizní střet začal připravovat už v srpnu a absolvoval tréninkové debaty, v nichž Trumpa zastupoval právník a Bidenův dlouholetý poradce Bob Bauer. Šéf Bílého domu zase údajně několikrát probíral strategii se svými nejbližšími poradci a část víkendu strávil přípravou s bývalým guvernérem New Jersey Chrisem Christiem a se svým právníkem Rudym Giulianim.

Pro oba kandidáty očekávaná debata přináší rizika i příležitosti, stejně tak ale nemusí být zlomovým okamžikem kampaně. "Zdravotnická krize obrátila průběh kampaně vzhůru nohama, což dává debatě nádech větší důležitosti. Ale za současné intenzivní politické polarizace zůstává relativně málo nerozhodnutých voličů, což vyvolává otázku jak, nebo zda vůbec může debata ovlivnit souboj definovaný na jedné straně svou hořkostí, ale na straně druhé, alespoň doposud, svou stabilitou," uvádí AP.

Biden si od jara v celostátních průzkumech preferencí s menšími výkyvy udržuje náskok sedmi či osmi procentních bodů. Kandidát Demokratické strany také zůstává papírovým favoritem v řadě klíčových států USA, byť tam jsou rozdíly těsnější. Na mnoha místech už občané mohou odevzdávat své hlasy, Trump tak možná má jednu z posledních šancí zlepšit své vyhlídky.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama