Konec kandidatury Kanye Westa? Jeho kampaň se měla pokusit o podvod

Stát Wisconsin napadl legitimitu podpisů odevzdaných kampaní rappera Westa. Volitelé zpochybnili více jak polovinu předložených podpisů. Westova kampaň navíc dle jejich názoru nedodržela formální postup při jejich odevzdání. Podpisy by neměly být uznány, následovat by mělo trestní stíhání, tvrdí právník.

Americký rapper Kanye West se v průběhu posledních několika dní snaží dostat na soupisku jmen prezidentských kandidátů. Minulý týden svou pozornost přesunul na jeden z pro kandidáty nejvíce klíčových států, Wisconsin. 

To vyvolalo řadu spekulací o Kanyeho kampani samotné a o tom, kdo za ní doopravdy stojí. V rozhovoru pro časopis Forbes, o kterém jsme informovali minulý týden, sám Kanye naznačil, že cílem jeho kampaně je připravit Joe Bidena o voliče. Článek si můžete přečíst zde.

K tomu, aby se jméno prezidentského kandidáta vůbec mohlo na volebních lístcích objevit, musí kandidát v každém státě předložit seznam se stanoveným počtem podpisů místních voličů. Ve většině států již West uzávěrku nestíhá, každopádně státy jako Wisconsin nebo Ohio registraci stále ještě umožňují. 

Právě ve státě Wisconsin odevzdala podpisy Westova kampaň již v úterý minulý týden. Po přezkoumání pravosti předložených podpisů došli 4 volitelé k názorů, že více jak polovina z nich není zcela legitimní. Vzápětí reagovali volitelé podáním hned dvou stížností. 

Jedna ze stížností se dotkla formálních náležitostí týkajících se časové prodlevy při odevzdání seznamu podpisů volební komisi. Podpisy měly být dle předpisů odevzdány nejpozději do úterních pěti hodin odpoledne. Westova kampaň je však předložila krátce po páté.

Volitelé tak ve stížnosti namítají, že došlo k porušení soudní legislativy, která vyžaduje přísné dodržení veškerých formálních náležitostí této procedury. Dle legislativního rámce státu Wisconsin jsou předložené podpisy při jakémkoli porušení oněch náležitostí automaticky prohlášeny za neplatné.

Advokát a odborník na volební zákon, Mario Nicolais, provedl na dotaz akčního politického výboru The Lincoln Project důkladnější analýzu celého případu. Pro prostudování stížnosti podané voliteli tvrdí, že pro volební komisi státu Wisconsin, která se stížnostmi bude nadále zabývat, by jen toto porušení samo o sobě mohlo být tak závažné, že by Westovu nominaci mohla s velkou pravděpodobností prohlásit za neplatnou i bez bližšího prostudování stížnosti druhé.

Ve druhé stížnosti argumenty uvedené voliteli dle Nicolaise poukazují na pokus o podvod předložením dokumentu s klamavými informacemi. Dle Nicolaise se zde Westova kampaň dopustila úkonu na hraně zákona, přičemž by mohla čelit stíhání za spáchání trestního činu.

Volitelé měli tak u více jak 1500 podpisů napadnout jejich legitimitu. Některé podpisy měly být nasbírány pod falešnou záminkou, jiné údajně odkazovaly na falešnou adresu, tvrdí Nicolais. Několik místních občanů prý uvedlo, že dokument podepsalo v domněnce, že podepisují petici na podporu místních komunitních menšin nebo dokumenty týkající se volební registrace voličů.

Jeden z místních uvedl, že mu obsah nebyl ani vysvětlen. Jediné, co mu prý bylo řečeno, bylo, že se „nějak týkají voleb“. Sám dodává, že pokud by věděl, že souvisí s nominací Kanyeho Westa, nikdy by je nepodepsal. U jednotlivých podpisů údajně chyběly i tištěné podoby jmen, data podpisu a jiné informace potřebné k prokázání pravosti daných podpisů. Nicolais tvrdí, že se mezi nimi objevovala i jména jako Bernie Sanders nebo Mickey Mouse.

Závěrem dodává, že nejen, že by se Westovo jméno nemělo na lístcích v listopadu vůbec objevit, jeho kampaň by dle jeho názoru měla čelit trestnému stíhání. „Místní voliči byli obelháni, zmanipulováni a podvedeni. Po prostudování obou stížností jsem dospěl ke dvěma názorům. Nejen, že Kanye West nemá na volebních lístcích co dělat, ale lidé, kteří s tímhle mají co dočinění, by měli být trestně stíháni.“

Související

Ronald Dion „Ron“ DeSantis je americký politik za Republikánskou stranu, který je od 8. ledna 2019 guvernérem Floridy. Předtím byl od roku 2013 do roku 2018 jedním z kongresmanů Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických za Floridu.

DeSantis oficiálně potvrdil, že vstupuje do boje o Bílý dům

Floridský guvernér Ron DeSantis vstoupil do boje o Bílý dům. Usilovat bude o republikánskou nominaci pro prezidentské volby, které Spojené státy americké čekají na podzim příštího roku. DeSantisovým největším stranickým soupeřem zřejmě bude exprezident Donald Trump. 
Donald Trump

Trump navzdory obžalobě nemění plány. Na prezidenta chce stále kandidovat

Bývalý americký prezident Donald Trump v noci na dnešek dal najevo, že by nevzdal snahu o znovuzvolení ani v případě svého odsouzení. V rozhovoru s televizí Fox News uvedl, že by ze souboje o Bílý dům "nikdy neodstoupil". Zároveň se vyjádřil k řadě zahraničněpolitických otázek a mimo jiné znovu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za chytrého.

Více souvisejících

Volby USA Kanye West Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští

Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní okupační síly tvrdí, že sestřelily šest raket, podle médií více než 10 raket dopadlo do města. Přístav také opouštějí ruské lodě. Další výbuchy se odpoledne ozvaly také v Melitopolu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy