Na Trumpa míří další žaloba kvůli nepokojům v Kapitolu

Demokratický kongresman Eric Swalwell podal žalobu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, jeho syna Donalda mladšího, exprezidentova právníka Rudyho Giulianiho a republikána Mo Brookse kvůli jejich údajné roli při násilnostech v sídle Kongresu z 6. ledna. Informoval o tom server CNN.

Jedná se již o druhou podobnou žalobu, Trumpa a jeho spolupracovníky u soudu napadl v polovině února také demokrat Bennie Thompson.

Swalwell byl jedním z "manažerů" letošní ústavní žaloby na Trumpa, kterou na něj podala demokraty kontrolovaná Sněmovna reprezentantů, protože podle ní podněcoval svoje přívržence ke vzpouře. V Senátu, který při projednávání ústavní žaloby přebírá roli soudu, předkládal argumenty za obžalobu. Horní kongresová komora však Trumpa v polovině února osvobodila.

Nová žaloba je zčásti velmi podobná již předchozí Thompsonově stížnosti. Trump a jeho společníci podle ní porušili poměrně starý a málo využívaný zákon o Ku Klux Klanu. Ten byl přijat v době po americké občanské válce ve snaze zabránit členům této nechvalně proslulé rasistické organizace v zastrašování zvolených zástupců či v kladení dalších překážek výkonu jejich funkce.

Swalwell však na rozdíl od Thompsona také tvrdí, že Trump se svým synem, Giulianim a Brooksem porušili zákony federálního okrsku kolem metropole Washingtonu, včetně tamních protiteroristických ustanovení. Učinili tak tím, že podle demokrata podněcovali k nepokojům, napomáhali násilným demonstrantům a způsobili újmu členům Kongresu. Ti před vypuknutím nepokojů projednávali formální potvrzení výsledku listopadových voleb, v nichž zvítězil Trumpův soupeř Joe Biden.

"Obžalovaní přesvědčili dav o tom, že se děje něco, co by - pokud by to byla pravda - skutečně mohlo ospravedlňovat násilí. Následně poslali tento dav ke Kapitolu násilnými výroky a výzvami k okamžitým činům," uvedl v žalobě demokrat.

Všichni obžalovaní v soudním dokumentu vystupují jako soukromé osoby, čímž se Swalwell podobně jako Thompson pokouší obejít ochranu, kterou prezidentovi a dalším veřejným činitelům v době násilností poskytovala jejich politická funkce. Žaloba podle CNN rovněž může narazit na ustanovení o ochraně svobody projevu.

Pokud by se však soud rozhodl stížností alespoň zabývat, zazněla by před ním zřejmě svědectví a výpovědi, na něž se při projednávání ústavní žaloby v Senátu nedostalo.

Trump na demonstraci před útokem na Kapitol řekl svým příznivcům mimo jiné, aby "ukázali sílu" a "vydali se po (třídě) Pennsylvania Avenue", která vede od Bílého domu ke Kapitolu. Brooks davu řekl, že "dnešek je dnem, kdy by si američtí patrioti měli začít zapisovat jména a nakopávat zadky," načež se demonstrantů opakovaně zeptal, zda jsou ochotni bojovat za Ameriku. Giuliani pak naznačil, že by se legitimita voleb měla rozsoudit soubojem.

Trumpovi příznivci se následně vydali k sídlu Kongresu, kde krátce po příchodu překonali bezpečnostní bariéry i ochranku a vtrhli do budovy. Podle dostupných záběrů přitom řada z nich hledala zákonodárce, které považovala za zrádce kvůli tomu, že souhlasili se schválením výsledku prezidentských voleb. Potyčky stály život pět lidí včetně jednoho policisty, členové Kongresu se včas schovali do sklepních prostor Kapitolu.

Související

Olaf Scholz, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Scholz podpořil Bidena v americké prezidentské volbě

I evropští státníci budou s napětím sledovat prezidentské volby v USA, které se uskuteční příští rok na podzim. Už dnes je komentoval německý kancléř Olaf Scholz, když podpořil současného nájemníka Bílého domu Joea Bidena. 

Více souvisejících

Donald Trump vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy