Nad Spojenými státy se vznáší přízrak 30. let. Ekonom naznačil pochmurný scénář

NÁZOR - Jestliže před zveřejněním posledních pochmurných čísel o nezaměstnanosti ve Spojených státech měl předseda americké centrální banky FED Jerome Powell pohnutky k obavám o průběh k postkoronavirového oživení americké ekonomiky, nyní má další důvod ke znepokojení. V komentáři pro server National Interest to tvrdí ekonom Desmond Lachman, analytik z think tanku American Enterprise Institute.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Armáda nezaměstnaných

Aktuální čísla o nezaměstnanosti v USA musí Powellovi připomenout, že americká ekonomika vstoupila do - v poválečné době - neznámých vod, deklaruje ekonom. Za znepokojivé označuje také to, že brzy se mohou objevit ekonomické hrozby podobné těm, kterým země čelila naposledy ve 30. letech minulého století.

"Ani během velké deprese se nezaměstnanost nezvedala zdaleka tak rychlým tempem jako nyní," pokračuje odborník. Poukazuje, že za posledních šest týdnů, kdy jsou Spojené státy v karanténě, muselo o podporu v nezaměstnanosti požádat šokujících 30 milionů Američanů, tedy celá pětina pracujících, a je velmi pravděpodobné, že před opětovným otevřením americké ekonomiky bude vrchol nezaměstnanosti nad 20 %.

Lachmana rovněž znepokojuje pravděpodobnost, že nezaměstnanost zůstane mimořádně vysoká po delší dobu, jelikož ekonomika se bude zotavovat jen pozvolna, podobně jako po velké recesi z roku 2008 a podle vládního Rozpočtového úřadu Kongresu do konce roku 2021 klesne pouze na 10 %.

V době, kdy Spojené státy vykazovaly vysokou nezaměstnanost, se zemi nikdy nevedlo dobře, podotýká analytik. Dodává, že mimořádně špatné je ovšem zažívat prudce rostoucí nezaměstnanost při dnešní tvrdohlavě nízké inflaci, vysokém zadlužení země a vysokých schodcích federálního rozpočtu.

Pokud zůstane nezaměstnanost a zadlužení mimořádně vysoké po delší čas, musíme se připravit na silný tlak na snižování mezd a cen, obává se Lachman. Varuje, že při počáteční inflaci na současné, nízké úrovni, bude mít tento tlak pravděpodobně za následek problém vlivu deflace na dluhy jako ve 30. letech.

Deflační bolehlav

"Deflace by byla tou poslední věcí, kterou Jerome Powell nyní potřebuje, když se snaží rychle nastartovat ekonomiku po započtení inflace nízkými úrokovými sazbami," pokračuje expert. Soudí, že FED brzy zjistí, že jeho snahu snižovat úrokové sazby negují klesající ceny, jelikož při poklesu cen - jak se ukázalo v Japonsku v posledních dvou desetiletích - spotřebitelé i firmy zpravidla odkládají nákupy v naději, že v budoucnu nakoupí za lepší cenu.  

Deflace může přivodit Powellovi další bolehlav v podobě prohloubení dluhového problému Spojených států, konstatuje ekonom. Vysvětluje, že pokud ceny a příjmy padají, domácnosti i firmy budou mít problém platit své dluhy a důsledkem může být větší šance brzké vlny osobních i firemních bankrotů, která dostane americký finanční systém pod nezanedbatelný tlak.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle analytika netřeba dodávat, že deflace také zkomplikuje americké vládě východiska z jejích dluhových a rozpočtových problémů, což je velmi znepokojivé s ohledem na nedobrý stav veřejných financí Spojených států. Podle Rozpočtového úřadu Kongresu dosáhne letošní deficit zřejmě rekordní úrovně 17,5 % HDP a v následujícím roce poklesne jen na 10 %, což povede k nárůstu celkového objemu dluhu na 108 % HDP v nadcházejících dvou letech, upozorňuje Lachman.

Nelze než doufat, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a Kongres si uvědomí omezení, kterým dnes FED čelí při snaze o opětovné rozpohybování americké ekonomiky, pochopí, že při propadu cen a úrokových sazbách téměř na nule FED přišel o většinu svého arzenálu, uvádí analytik. Dodává, že pokud FED zjistí, že společnosti a domácnosti čelí problémům se solventností, nemůže prostřednictvím větších půjček zabránit jejich bankrotům.

"To vše naznačuje, že pokud v nadcházejících měsících paběrkující oživení americké ekonomiky ukáže, že je potřeba větší podpora, tato podpora musí nezbytně pramenit z rozpočtové politiky, nikoliv z centrální banky," uzavírá ekonom.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuela a Kuba kritizovaly v OSN imperialismus USA

22.09.2020 07:42 Venezuelský prezident Nicolás Maduro, kterého vyšetřovatelé Rady OSN pro lidská práva obvinili z…

Policisté v americkém městě Athens zastřelili ženu, dle úřadů je napadla…

22.09.2020 07:31 Policisté ve městě Athens v americkém státu Georgia zastřelili ženu, která je podle úřadů napadla…

Zelenskyj v OSN odsoudil okupaci Krymu a ruskou agresi v Donbasu

22.09.2020 07:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve Valném shromáždění OSN prohlásil, že okupace Krymu a…

Koronavirus: Počet potvrzených případů v Mexiku překročil 700 tisíc

22.09.2020 07:18 Brazílie dnes oznámila 13.439 nových případů nákazy koronavirem a dalších 377 pacientů s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama