Nad Spojenými státy se vznáší přízrak 30. let. Ekonom naznačil pochmurný scénář

NÁZOR - Jestliže před zveřejněním posledních pochmurných čísel o nezaměstnanosti ve Spojených státech měl předseda americké centrální banky FED Jerome Powell pohnutky k obavám o průběh k postkoronavirového oživení americké ekonomiky, nyní má další důvod ke znepokojení. V komentáři pro server National Interest to tvrdí ekonom Desmond Lachman, analytik z think tanku American Enterprise Institute.

Armáda nezaměstnaných

Aktuální čísla o nezaměstnanosti v USA musí Powellovi připomenout, že americká ekonomika vstoupila do - v poválečné době - neznámých vod, deklaruje ekonom. Za znepokojivé označuje také to, že brzy se mohou objevit ekonomické hrozby podobné těm, kterým země čelila naposledy ve 30. letech minulého století.

"Ani během velké deprese se nezaměstnanost nezvedala zdaleka tak rychlým tempem jako nyní," pokračuje odborník. Poukazuje, že za posledních šest týdnů, kdy jsou Spojené státy v karanténě, muselo o podporu v nezaměstnanosti požádat šokujících 30 milionů Američanů, tedy celá pětina pracujících, a je velmi pravděpodobné, že před opětovným otevřením americké ekonomiky bude vrchol nezaměstnanosti nad 20 %.

Lachmana rovněž znepokojuje pravděpodobnost, že nezaměstnanost zůstane mimořádně vysoká po delší dobu, jelikož ekonomika se bude zotavovat jen pozvolna, podobně jako po velké recesi z roku 2008 a podle vládního Rozpočtového úřadu Kongresu do konce roku 2021 klesne pouze na 10 %.

V době, kdy Spojené státy vykazovaly vysokou nezaměstnanost, se zemi nikdy nevedlo dobře, podotýká analytik. Dodává, že mimořádně špatné je ovšem zažívat prudce rostoucí nezaměstnanost při dnešní tvrdohlavě nízké inflaci, vysokém zadlužení země a vysokých schodcích federálního rozpočtu.

Pokud zůstane nezaměstnanost a zadlužení mimořádně vysoké po delší čas, musíme se připravit na silný tlak na snižování mezd a cen, obává se Lachman. Varuje, že při počáteční inflaci na současné, nízké úrovni, bude mít tento tlak pravděpodobně za následek problém vlivu deflace na dluhy jako ve 30. letech.

Deflační bolehlav

"Deflace by byla tou poslední věcí, kterou Jerome Powell nyní potřebuje, když se snaží rychle nastartovat ekonomiku po započtení inflace nízkými úrokovými sazbami," pokračuje expert. Soudí, že FED brzy zjistí, že jeho snahu snižovat úrokové sazby negují klesající ceny, jelikož při poklesu cen - jak se ukázalo v Japonsku v posledních dvou desetiletích - spotřebitelé i firmy zpravidla odkládají nákupy v naději, že v budoucnu nakoupí za lepší cenu.  

Deflace může přivodit Powellovi další bolehlav v podobě prohloubení dluhového problému Spojených států, konstatuje ekonom. Vysvětluje, že pokud ceny a příjmy padají, domácnosti i firmy budou mít problém platit své dluhy a důsledkem může být větší šance brzké vlny osobních i firemních bankrotů, která dostane americký finanční systém pod nezanedbatelný tlak.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle analytika netřeba dodávat, že deflace také zkomplikuje americké vládě východiska z jejích dluhových a rozpočtových problémů, což je velmi znepokojivé s ohledem na nedobrý stav veřejných financí Spojených států. Podle Rozpočtového úřadu Kongresu dosáhne letošní deficit zřejmě rekordní úrovně 17,5 % HDP a v následujícím roce poklesne jen na 10 %, což povede k nárůstu celkového objemu dluhu na 108 % HDP v nadcházejících dvou letech, upozorňuje Lachman.

Nelze než doufat, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a Kongres si uvědomí omezení, kterým dnes FED čelí při snaze o opětovné rozpohybování americké ekonomiky, pochopí, že při propadu cen a úrokových sazbách téměř na nule FED přišel o většinu svého arzenálu, uvádí analytik. Dodává, že pokud FED zjistí, že společnosti a domácnosti čelí problémům se solventností, nemůže prostřednictvím větších půjček zabránit jejich bankrotům.

"To vše naznačuje, že pokud v nadcházejících měsících paběrkující oživení americké ekonomiky ukáže, že je potřeba větší podpora, tato podpora musí nezbytně pramenit z rozpočtové politiky, nikoliv z centrální banky," uzavírá ekonom.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize Ekonomika nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy