Náklady na večeři na Den díkůvzdání budou letos nejnižší od 2010

Pandemie nemoci covid-19 sice narušila dodavatelské řetězce maloobchodů a způsobila nedostatek některého zboží v regálech amerických obchodů s potravinami, průměrné náklady na večeři na Den díkůvzdání v USA však letos klesnou o čtyři procenta a budou nejnižší od roku 2010. Uvedl to zpravodajský server CNBC s odvoláním na výpočty amerického svazu farmářů AFBF.

Den díkůvzdání
doporučujeme

"Průměrné náklady na letošní večeři na Den díkůvzdání jsou nejnižší od roku 2010," uvedl hlavní ekonom federace John Newton. Podle něj je nižší cena způsobena částečně cenovou strategií prodejců, v rámci které se rozhodli prodávat krocany se ztrátou, aby přilákali spotřebitele do obchodu v naději, že zde pak koupí i další položky.

Večeře pro deset osob bude letos v průměru stát 46,9 dolaru (1040 Kč), což je o dva dolary méně než loni. Federace do svého výpočtu zahrnuje náklady na krocana, nádivku, sladké brambory, housky s máslem, hrášek, brusinkovou omáčku a mísu se zeleninou, ale také na dýňový koláč se šlehačkou a kávou.

Průměrná cena krocana se letos meziročně snížila o sedm procent. CNBC zjistila, že některé potravinářské řetězce dokonce letos nabízejí při nákupu v určité výši krocana zdarma. Kromě krocana letos zlevnila také šlehačka a sladké brambory. Mírně zdražilo pečivo na nádivku a dýňové koláče.

I když je obtížné odhadnout, zda se kupující opět neuchýlí k panickým nákupům, Newton ujišťuje, že krocanů i dalšího zboží na Den díkůvzdání je v obchodech s potravinami ve většině oblastí země dostatek.

Američané slaví Den díkůvzdání každý čtvrtý čtvrtek v listopadu. Podle tradičního výkladu ho poprvé slavili na počest sklizně první úrody evropští osadníci se spřátelenými původními obyvateli v roce 1621.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama