Pod Trumpem se houpe židle. Senát schválil pravidla projednání impeachmentu

Senát amerického Kongersu dnes ráno SEČ po mnohahodinové debatě schválil organizační pravidla projednávání ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Předtím republikánská většina zamítla řadu návrhů demokratů na získaní nových dokumentů či předvolání nových svědků.

Žalobu, o které horní komora rozhoduje a která by teoreticky mohla vést k odvolání prezidenta z úřadu, vznesla Sněmovna reprezentantů. Trump obvinění ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu odmítá a očekává se, že Senát ho podpoří.

Úvodní den impeachmentového procesu se protáhl přes půlnoc místního času. Debata, kterou AP označila za maratonskou, trvala takřka 13 hodin. S tím, jak se rozprava protahovala, se podle médií právní argumentace měnila v kousavá politická tvrzení. V jednacím sále panovala napjatá atmosféra, kterou vyhrocovala snaha demokratů využít hlasování o pravidlech procesu k předvolání nových svědků.

Během jedné obzvlášť tvrdé výměny názorů zasáhl šéf Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces dohlíží. "Mějte na paměti, kde jste," řekl na adresu rozhádané obhajoby a obžaloby. "Podle mě je vhodné, abych v tuto chvíli pokáral jak zástupce sněmovny, tak prezidentovy právníky, aby si uvědomili, že hovoří k nejlepšímu rozhodovacímu orgánu světa," řekl Roberts, který se jinak během rozpravy držel spíše v pozadí.

Republikáni znovu a znovu odmítali návrhy dodatků, kterými demokraté chtěli dosáhnout, aby Bílý dům, ministerstvo zahraničí, ministerstvo obrany a také rozpočtový úřad Bílého domu předložily dosud blokované dokumenty.

Republikánská většina v Senátu stejným způsobem, tedy podle stranického rozdělení v senátních řadách v poměru 53 ku 47 hlasům, blokovala i snahy demokratů předvolat svědky včetně personálního šéfa Bílého domu Micka Mulvaneyho a někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona.

Pouze jednou demokraté získali republikánskou podporu, a to republikánské senátorky Susan Collinsové, která hlasovala pro dodatek o tom, že o předvolání nových svědků se bude hlasovat později. Ale i tento návrh republikáni 52 hlasy proti 48 odmítli.

Odmítavý postoj republikánů může být podle agentury Reuters signálem, že by se proces mohl ubírat směrem příznivým pro Trumpa. Nicméně vůdce republikánské většiny Mitch McConnell mezitím ustoupil od plánu urychlit slyšení. McConnell původně chtěl, aby každá ze stran sporu, tedy obhajoba a obžaloba, přednesla své argumenty, na které má vyhrazeno 24 hodin projevu, během dvou dní. Úvodní část procesu s přednesem argumentů tak měla trvat čtyři dny místo původních deseti, jak demokraté očekávali. McConnell nakonec souhlasil, že každé straně přidá jeden den, což ve výsledku znamená dohromady šest dnů zahajovacích argumentací.

There were good reasons why all 100 senators agreed two decades ago that the Senate should not cross these bridges before we came to them. We will not let the architects of the unfair House process convince the Senate to rewrite our rules just for President Trump. pic.twitter.com/7J1zDlnwI4

— Leader McConnell (@senatemajldr) January 22, 2020

"Není naším úkolem, abychom vám to usnadnili," prohlásil během vyhrocené debaty na adresu republikánů předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který spolu s předsedou právního výboru Jerroldem Nadlerem zastupuje demokraty. "Naším úkolem je ztížit oloupení amerického lidu o spravedlivý proces," zdůraznil.

Je to potřetí v historii, co americký prezident čelí impeachmentu, ale žádnou hlavu státu se až dosud nepodařilo odvolat. Trump, který v úterý navštívil ekonomické fórum ve švýcarském Davosu, označil žalobu za lživou zprávu, která má zvrátit jeho snahu o znovuzvolení ve volbách v letošním roce.

Základem obvinění je názor demokratických kongresmanů, že šéf Bílého domu se snažil přinutit ukrajinské vedení, aby mu pomohlo v politické kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Kyjev měl dodat "špínu" na bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena, který je považován za hlavního Trumpova volebního soka.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Prezident USA Senát USA Mitch McConnell

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy