Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí odpověď

NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem vlajky a přát úspěch čelním politikům, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor to považuje za pravděpodobný důvod toho, proč roste podpora prezidenta Donalda Trumpa, ačkoliv ten odkládá ráznou reakci na pandemii koronaviru.

Čas podívat se na fakta

V určitou chvíli se Američané musejí podívat na fakta a uvědomit si nepříjemnou skutečnost, tvrdí Zakaria. Deklaruje, že Spojené státy jsou na cestě k nejhorší epidemii koronaviru mezi bohatými zeměmi, a to kvůli neefektivnímu postupu své vlády, která je novou podobou americké výjimečnosti.

V USA je již nejvíce zaznamenaných případů nemoci covid-19 na světě, víc než v Číně a Itálii, a přestože první linií obrany proti jejímu šíření je testování, v tomto klíčovém ohledu zažívá země fiasko, konstatuje politolog. Poukazuje na pozdní zahájení testování a vadné testy, přičemž skutečná náprava nepřišla.

"Trumpovo tvrzení, že každý, kdo chce test, může dostat test, je krutý hoax," píše Zakaria. Tvrdí, že přístup k testům zůstává nedostupnější než ve většině vyspělých zemí a prezidentovo tvrzení, že USA otestovaly více lidí než Jižní Korea, označuje za nesmyslné, protože opomíjí, že Američanů je šestkrát více než Jihokorejců.

Jižní Korea tak v přepočtu na hlavu provedla do středy pětkrát víc testů, což platí také o Itálii - zemi známé pro nepříliš funkční správu - která ve srovnání se Spojenými státy testuje čtyřikrát více, uvádí komentátor. Dodává, že v USA je nedostatek všeho - plicních ventilací, roušek, rukavic, zdravotních plášťů - a nouzový systém nedokáže tyto prostředky dodávat včas.

Guvernér státu New York, Andrew Cuomo, prohlásil, že potřebuje 40 tisíc lůžek pro závažné případy, ale zatím jich má pouze 3 tisíce, což znamená, že mnoho pacientů zemře jen kvůli nedostupné péči, která by se jim dostala v normálních podmínkách, uvádí Zakaria. Připomíná, že ani tři týdny po vypuknutí pandemie nemají američtí zdravotníci znovupoužitelné roušky, šijí si vlastní a prosí o jejich darování.    

Biochemik Ed Yong napsal, že Spojené státy si v koronavirové krizi počínají podstatně hůře, než se zdravotničtí experti obávali, poukazuje politolog. Pokládá otázku, proč tomu tak je.

"Je snadné vinit Trumpa a prezident si od počátku počíná neohrabaně," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že toto fiasko má ale mnohem širší důvody a země platí za desetiletí omezování vládních prostředků, politizaci nezávislých institucí, fetišizaci místní správy a ponižování státních zaměstnanců a úředníků.

Dobře fungující správa je základ

To neplatilo vždy a ve Spojených státech se vždy cenila omezená, ale efektivní správa, tvrdí komentátor. Připomíná, že již první americký ministr financí Alexander Hamilton tvrdil, že pochybně fungující vláda, bez ohledu na teorii, bude v praxi špatnou vládou, přičemž moderní federální správu vytvořil až prezident Franklin Roosevelt, ale překvapivě štíhlou a efektivní.

V posledních desetiletích se rozsah státní správy sice zvyšuje, ale spolu s tím dochází k podfinancování úřadů, což je činí stále více nefunkční, poukazuje politolog. Upozorňuje, že v 50. letech představovali federální zaměstnanci 5 % celkového počtu zaměstnanců, zatímco dnes jsou to méně než 2 %, ačkoliv počet obyvatel se zdvojnásobil a HDP při započtení inflace vzrostl sedmkrát.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Federální úřady mají nedostatek zaměstnanců, ale spaluje je množství regulací a zpolitizovaných pokynů a pravidel, což úředníkům dává málo pravomocí a nestrannosti zároveň, tvrdí Zakaria. Podotýká, že nyní se palčivě projevila především těžkopádnost a byrokratičnost pravidel úřadu pro potraviny a léčiva.

Politolog Paul Light, který se problémem dlouhodobě zabývá, zjistil, že za prezidenta Johna Kennedyho měla vládní oddělení 17 úrovní, zatímco v době nástupu Trumpa již 71, vyzdvihuje Zakaria. Dodává, že k problému přispěli demokrati i republikáni a z federální správy učinili karikaturu, příklad byrokratické neefektivity.     

"Většina těchto dysfunkcí je opakuje na státní a místní úrovni v tamních menší úřadech," píše politolog. Domnívá se, že vytvoření federální strategie boje s koronavirem komplikuje skutečnost, že skutečné pravomoci ohledně zdravotnictví náležejí více než 2.600 místním úřadům, které si sobecky brání nezávislost.

Američané rádi oslavují svůj federalismus jako příklad prosperující lokální demokracie, ale tato šílená změť úřadů se ukazuje jako noční můra, když je potřeba postavit se epidemii, která nezná hranice a kdy slabá reakce úřadů v jednom místě umožní šíření nemoci do dalších lokalit, poukazuje Zakaria. "Co se stalo na floridských plážích, nezůstane na floridských plážích," dodává.

Je snadné říkat, že Spojené státy nemohou kopírovat čínskou diktaturu, ale existují i demokratické země, kde vlády zvládají pandemii efektivně, například Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Německo, připomíná politolog. Za jedny z nejlepších opatření pak označuje ty, ke kterým přistoupily Signapur a Hongkong, protože nejsou tyranská, ale chytrá a skládají se z testování, trasování kontaktů nakažených a jejich izolace.

Všechny uvedené země ale mají dobře financované, efektivní a reagující úřady, zdůrazňuje Zakaria. Konstatuje, že v dnešním světe, kde se problémy přelévají přes hranice rychlostí světla, činí právě dobrá správa země skutečně výjimečnými.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 7 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 8 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy