Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí odpověď

NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem vlajky a přát úspěch čelním politikům, poukazuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor to považuje za pravděpodobný důvod toho, proč roste podpora prezidenta Donalda Trumpa, ačkoliv ten odkládá ráznou reakci na pandemii koronaviru.

Přidejte svůj názor 136 komentářů

New York, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Čas podívat se na fakta

V určitou chvíli se Američané musejí podívat na fakta a uvědomit si nepříjemnou skutečnost, tvrdí Zakaria. Deklaruje, že Spojené státy jsou na cestě k nejhorší epidemii koronaviru mezi bohatými zeměmi, a to kvůli neefektivnímu postupu své vlády, která je novou podobou americké výjimečnosti.

V USA je již nejvíce zaznamenaných případů nemoci covid-19 na světě, víc než v Číně a Itálii, a přestože první linií obrany proti jejímu šíření je testování, v tomto klíčovém ohledu zažívá země fiasko, konstatuje politolog. Poukazuje na pozdní zahájení testování a vadné testy, přičemž skutečná náprava nepřišla.

"Trumpovo tvrzení, že každý, kdo chce test, může dostat test, je krutý hoax," píše Zakaria. Tvrdí, že přístup k testům zůstává nedostupnější než ve většině vyspělých zemí a prezidentovo tvrzení, že USA otestovaly více lidí než Jižní Korea, označuje za nesmyslné, protože opomíjí, že Američanů je šestkrát více než Jihokorejců.

Jižní Korea tak v přepočtu na hlavu provedla do středy pětkrát víc testů, což platí také o Itálii - zemi známé pro nepříliš funkční správu - která ve srovnání se Spojenými státy testuje čtyřikrát více, uvádí komentátor. Dodává, že v USA je nedostatek všeho - plicních ventilací, roušek, rukavic, zdravotních plášťů - a nouzový systém nedokáže tyto prostředky dodávat včas.

Guvernér státu New York, Andrew Cuomo, prohlásil, že potřebuje 40 tisíc lůžek pro závažné případy, ale zatím jich má pouze 3 tisíce, což znamená, že mnoho pacientů zemře jen kvůli nedostupné péči, která by se jim dostala v normálních podmínkách, uvádí Zakaria. Připomíná, že ani tři týdny po vypuknutí pandemie nemají američtí zdravotníci znovupoužitelné roušky, šijí si vlastní a prosí o jejich darování.    

Biochemik Ed Yong napsal, že Spojené státy si v koronavirové krizi počínají podstatně hůře, než se zdravotničtí experti obávali, poukazuje politolog. Pokládá otázku, proč tomu tak je.

"Je snadné vinit Trumpa a prezident si od počátku počíná neohrabaně," pokračuje Zakaria. Zdůrazňuje, že toto fiasko má ale mnohem širší důvody a země platí za desetiletí omezování vládních prostředků, politizaci nezávislých institucí, fetišizaci místní správy a ponižování státních zaměstnanců a úředníků.

Dobře fungující správa je základ

To neplatilo vždy a ve Spojených státech se vždy cenila omezená, ale efektivní správa, tvrdí komentátor. Připomíná, že již první americký ministr financí Alexander Hamilton tvrdil, že pochybně fungující vláda, bez ohledu na teorii, bude v praxi špatnou vládou, přičemž moderní federální správu vytvořil až prezident Franklin Roosevelt, ale překvapivě štíhlou a efektivní.

V posledních desetiletích se rozsah státní správy sice zvyšuje, ale spolu s tím dochází k podfinancování úřadů, což je činí stále více nefunkční, poukazuje politolog. Upozorňuje, že v 50. letech představovali federální zaměstnanci 5 % celkového počtu zaměstnanců, zatímco dnes jsou to méně než 2 %, ačkoliv počet obyvatel se zdvojnásobil a HDP při započtení inflace vzrostl sedmkrát.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Federální úřady mají nedostatek zaměstnanců, ale spaluje je množství regulací a zpolitizovaných pokynů a pravidel, což úředníkům dává málo pravomocí a nestrannosti zároveň, tvrdí Zakaria. Podotýká, že nyní se palčivě projevila především těžkopádnost a byrokratičnost pravidel úřadu pro potraviny a léčiva.

Politolog Paul Light, který se problémem dlouhodobě zabývá, zjistil, že za prezidenta Johna Kennedyho měla vládní oddělení 17 úrovní, zatímco v době nástupu Trumpa již 71, vyzdvihuje Zakaria. Dodává, že k problému přispěli demokrati i republikáni a z federální správy učinili karikaturu, příklad byrokratické neefektivity.     

"Většina těchto dysfunkcí je opakuje na státní a místní úrovni v tamních menší úřadech," píše politolog. Domnívá se, že vytvoření federální strategie boje s koronavirem komplikuje skutečnost, že skutečné pravomoci ohledně zdravotnictví náležejí více než 2.600 místním úřadům, které si sobecky brání nezávislost.

Američané rádi oslavují svůj federalismus jako příklad prosperující lokální demokracie, ale tato šílená změť úřadů se ukazuje jako noční můra, když je potřeba postavit se epidemii, která nezná hranice a kdy slabá reakce úřadů v jednom místě umožní šíření nemoci do dalších lokalit, poukazuje Zakaria. "Co se stalo na floridských plážích, nezůstane na floridských plážích," dodává.

Je snadné říkat, že Spojené státy nemohou kopírovat čínskou diktaturu, ale existují i demokratické země, kde vlády zvládají pandemii efektivně, například Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Německo, připomíná politolog. Za jedny z nejlepších opatření pak označuje ty, ke kterým přistoupily Signapur a Hongkong, protože nejsou tyranská, ale chytrá a skládají se z testování, trasování kontaktů nakažených a jejich izolace.

Všechny uvedené země ale mají dobře financované, efektivní a reagující úřady, zdůrazňuje Zakaria. Konstatuje, že v dnešním světe, kde se problémy přelévají přes hranice rychlostí světla, činí právě dobrá správa země skutečně výjimečnými.

Loading...
Vstupte do diskuze (136)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 18:38 Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

V Buffalu byli obviněni policisté,kteří zranili 75letého demonstranta

06.06.2020 18:27 Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při…

V Minneapolisu chtějí kvůli Floydovi zákaz škrtících chvatů

06.06.2020 17:39 V americkém Minneapolisu se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů poté, co místní…

Trumpova vláda jednoho muže? Podle politologa by se na zákony a soudy moc…

06.06.2020 09:50 NÁZOR - Politolog Fareed Zakaria se neřadí k těm, kteří tvrdí, že Spojené státy za vlády prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy