Řetězec Walmart čelí kritice za rasismus, kosmetiku pro černochy zamykal

Americký obchodní řetězec Walmart již nebude prodávat v uzamčených regálech kosmetiku pro nebělošské zákazníky. K tomuto kroku se rozhodl poté, co jedna z černošských zákaznic na sociálních sítích upozornila na to, že zatímco šampony a další přípravky kupované bělochy jsou vystaveny volně, ty určené pro péči o černochy jsou uzamčené ve skleněných vitrínách.

Black lives matter
doporučujeme

"Výhody pro bělochy se ve Walmartu očividně vztahují i na produkty pro péči o vlasy," uvedla zákaznice na videu, které natočila v obchodě v coloradském Montbellu. "Vzkaz je jasný, nevěříme vám," dodala o přístupu Walmartu k černošským nakupujícím.

O kontroverzním přístupu Walmartu se v minulosti na sociálních sítích diskutovalo pravidelně a řetězec dokonce podle televize CNN čelil žalobě kvůli diskriminaci. Téma se opět stalo aktuální v nynějších dnech, kdy Spojenými státy otřásají demonstrace proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě. Protesty, které mnohde přerostly v násilnosti, vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání bělošským policistou.

Walmart minulý týden přislíbil vyčlenit 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) na vytvoření střediska rasové rovnosti, které bude napravovat systémový rasismus ve společnosti podporou zdravotnictví a vzdělávání.

Řetězec také ujistil, že rasismus nepodporuje. "Walmart netoleruje diskriminaci jakéhokoli druhu," uvedla společnost s tím, že ve svých obchodech obsluhuje denně miliony zákazníků nejrůznějšího původu. List The Washington Post poznamenal, že praxe uzamčených regálů s kosmetikou kupovanou spíše černochy se týkala zhruba desítky ze 4700 obchodů Walmartu.

Walmart není jedinou korporací, která v posledních dnech v USA vystoupila na podporu menšin. Například kosmetický gigant Sephora se zavázal, že nejméně 15 procent své prodejní plochy vyčlení pro produkty společností, které vlastní černoši.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy