Šéf republikánských senátorů McConnell konečně uznal porážku Trumpa

Lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell dnes poprvé od listopadových prezidentských voleb uznal vítězství demokrata Joea Bidena, když na půdě Kongresu poblahopřál jemu i zvolené viceprezidentce Kamale Harrisové. Biden později McConnellovi zavolal a poděkoval mu za jeho slova, podle amerických médií šlo o jejich první přímý hovor od voleb.

Mitch McConnell

Vztahům obou mužů věnují pozorovatelé velkou pozornost, McConnell by totiž v případě udržení republikánské většiny v Senátu mohl Bidenovi značně komplikovat snahy o prosazení jeho volebního programu.

McConnell se k věci poprvé jasně vyjádřil více než měsíc poté, co Bidena označila za vítěze přední americká média. Jeho blahopřání přišlo ve stejný den jako gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina a mexické hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora.

"Od dnešního rána naše země oficiálně má zvoleného prezidenta a zvoleného viceprezidenta," řekl republikánský lídr. V projevu v Senátu zároveň vyzdvihoval "nekonečné" úspěchy administrativy odchozího prezidenta Donalda Trumpa a vyjádřil zklamání, že prezidentská volba nepřinesla "jiný výsledek".

"Ale náš systém vládnutí zahrnuje procesy, které určují, kdo 20. ledna složí přísahu. Sbor volitelů promluvil. Takže bych dnes chtěl poblahopřát zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi," pokračoval McConnell. Senátor za stát Kentucky bývalého viceprezidenta označil za člověka, který zasvětil mnoho let službě veřejnosti.

Biden později oznámil, že McConnellovi za jeho poznámky poděkoval po telefonu a dohodli se, že by se měli setkat "raději dříve než později". "Ačkoliv se v řadě otázek neshodneme, jsou tu věci, na kterých můžeme spolupracovat," dodal budoucí prezident.

Vztah obou mužů je pro nadcházející dva roky výjimečně důležitý. Pokud by se totiž podařilo republikánům udržet většinu v Senátu, je podle pozorovatelů pravděpodobné, že by McConnell Bidenovi blokoval nominanty do důležitých pozic v administrativě a stavěl by se rovněž proti jeho legislativním návrhům, jako to činil již za vlády posledního demokratického prezidenta Baracka Obamy. Biden má přitom s tímto přístupem přímou zkušenost, protože sloužil osm let jako Obamův viceprezident. O příští většině v Senátu rozhodne dvojí hlasování ve státu Georgia plánované na 5. ledna.

Podle listu The New York Times (NYT) se lídr republikánské většiny přímo nevyjádřil k Trumpovým nepodloženým obviněním o rozsáhlých volebních podvodech a "fantastickým tvrzením" prezidenta o tom, že ve skutečnosti volby přesvědčivě vyhrál. Žádné důkazy o významnějších nesrovnalostech při letošních volbách se ovšem neobjevily a žádná ze stížností na údajné manipulace s hlasy neobstála u soudů.

Bidenovo vítězství v pondělí podle očekávání poměrem 306 hlasů ku 232 potvrdilo hlasování takzvaného sboru volitelů. Nejvlivnější republikáni dosud odmítali veřejně uznat vítězství demokratického politika a podporovali tak Trumpovu snahu zpochybnit volební porážku.

"Zatímco státy potvrzovaly výsledky, republikáni stáli před klíčovým rozhodnutím: Říct, že Biden je zvoleným prezidentem, jak ukazují čísla, nebo nadále zůstat potichu, zatímco Trump vede potenciálně škodlivou kampaň ve snaze zneplatnit volby," napsala agentura AP. Po pondělním hlasování volitelů si vybralo první možnost několik republikánských senátorů, kteří se do té doby zdráhali Trumpovu porážku veřejně uznat.

Šéf Bílého domu mezitím pokračoval v šíření dezinformací o průběhu voleb a jejich výsledcích. V noci na dnešek například na twitteru sdílel příspěvek, podle kterého Biden "předstírá", že vyhrál. Těsně po projevu McConnella svým desítkám milionů sledujících vzkázal, že se hromadí "ohromné důkazy o hlasovacích podvodech". Twitter k výroku ihned připojil výstražný popisek podobně jako k nespočtu dalších příspěvků na Trumpově profilu.

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Související:

Právě se děje

reklama