Ostře sledované volby: Demokraté mají na dosah většinu v Senátu USA

Demokratická strana měla dnes na dosah kontrolu nad americkým Senátem poté, co bylo ohlášeno vítězství jejího kandidáta Raphaela Warnocka ve druhém kole voleb ve státě Georgia. Demokraté potřebují k ovládnutí menší z komor Kongresu získat i druhé křeslo, o které se v jihovýchodním státě bojovalo. Podle listu The New York Times (NYT) se jejich uchazeč Jon Ossoff v průběžných výsledcích ujal vedení o několik tisíc hlasů a s největší pravděpodobností do Senátu zamíří také.

Volby v USA, ilustrační foto

V případě, že by i v druhém klání zvítězili demokraté, měli by stejně jako republikáni ve 100členném legislativním orgánu 50 svých zástupců. Při vyrovnaném poměru hlasů má v Senátu rozhodující slovo jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. A tato funkce bude od 20. ledna stejně jako ta prezidentská v rukách Demokratické strany.

Zatím 49. senátorský mandát podle všeho zajistil demokratům 51letý baptistický farář Warnock, který se stává prvním černošským senátorem zvoleným v Georgii. Americká média oznámila jeho vítězství nad republikánskou senátorkou Kelly Loefflerovu v momentě, kdy bylo sečteno přes 95 procent očekávaného počtu hlasů, přičemž Warnock vedl přibližně o jeden procentní bod.

Loefflerová, která během kampaně Warnocka označovala za radikála a marxistu, zatím porážku neuznala. "Tyhle volby vyhrajeme," uvedl její štáb těsně před tím, než ji agentura AP a další média označila za poraženou.

Souběžně konané klání, v němž se utkal 71letý republikánský senátor David Perdue s 33letým demokratem Jonem Ossoffem, nemá dosud jasného vítěze. Ossoff se ovšem nad ránem místního času ujal v průběžných výsledcích vedení, které poté narostlo na 9500 a následně až na více než 16.000 hlasů, neboli asi 0,4 procentního bodu.

Pokud by byl nakonec rozdíl nižší než 0,5 procentního bodu, mohl by poražený kandidát požádat o přepočítání hlasů. Zbývající hlasy podle agentury Reuters pocházejí hlavně z oblastí, které se tradičně kloní na stranu demokratů. Ossoffův náskok se tak zřejmě ještě zvýší.

Ačkoli žádné z velkých amerických médií zatím žádného z kandidátů v druhém klání neoznačilo, Ossoff už se prohlásil za vítěze voleb. Obyvatelům Georgie poděkoval, že jej zvolili, "aby jim mohl sloužit".

Ossoffův soupeř Perdue během volební noci souboj nevzdával. Kampaň republikánského senátora uvedla, že je přesvědčená, že Ossoff nevyhrál. Perdueho tým avizoval, že se bude všemožně snažit "zajistit řádné započítání každého legálně odevzdaného hlasovacího lístku".

Demokratickému kandidátovi se v Georgii souboj o senátorský mandát nepodařilo vyhrát od roku 2000. Ossoff by se ve věku 33 let v případě úspěchu stal nejmladším členem Senátu. Zároveň by přinesl zásadní vítězství pro nastupujícího prezidenta Joea Bidena, jehož pozici by Senát ovládaný republikány výrazně oslaboval.

Senát je v Kongresu při utváření zákonů rovnocenným partnerem Sněmovny reprezentantů. Silnější je navíc v tom, že schvaluje obsazení postů ve vládě i na federálních soudech. Ve sněmovně získali demokraté v podzimních volbách těsnou většinu a po letech mají šanci kontrolovat celý Kongres.

Prohlášení připomínalo rétoriku prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližších spojenců po jeho volebním neúspěchu. Trump nepravdivě označuje listopadové prezidentské volby za zmanipulované a divoké spekulace o falšování výsledků šířil i v noci v souvislosti s děním v Georgii. Na twitteru například sdílel příspěvek o tom, že se tam chystá "krádež" a sám napsal: "Vypadá to, že připravují velkou nálož voličů proti republikánským kandidátům."

Trump se loni v listopadu stal prvním republikánským kandidátem na prezidenta od roku 1992, který nedokázal v Georgii zvítězit. Finále senátních voleb je dalším dokladem pozoruhodné proměny politiky v tomto jižanském státě, napsala agentura AP.

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

Související:

Právě se děje

reklama