Ostře sledované volby: Demokraté mají na dosah většinu v Senátu USA

Demokratická strana měla dnes na dosah kontrolu nad americkým Senátem poté, co bylo ohlášeno vítězství jejího kandidáta Raphaela Warnocka ve druhém kole voleb ve státě Georgia. Demokraté potřebují k ovládnutí menší z komor Kongresu získat i druhé křeslo, o které se v jihovýchodním státě bojovalo. Podle listu The New York Times (NYT) se jejich uchazeč Jon Ossoff v průběžných výsledcích ujal vedení o několik tisíc hlasů a s největší pravděpodobností do Senátu zamíří také.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

V případě, že by i v druhém klání zvítězili demokraté, měli by stejně jako republikáni ve 100členném legislativním orgánu 50 svých zástupců. Při vyrovnaném poměru hlasů má v Senátu rozhodující slovo jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. A tato funkce bude od 20. ledna stejně jako ta prezidentská v rukách Demokratické strany.

Zatím 49. senátorský mandát podle všeho zajistil demokratům 51letý baptistický farář Warnock, který se stává prvním černošským senátorem zvoleným v Georgii. Americká média oznámila jeho vítězství nad republikánskou senátorkou Kelly Loefflerovu v momentě, kdy bylo sečteno přes 95 procent očekávaného počtu hlasů, přičemž Warnock vedl přibližně o jeden procentní bod.

Loefflerová, která během kampaně Warnocka označovala za radikála a marxistu, zatím porážku neuznala. "Tyhle volby vyhrajeme," uvedl její štáb těsně před tím, než ji agentura AP a další média označila za poraženou.

Souběžně konané klání, v němž se utkal 71letý republikánský senátor David Perdue s 33letým demokratem Jonem Ossoffem, nemá dosud jasného vítěze. Ossoff se ovšem nad ránem místního času ujal v průběžných výsledcích vedení, které poté narostlo na 9500 a následně až na více než 16.000 hlasů, neboli asi 0,4 procentního bodu.

Pokud by byl nakonec rozdíl nižší než 0,5 procentního bodu, mohl by poražený kandidát požádat o přepočítání hlasů. Zbývající hlasy podle agentury Reuters pocházejí hlavně z oblastí, které se tradičně kloní na stranu demokratů. Ossoffův náskok se tak zřejmě ještě zvýší.

Ačkoli žádné z velkých amerických médií zatím žádného z kandidátů v druhém klání neoznačilo, Ossoff už se prohlásil za vítěze voleb. Obyvatelům Georgie poděkoval, že jej zvolili, "aby jim mohl sloužit".

Ossoffův soupeř Perdue během volební noci souboj nevzdával. Kampaň republikánského senátora uvedla, že je přesvědčená, že Ossoff nevyhrál. Perdueho tým avizoval, že se bude všemožně snažit "zajistit řádné započítání každého legálně odevzdaného hlasovacího lístku".

Demokratickému kandidátovi se v Georgii souboj o senátorský mandát nepodařilo vyhrát od roku 2000. Ossoff by se ve věku 33 let v případě úspěchu stal nejmladším členem Senátu. Zároveň by přinesl zásadní vítězství pro nastupujícího prezidenta Joea Bidena, jehož pozici by Senát ovládaný republikány výrazně oslaboval.

Senát je v Kongresu při utváření zákonů rovnocenným partnerem Sněmovny reprezentantů. Silnější je navíc v tom, že schvaluje obsazení postů ve vládě i na federálních soudech. Ve sněmovně získali demokraté v podzimních volbách těsnou většinu a po letech mají šanci kontrolovat celý Kongres.

Prohlášení připomínalo rétoriku prezidenta Donalda Trumpa a jeho nejbližších spojenců po jeho volebním neúspěchu. Trump nepravdivě označuje listopadové prezidentské volby za zmanipulované a divoké spekulace o falšování výsledků šířil i v noci v souvislosti s děním v Georgii. Na twitteru například sdílel příspěvek o tom, že se tam chystá "krádež" a sám napsal: "Vypadá to, že připravují velkou nálož voličů proti republikánským kandidátům."

Trump se loni v listopadu stal prvním republikánským kandidátem na prezidenta od roku 1992, který nedokázal v Georgii zvítězit. Finále senátních voleb je dalším dokladem pozoruhodné proměny politiky v tomto jižanském státě, napsala agentura AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama