Smrtící koronavirus, hospodářská krize a špatná koordinace mezinárodní reakce na SARS-CoV-2 vytvořila koktejl, který zapříčinil tragédii gigantických rozměrů, kterou nebude snadné jen tak lehce překonat. Zatímco ochranná opatření pomáhají zmírnit krizi, nemohou nám poskytnout jistotu v otázce budoucnosti. Podle serveru The National Interest svět čelí „dokonalé bouři“.
Nikdo neví, co se stane, až pandemie viru SARS-CoV-2 skončí. Teď celý se svět snaží krizi zvládnout pomocí ochranných opatření formou sociálního distancování, zlepšuje léčebné metody a plánuje nové mechanismy obchodu, zatímco celý svět čeká na účinnou vakcínu.
Proč Spojené státy ignorovaly nezbytná ochranná opatření v době, kdy se virus SARS-CoV-2 šířil světelnou rychlostí? Podle The National Interest byla pozornost USA odkloněna díky politickým sporům a přístup vlád po celém světě se měl spíše soustředit na kolektivní řešení situace, nikoliv na obchodní války.
Henry Alfred Kissinger, americký diplomat, historik, mediální komentátor a politik uvedl pro Wall Street Journal: „Žádná země, ani USA, nemůže sám virus překonat. Řešení potřebných momentů musí být spojené s globálním programem spolupráce. Pokud nemůžeme spolupracovat, budeme čelit nejhoršímu z nejhorších.“
Již dříve svět čelil smrtícím virům jako SARS, H1N1 nebo ebola, ale žádný z těchto virů neměl takové katastrofální důsledky na světovou ekonomiku jako právě SARS-CoV-2. Ekonomické mocnosti, jako jsou Spojené státy, Čína, Evropská unie, Rusko, Velká Británie a Saúdská Arábie měly tyto smrtící viry brát jako kanárka v dole, který horníky upozorňoval na blížící se nebezpečí.
Americká zpravodajská služba v roce 2019 předala prezidentu Donaldu Trumpovi varování ohledně náchylnosti světa a Spojených států k propuknutí nakažlivé nemoci, které by mohlo zatížit ekonomiku a namáhat mezinárodní zdroje. Varování však nevyvolalo v Bílém domě žádnou obezřetnost, ani jinde na světě.
Místo toho bylo varování pouze přijato, ale žádná politická angažovanost se nekonala. Trumpova administrativa se spíše soustředila na udílení ekonomických sankcí národům, které nesdílely stejné zájmy a hodnoty bez ohledu na to, jestli je stát skutečnou hrozbou.
Místo, aby nejmocnější národy světa uvažovaly, jak nejlépe nastavit priority v zemi ohledně ochranných opatřeních a zásobování nemocnic, soustředily se spíše na maximalizaci výhod oproti konkurenci.
Například boj Trumpovy administrativy proti projektu Nord Stream 2, zdvojení plynovodu, který by kopíroval již existující trasu Nord Streamu, ale bude pouze odbočovat nedaleko pobřeží do ruského města Usť-Luga, vnímalo Rusko jako snahu Spojených států dostat se na vrchol světového lídra v těžbě ropy a zemního plynu.
Tento boj USA s Ruskem přispěl k tomu, že Rusko odmítlo přijmout snížení limitů pro těžbu ropy. Z dlouhodobého hlediska tato obchodní válka bude mít důsledky na Saúdskou Arábii a poškodí břidlicový průmysl v USA, který bude muset být úplně zastaven, jestli ceny ropy zůstanou nízké jako v současné době.
I když Trump byl pro snížení produkce ropy, výroky amerického kongresu, že Čína by měla být sankciována kvůli pochybení ohledně viru SARS-CoV-2, vedou k možné další obchodní válce. V současné době, kdy nepřátelství mezi světovými mocnostmi sílí je potřeba opatrnosti, protože současná pandemie nám ukazuje, jak rychle může dojít ke krachu silných světových ekonomik.
Související
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
před 2 hodinami
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
před 2 hodinami
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
před 3 hodinami
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
před 4 hodinami
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
před 6 hodinami
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
před 7 hodinami
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
před 8 hodinami
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
před 9 hodinami
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
před 10 hodinami
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
před 12 hodinami
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
před 13 hodinami
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
před 14 hodinami
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
před 16 hodinami
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
Bývalý americký viceprezident Mike Pence po své návštěvě Kyjeva uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy o poskytnutí přibližně pěti procent z jejich zbývajících zásob systémů protivzdušné obrany Patriot. Ukrajinská hlava státu se obává nadcházejícího zimního období a očekává, že Ruská federace obnoví masivní útoky na energetickou infrastrukturu země.
Zdroj: Libor Novák