Trump dál šíří nepodložená tvrzení. Biden je prý loutkou lidí "z temných stínů"

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek pokračoval v šíření nepodložených tvrzení o svém volebním vyzyvateli Joeu Bidenovi či o protestech v amerických městech. V rozhovoru s televizí Fox News označil Bidena za "loutku" ovládanou lidmi, kteří se skrývají "v temných stínech", a prohlásil, že lidé v Portlandu dostávají za účast na demonstracích zaplaceno.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

Více než hodinový rozhovor s prezidentem odvysílala Fox News v předvečer Trumpovy cesty do města Kenosha ve státě Wisconsin, kde 23. srpna bělošský policista několika výstřely do zad vážně zranil 29letého černocha při zásahu u domácí hádky. Ve městě poté propukly bouřlivé protesty a někteří politici včetně demokratického guvernéra Wisconsinu Tonyho Everse prezidenta od návštěvy odrazovali. Biden zase Trumpa obviňuje z rozdmýchávání násilí a rozdělování společnosti.

Šéf Bílého domu v reakci označil bývalého viceprezidenta za "slabou osobu" a prohlásil, že Biden "nic nekontroluje". Když se jej moderátorka Laura Ingrahamová ptala, kdo "tahá za nitky" kandidáta demokratů, odpověděl: Lidé, o kterých jste nikdy neslyšeli, lidé, kteří jsou v temných stínech. Ingrahamová podotkla, že to zní jako konspirační teorie, načež Trump řekl, že Bidena ovládají "lidé, kteří jsou na ulicích, lidé, kteří kontrolují ulice".

Prezident toto tvrzení nevysvětlil, stejně jako následný výrok, že na republikánský nominační sjezd minulý týden směřovalo letadlo "zcela naložené gaunery", kteří chtěli napáchat "velké škody". K pokračujícím nepokojům v Portlandu v Oregonu řekl, že za nimi stojí "skupina anarchistů, kteří jsou placeni zvenčí". Ve městě původně protesty vypukly kvůli smrti černocha George Floyda, který zemřel, když se ho policie v Minneapolisu snažila zatknout. Na začátku léta demonstrace slábly, ovšem v červenci jejich intenzita opět narostla po příchodu federálních agentů vyslaných na základě Trumpova příkazu.

Trump se v pondělním rozhovoru v době protestů proti policejní brutalitě označil za "obrovského fanouška" strážců zákona. Na otázku, jak plánuje situaci v USA zklidnit, ale nedal jasnou odpověď.

Policisté v USA jsou podle něj "v obležení", protože občas pod tlakem chybují. "Neustojí to. Střelí toho člověka, střelí toho člověka mnohokrát do zad. Chápete, nemohl jste udělat něco jiného, nemohl jste ho povalit. Víte co, mezitím mohl sahat po zbrani," řekl Trump zřejmě v odkaze na postřelení Jacoba Blakea v Kenoshe. "Přesně jako v golfovém turnaji. Netrefí pat na tři stopy," dodal.

Dnešní prezidentova návštěva v Kenoshe má začít krátce po poledni místního času (19:00 SELČ). Podle agentury AP prezident a jeho kampaň před volbami cíleně přitahují pozornost k ohniskům nepokojů ve snaze zdůraznit, že stojí na straně "práva a pořádku". Trump v pondělí hájil jednání 17letého mladíka, který je obviněn ze zastřelení dvou lidí během noci protestů v Kenoshe.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama