Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na základě výroku personálního šéfa Bílého domu v neděli obvinil demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, informovaly dnes agentury AFP a AP. Trump dnes zároveň na twitteru pandemii zlehčoval a obvinil média, že o ní informují, jen aby jej poškodila.

Donald Trump
doporučujeme

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows v neděli v rozhovoru se stanicí CNN řekl, že současná administrativa "nebude kontrolovat pandemii" a bude kontrolovat jen "skutečnost, že dostaneme vakcínu a léky".

Bývalý viceprezident Biden v reakci na tento výrok Trumpa obvinil, že před pandemií kapituloval. Meadowsovo vyjádření podle něj bylo "upřímným uznáním toho, co bylo zjevně strategií prezidenta Trumpa od začátku krize: mávat bílou vlajkou porážky a doufat, že virus odejde, když jej bude ignorovat".

Prezident, který dnes uspořádal předvolební mítink v Pensylvánii, odmítl, že by boj s šířením koronaviru vzdal. Podle něj to byl Biden, který "mával bílou vlajkou před životem". Příznivcům shromážděným na mítinku řekl, že mají ve volbách na výběr mezi "Trumpovým boomem a Bidenovým lockdownem", tedy mezi růstem hospodářství a plošnou uzávěrou ve snaze zbrzdit šíření koronaviru.

Před příjezdem na shromáždění šéf Bílého domu v sérii tweetů pandemii zlehčoval. Média obvinil, že odmítají psát o jeho úspěších a šíření viru využívají, aby jej poškodila v nadcházejících volbách.

"Média, která šíří falešné zprávy, znají jen COVID, COVID, COVID až do voleb," napsal prezident na twitteru. Čtvrtého listopadu, tedy den po prezidentských volbách, se podle něj téma v médiích okamžitě změní.

V boji s "čínským virem" vláda podle Trumpa udělala "obrovský pokrok". Média se ale spikla a covid-19 "využívají v naprosté koordinaci, aby změnila naše skvělé výsledky v předběžném hlasování". "Mělo by to být považováno za narušení voleb," doplnil.

Na obranu prezidenta se dnes postavil i personální šéf Bílého domu, jehož výrok Biden k Trumpově kritice využil. "Jediným, kdo mává bílou vlajkou spolu s bílou rouškou, je Joe Biden," uvedl Meadows. "Virus porazíme. Nebudeme jej kontrolovat. Ale budeme se snažit jej zbrzdit, jak jen to dokážeme," dodal.

Na Meadowsův nedělní rozhovor se CNN dnes přímo reagoval i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Je nebezpečné zříci se kontroly," řekl.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která dlouhodobě sleduje vývoj pandemie, se virem SARS-CoV-2 nakazilo už více než 8,6 milionu obyvatel USA. S covidem-19 jich zemřelo přes 225.000. Ve Spojených státech žije přes 330 milionů lidí.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Spojené státy v pátek zaznamenaly přes 84.000 nakažených, což je dosud nejvyšší denní údaj. Denně nyní v USA s covidem-19 umírá v průměru 900 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady v Kanadě vzkazují řidičům, aby nenechali losy olizovat auta

25.11.2020 07:49 Úřady v kanadské provincii Alberta se obrátily na řidiče se žádostí, aby nenechali losy olizovat…

Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

25.11.2020 07:43 Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle…

Trump se chystá omilostnit svého exporadce Michaela Flynna

25.11.2020 07:29 Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela…

Biden: USA jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra

24.11.2020 21:55 "Amerika je zpátky," prohlásil dnes na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama