Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu večer. Nominantka, kterou musí potvrdit Senát, v němž však mají Trumpovi republikáni většinu, by měla nahradit liberální soudkyni Ruth Baderovou Ginsburgovou, která zemřela v pátek na rakovinu ve věku 87 let. Soudkyní nejvyšší instance byla přes 27 let. S odvoláním na sdělení Bílého domu o tom informovala agentura Reuters.

Donald Trump
doporučujeme

Jméno kandidáta prezident podle Bílého domu oznámí v 17:00 místního času (23:00 SELČ). Prezident již dříve avizoval, že do doživotní funkce jmenuje ženu. Jako silnou kandidátku zmínil konzervativní soudkyni federálního odvolacího soudu v Chicagu Amy Coneyovou Barrettovou. Schválení konzervativní soudkyně by posílilo konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Šéf senátních republikánů Mitch McConnell se už zavázal, že prosadí hlasování o nástupkyni Ginsburgové, pokud prezident kandidáta navrhne.

Snahu Trumpa a jeho republikánů o co nejrychlejší jmenování nástupkyně ostře kritizují opoziční demokraté, kteří tvrdí, že kandidáta by měl vybrat vítěz listopadových voleb hlavy státu. Demokraté zároveň viní republikánské lídry z pokrytectví, protože ti v roce 2016 odmítali umožnit hlasování o nominantovi tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, který měl nahradit zemřelého soudce Antonina Scaliu. Republikáni tehdy tvrdili, že do voleb zbývá málo času, Scalia přitom zemřel v únoru.

Tělo Ginsburgové je nyní v rakvi pokryté americkou vlajkou v otevřené sloupové hale před vstupem do budovy soudu v metropoli Washingtonu. Veřejnost má možnost její ostatky navštívit dnes a ve čtvrtek. Jen dnes podle agentury Reuters na místo přišly bojovnici za práva žen vyjádřit úctu stovky lidí. Ještě předtím při soukromé pietě v budově uctili její památku její kolegové. V pátek se tělo soudkyně přesune do budovy Kongresu. Pohřbena bude při soukromém obřadu příští týden na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu vedle svého manžela Martina.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama