Trump vetoval rezoluci Kongresu k Íránu, Senát veto nezlomil

Americký Senát dnes nedokázal přehlasovat veto amerického prezidenta Donalda Trumpa k rezoluci, která by omezila možnosti hlavy státu nařídit případnou vojenskou akci proti Íránu. Informovala o tom agentura Reuters. Trump rezoluci vetoval ve středu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Když republikánský prezident Trump veto oznamoval, podle CNN uvedl, že "šlo o velmi ponižující rezoluci, která byla součástí strategie demokratů vyhrát volby 3. listopadu díky rozštěpení Republikánské strany". Začátkem listopadu se ve Spojených státech konají volby do Kongresu i volba hlavy státu.

Podle šéfa Bílého domu rezoluce dramaticky omezila možnosti prezidenta chránit Spojené státy, jejich spojence a jejich partnery.

Text, který navrhli demokraté, v březnu schválila Sněmovna reprezentantů, v únoru Senát. V Senátu se proti prezidentovi kromě demokratů postavilo také osm členů Republikánské strany.

Senát, kde mají republikáni většinu, dnes veto přehlasovat nedokázal. Ve stočlenné komoře je k takovému kroku potřebná dvoutřetinová většina 67 hlasů. Pro přehlasování veta zvedlo ruku 49 senátorů, proti jich bylo 44. Menšinové demokraty nyní podpořilo sedm republikánů, uvedla televize Fox News.

Trumpa, který jako prezident je vrchním velitelem amerických ozbrojených sil, by rezoluce nutila konzultovat se zákonodárci případné budoucí vojenské akce namířené proti Íránu. Šlo o reakci na americký nálet bezpilotním letounem, který na začátku ledna v Bagdádu zabil mimo jiné prominentního íránského generála Kásema Solejmáního. Smrt jednoho z nejvýznamnějších představitelů režimu v Teheránu vyvolala odvetný raketový útok na irácké základny, na nichž byli i američtí vojáci, a také obavy z rozsáhlejšího regionálního konfliktu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v USA sílí. Trump pohrozil střelbou, novinář CNN zatčen v přímém…

29.05.2020 16:16 Aktualizováno Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na dnešek řadu amerických měst. V Minneapolisu…

Bolsonaro má rekordně vysoký počet odpůrců. Nezvládá pandemii, čelí i…

29.05.2020 15:28 Počet Brazilců, kteří vnímají negativně vládnutí svého prezidenta Jaira Bolsonara, se od dubna…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1297 lidí

29.05.2020 08:27 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1297 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Trump se mstí Twitteru. Podepsal exekutivní příkaz

29.05.2020 08:00 Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy