Trump vetoval rezoluci Kongresu k Íránu, Senát veto nezlomil

Americký Senát dnes nedokázal přehlasovat veto amerického prezidenta Donalda Trumpa k rezoluci, která by omezila možnosti hlavy státu nařídit případnou vojenskou akci proti Íránu. Informovala o tom agentura Reuters. Trump rezoluci vetoval ve středu.

Donald Trump
doporučujeme

Když republikánský prezident Trump veto oznamoval, podle CNN uvedl, že "šlo o velmi ponižující rezoluci, která byla součástí strategie demokratů vyhrát volby 3. listopadu díky rozštěpení Republikánské strany". Začátkem listopadu se ve Spojených státech konají volby do Kongresu i volba hlavy státu.

Podle šéfa Bílého domu rezoluce dramaticky omezila možnosti prezidenta chránit Spojené státy, jejich spojence a jejich partnery.

Text, který navrhli demokraté, v březnu schválila Sněmovna reprezentantů, v únoru Senát. V Senátu se proti prezidentovi kromě demokratů postavilo také osm členů Republikánské strany.

Senát, kde mají republikáni většinu, dnes veto přehlasovat nedokázal. Ve stočlenné komoře je k takovému kroku potřebná dvoutřetinová většina 67 hlasů. Pro přehlasování veta zvedlo ruku 49 senátorů, proti jich bylo 44. Menšinové demokraty nyní podpořilo sedm republikánů, uvedla televize Fox News.

Trumpa, který jako prezident je vrchním velitelem amerických ozbrojených sil, by rezoluce nutila konzultovat se zákonodárci případné budoucí vojenské akce namířené proti Íránu. Šlo o reakci na americký nálet bezpilotním letounem, který na začátku ledna v Bagdádu zabil mimo jiné prominentního íránského generála Kásema Solejmáního. Smrt jednoho z nejvýznamnějších představitelů režimu v Teheránu vyvolala odvetný raketový útok na irácké základny, na nichž byli i američtí vojáci, a také obavy z rozsáhlejšího regionálního konfliktu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuela a Kuba kritizovaly v OSN imperialismus USA

22.09.2020 07:42 Venezuelský prezident Nicolás Maduro, kterého vyšetřovatelé Rady OSN pro lidská práva obvinili z…

Policisté v americkém městě Athens zastřelili ženu, dle úřadů je napadla…

22.09.2020 07:31 Policisté ve městě Athens v americkém státu Georgia zastřelili ženu, která je podle úřadů napadla…

Zelenskyj v OSN odsoudil okupaci Krymu a ruskou agresi v Donbasu

22.09.2020 07:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve Valném shromáždění OSN prohlásil, že okupace Krymu a…

Koronavirus: Počet potvrzených případů v Mexiku překročil 700 tisíc

22.09.2020 07:18 Brazílie dnes oznámila 13.439 nových případů nákazy koronavirem a dalších 377 pacientů s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama