Biden dle odhadů zvítězil ve Wisconsinu, Trump tam žádá přepočet výsledků

Kandidát amerických demokratů Joe Biden podle projekce stanice CNN i podle agentury AP zvítězil v úterních prezidentských volbách v klíčovém severoamerickém státě Wisconsin. Získal tak dalších deset volitelů, takže podle zpravodajské webu Axios už má 248 z 270 potřebných volitelů.

Donald Trump
doporučujeme

Trump jich má zatím 214, ale ještě stále nejsou konečné výsledky z dalších klíčových států jako Michigan a Pensylvánie, které dohromady mají 36 volitelů.

Trumpova kampaň už oznámila, že nechá výsledky ve Wisconsinu přepočítat. Ve volbách v roce 2016, v nichž proti Trumpovi kandidovala Hillary Clintonová, Trump ve Wisconsinu zvítězil.

Bidenovo vítězství je ale velmi těsné a pokud je rozdíl menší než jeden procentní bod, může kandidát požádat o přepočtení.

Šéf Trumpovy kampaně Bill Stepien už oznámil, že o to kampaň ve Wisconsinu požádá. "Jsou zprávy o nepoctivých případech v několika wisconsinských okresech, což vyvolává vážné pochybnosti o platnosti výsledku. Čísla dávají prezidentovi právo na přepočítání a my o to okamžitě požádáme," řekl Stepien.

Jak napsala agentura Reuters, podle odborníků jsou podvody v amerických volbách velmi vzácné.

Trump se už brzo ráno prohlásil za vítěze amerických voleb, zatímco Biden řekl, že on k vítězství míří. Vůdce senátní většiny a Trumpův spojenec Mitch McConnell prezidentova slova o vítězství zmírnil, když později prohlásil, že to ještě chvíli potrvá, než sčítání hlasů skončí. "To, že řeknete, že jste vyhrál, je něco jiného než dokončit sčítání," řekl.

McConnellovi ale naopak nevadí Trumpův výrok, že napadne výsledek v klíčových státech. "To by vás nemělo šokovat, že tam budou mít obě strany právníky. Spory rozhodnou soudy. Tak to v této zemi děláme," řekl McConnell novinářům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Sněmovna reprezentantů hlasovala pro dekriminalizaci marihuany

05.12.2020 08:28 Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro…

Kanada překročila hranici 400.000 nakažených koronavirem

05.12.2020 08:23 Kanada v pátek překročila hranici 400.000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Stalo se tak…

Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou…

04.12.2020 20:45 Aktualizováno Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama