Vědci se postavili Trumpovi. Ví, proč se koronavirus v USA tak masivně šíří

USA v současné době eviduje 2 381 361 potvrzených případů covid-19 a více než 121 000 úmrtí. Ředitel Centra pro kontrolu a prevencí nemocí (CDC) řekl na zasedání kongresu, že covid-19 „přivedl tento národ na kolena,“ a dává to za vinu nedostatečnému financování.

Kongres USA
doporučujeme

Robert Redfield, americký virolog, který je v současné době ředitelem CDC řekl, že financování v oblasti veřejného zdraví bylo dlouhodobě podfinancováno a vyžaduje naléhavé investice. „Děláme to nejlepší, co v boji s covid-19 můžeme dělat, ale realita je taková, že tento národ byl sražen na kolena,“ řekl Redfield ve Washingtonu.

Ředitel apeloval na zvyšování investic do veřejného zdraví, převážně do klíčových faktorů jako je analýza dat, pracovní síly a bezpečnost. „Pravděpodobně utratíme 7 miliard dolarů kvůli jednomu malému viru,“ prohlásil Redfield.

Na zasedání ve Washingtonu Anthony Fauci, odborník na infekční choroby v USA, vyvracel tvrzení amerického prezidenta Trumpa ohledně snižování počtu testování. Podle Trumpa to hází špatné světlo na USA a mělo by být sníženo. Fauci o slovech Trumpa prohlásil, že byly řečeny pouze „jako žert“ a dodal, že podle jeho vědomí nikdo nebyl vyzván, aby bylo testování zpomaleno. „To je fakt, ve skutečnosti budeme v testování pokračovat,“ řekl Fauci.

Fauci hovořil o znepokojivém nárustu pozitivních případů převážně na Floridě, v Texasu nebo Arizoně. „Příštích pár týdnů bude rozhodujících,“ vyjádřil obavy Fauci, které se neslučovali s Trumpovým názorem ve snižování testování, přestože podle Guardian bylo nejméně osm zaměstnanců Trumpovy administrativy pozitivně testováno.

„Nejsem dítě,“ komentoval Trump prohlášení tiskového tajemníka, který označil Trumpův výrok za legraci. Fauci na zasedání kongresu hovořil i o vakcíně, která by podle jeho slov měla být k dispozici začátkem nebo koncem roku 2021.

Na zasedání kongresu vyvstala i otázka možné eskalace případů covid-19 společně s chřipkovou sezónou v podzimních měsících, která by mohla zatížit zdravotní systém celého USA. „Pokud bude současně probíhat aktivita covid-19 a chřipky, mohlo by to představovat obrovskou zátěž pro zdravotní systém jako je obsazenost nemocničních lůžek, ochranných prostředků, testování i na bezpečnost zdravotnického personálu,“ uvádí prohlášení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plány na dohodu ztroskotaly. KLDR nechce obnovit rozhovory s USA

05.07.2020 13:07 Pchjongjang "necítí potřebu" obnovit rozhovory s Washingtonem. Sdělila to dnes náměstkyně…

Přestřelka v klubu v USA: Nejméně 12 lidí je zraněno

05.07.2020 11:56 Nejméně 12 zraněných si vyžádala dnešní střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy