Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým vyzyvatelem v boji o Bílý dům Joem Bidenem v první televizní debatě. Čeká se, že hlavními tématy večera budou uvolněný post soudce Nejvyššího soudu, koronavirus, poctivost voleb, či nedávné protesty proti rasismu a s nimi související nepokoje v amerických městech.

Joe Biden
doporučujeme

Rozprava bude rozdělena do šesti čtvrthodinových bloků. Podle organizátorů se témata mohou měnit operativně, hovořit se však bude například o minulých úspěších obou politiků či o stavu ekonomiky a plánech na její zotavení po koronavirové krizi.

Trump s Bidenem se utkají tváří tvář poprvé během velmi vypjaté kampaně, kterou oba uchazeči vedou na pozadí pandemie covidu-19, s níž je v USA spojováno již přes 200.000 úmrtí a která uvrhla americkou ekonomiku do vážné krize.

Výbušným tématem debaty bude kromě pandemie také snaha prezidenta o co nejrychlejší obsazení křesla soudce Nejvyššího soudu, které se uvolnilo po úmrtí liberální soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové. Vlivný soud, který může rozhodovat případné spory o výsledek listopadových prezidentských voleb, chtějí republikáni doplnit urychleně a posílit přitom převahu jeho konzervativního křídla. Trump už na volné místo nominoval konzervativní soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou.

Moderátorem úterního večera bude Chris Wallace, novinář televize Fox News, která se názorově kloní k republikánům. Wallace však v minulosti vedl s Trumpem poměrně konfrontační rozhovory a po moderování jedné z prezidentských debat před čtyřmi lety si vysloužil chválu většiny amerických médií z obou stran politického spektra.

Trump před několika týdny prohlásil, že se na debatu nijak zvlášť nepřipravuje a že jeho nejlepší průpravou je jeho každodenní činnost v prezidentském úřadu. "Byl jsem všude možně a koukám se na něj (Bidena), jak sedí doma a pomyslím si: 'Možná to dělám špatně'," řekl Trump s odkazem na bývalého viceprezidenta, který vzhledem k pandemii značnou část své kampaně na jaře a v létě vedl ze svého domácího studia ve státu Delaware.

Demokratický kandidát k debatě s Trumpem řekl, že se na ni těší, protože ho konečně bude moci "dohnat k odpovědnosti". "Vím, jak si poradit se surovci," řekl Biden. "Doufám, že se jím nenechám nalákat do potyčky. Bude to těžké, protože předvídám, že bude křičet," dodal.

O víkendu Biden prohlásil, že v debatě očekává od Trumpa "osobní útoky a lži", a jeho styl přirovnal k Josephu Goebbelsovi, šéfovi nacistické propagandy Adolfa Hitlera. "Je trochu jako Goebbels. Když říkáte lži dost dlouho, pořád je opakujete, opakujete, opakujete, stane se to všeobecně přijímaným," uvedl Biden v sobotu.

zdroj: YouTube

Trump v neděli na twitteru napsal, že bude požadovat, aby se Biden před, či po debatě podrobil testu na drogy, protože Bidenova vystoupení v debatách jsou podle Trumpa "nevyrovnaná".

Prvnímu střetu uchazečů o Bílý dům bude přihlížet na půdě univerzity Case Western Reserve vzhledem k pandemii jen omezený počet lidí, miliony diváků však budou živě přenášenou 90minutovou debatu vysílanou bez reklamních vsuvek sledovat v televizi a online. Trump s Bidenem se pak utkají ještě dvakrát - 15. a 22. října. Viceprezidentští kandidáti Mike Pence a Kamala Harrisové se střetnou pouze v jedné debatě 7. října.

Do voleb nyní zbývá 35 dní a podle většiny průzkumů si Biden udržuje na celostátní úrovni poměrně stabilní náskok. V amerických prezidentských volbách jsou však důležité výsledky především v takzvaných bitevních státech, kde jsou rozdíly mezi oběma kandidáty výrazně menší.

Debata začne v úterý ve 21:00 místního času (ve středu 03:00 SELČ).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Biden obvinil Trumpa, že kapituloval před pandemií covidu

25.10.2020 21:56 Kandidát demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden dnes obvinil prezidenta Donalda Trumpa,…

Politolog: Výsledek amerických voleb asi nebude hned jasný

25.10.2020 15:48 Do amerických prezidentských voleb zbývá zhruba týden. Ale vzhledem k pandemii nemoci covid-19 v…

ANALÝZA: Klíčové momenty závěrečné prezidentské debaty Biden vs. Trump

25.10.2020 13:17 Úřadující prezident Donald Trump a bývalý viceprezident Joe Biden se ve čtvrtek naposledy utkali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama