Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým vyzyvatelem v boji o Bílý dům Joem Bidenem v první televizní debatě. Čeká se, že hlavními tématy večera budou uvolněný post soudce Nejvyššího soudu, koronavirus, poctivost voleb, či nedávné protesty proti rasismu a s nimi související nepokoje v amerických městech.

Joe Biden

Rozprava bude rozdělena do šesti čtvrthodinových bloků. Podle organizátorů se témata mohou měnit operativně, hovořit se však bude například o minulých úspěších obou politiků či o stavu ekonomiky a plánech na její zotavení po koronavirové krizi.

Trump s Bidenem se utkají tváří tvář poprvé během velmi vypjaté kampaně, kterou oba uchazeči vedou na pozadí pandemie covidu-19, s níž je v USA spojováno již přes 200.000 úmrtí a která uvrhla americkou ekonomiku do vážné krize.

Výbušným tématem debaty bude kromě pandemie také snaha prezidenta o co nejrychlejší obsazení křesla soudce Nejvyššího soudu, které se uvolnilo po úmrtí liberální soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové. Vlivný soud, který může rozhodovat případné spory o výsledek listopadových prezidentských voleb, chtějí republikáni doplnit urychleně a posílit přitom převahu jeho konzervativního křídla. Trump už na volné místo nominoval konzervativní soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou.

Moderátorem úterního večera bude Chris Wallace, novinář televize Fox News, která se názorově kloní k republikánům. Wallace však v minulosti vedl s Trumpem poměrně konfrontační rozhovory a po moderování jedné z prezidentských debat před čtyřmi lety si vysloužil chválu většiny amerických médií z obou stran politického spektra.

Trump před několika týdny prohlásil, že se na debatu nijak zvlášť nepřipravuje a že jeho nejlepší průpravou je jeho každodenní činnost v prezidentském úřadu. "Byl jsem všude možně a koukám se na něj (Bidena), jak sedí doma a pomyslím si: 'Možná to dělám špatně'," řekl Trump s odkazem na bývalého viceprezidenta, který vzhledem k pandemii značnou část své kampaně na jaře a v létě vedl ze svého domácího studia ve státu Delaware.

Demokratický kandidát k debatě s Trumpem řekl, že se na ni těší, protože ho konečně bude moci "dohnat k odpovědnosti". "Vím, jak si poradit se surovci," řekl Biden. "Doufám, že se jím nenechám nalákat do potyčky. Bude to těžké, protože předvídám, že bude křičet," dodal.

O víkendu Biden prohlásil, že v debatě očekává od Trumpa "osobní útoky a lži", a jeho styl přirovnal k Josephu Goebbelsovi, šéfovi nacistické propagandy Adolfa Hitlera. "Je trochu jako Goebbels. Když říkáte lži dost dlouho, pořád je opakujete, opakujete, opakujete, stane se to všeobecně přijímaným," uvedl Biden v sobotu.

zdroj: YouTube

Trump v neděli na twitteru napsal, že bude požadovat, aby se Biden před, či po debatě podrobil testu na drogy, protože Bidenova vystoupení v debatách jsou podle Trumpa "nevyrovnaná".

Prvnímu střetu uchazečů o Bílý dům bude přihlížet na půdě univerzity Case Western Reserve vzhledem k pandemii jen omezený počet lidí, miliony diváků však budou živě přenášenou 90minutovou debatu vysílanou bez reklamních vsuvek sledovat v televizi a online. Trump s Bidenem se pak utkají ještě dvakrát - 15. a 22. října. Viceprezidentští kandidáti Mike Pence a Kamala Harrisové se střetnou pouze v jedné debatě 7. října.

Do voleb nyní zbývá 35 dní a podle většiny průzkumů si Biden udržuje na celostátní úrovni poměrně stabilní náskok. V amerických prezidentských volbách jsou však důležité výsledky především v takzvaných bitevních státech, kde jsou rozdíly mezi oběma kandidáty výrazně menší.

Debata začne v úterý ve 21:00 místního času (ve středu 03:00 SELČ).

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama