Volby v USA: Biden těží z chaotického duelu. Podle průzkumů zvyšuje náskok před Trumpem

Výsledky několika nových průzkumů přináší po chaotickém televizním duelu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem pozitivní zprávy pro jeho volebního vyzyvatele Joea Bidena. Ten si vedl lépe v trojici bleskových sondáží reagujících přímo na debatu, další nové průzkumy pak potvrzují jeho náskok v preferencích na úrovni celých Spojených států.

Joe Biden
doporučujeme

Na výsledky velkých průzkumů provedených až po první přímé konfrontaci kandidátů se ale ještě nějakou dobu bude čekat.

Celostátní čísla zveřejněná ve středu vycházela vždy z dotazování, které začalo ještě před termínem televizního duelu. V průzkumu společnosti Ipsos Bidena podpořilo 51 procent dotázaných voličů, zatímco Trumpa jen 42, jen o jeden procentní bod byl náskok kandidáta Demokratické strany menší v sondáži společnosti YouGov a také v případě agentury Rasmussen, jejíž čísla bývají často pro Trumpa příznivější než ta z jiných zdrojů. Nové výsledky jsou jen dalším potvrzením stavu z posledních měsíců.

Zda s poměrně neměnným rozložením sil v boji o Bílý dům výrazněji zahýbe debata z úterního večera, se teprve ukáže. Bezprostřední dojmy Američanů se snažila zachytit trojice tzv. instantních průzkumů, z nichž rovněž vyšel lépe Biden. Ovšem zatímco dotazování provedené televizí CNN ovládl zcela jednoznačně, v sondáži CBS News jej za vítěze duelu označilo jen 47 procent dotázaných, přičemž opačného mínění bylo 40 procent.

Deník The New York Times (NYT) poznamenává, že soubor účastníků těchto průzkumů neodráží složení elektorátu a čísla je tedy třeba brát se značnou rezervou. Zároveň ale připomíná, že vítězové podobných anket v minulosti zažívali krátkodobé zlepšení v plnohodnotných průzkumech preferencí.

I kdyby tomu tak letos v případě Bidena nebylo, byl by stále někdejší viceprezident ve velmi dobré pozici. Měsíc před vyvrcholením voleb má stabilní náskok v podpoře na celostátní úrovni a papírovým favoritem je i ve státech jako Pensylvánie, Michigan a Wisconsin, kde před čtyřmi lety těsně zvítězil Trump.

Výsledky v jednotlivých státech jsou v prezidentské volbě rozhodující, neboť na jejich základě se kandidátům přidělují hlasy tzv. volitelů, které nakonec určí vítěze. Podle propočtů NYT by Biden aktuálně dosáhl na potřebný počet volitelských hlasů i za předpokladu, že průzkumy na úrovni států podceňují Trumpovu podporu stejnou měrou jako v roce 2016. Bidenovi by údajně k zisku většiny volitelů stačilo i ovládnout pouze ty státy, v nichž mu aktuálně průzkumy přisuzují náskok tří a více procentních bodů.

"Další podrobnější vhled do volebního souboje se nám naskytne až za několik dní, je ovšem bez debaty, že průzkumy ve státech z několika posledních dní jsou pro prezidenta drsné. Zdali je to pro něj tak špatné, jak se zdá, se teprve uvidí," uzavírá NYT.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Biden obvinil Trumpa, že kapituloval před pandemií covidu

25.10.2020 21:56 Kandidát demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden dnes obvinil prezidenta Donalda Trumpa,…

Politolog: Výsledek amerických voleb asi nebude hned jasný

25.10.2020 15:48 Do amerických prezidentských voleb zbývá zhruba týden. Ale vzhledem k pandemii nemoci covid-19 v…

ANALÝZA: Klíčové momenty závěrečné prezidentské debaty Biden vs. Trump

25.10.2020 13:17 Úřadující prezident Donald Trump a bývalý viceprezident Joe Biden se ve čtvrtek naposledy utkali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama