Volby v USA budou napínavé. Biden vede celostátně, v klíčových státech jsou rozdíly těsnější

Ačkoliv si demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden udržuje stabilní náskok na prezidentem Donaldem Trumpem na celostátní úrovni, souboje v šesti takzvaných bitevních státech, jež jsou zásadní pro konečný výsledek voleb, jsou mnohem těsnější.

Joe Biden
doporučujeme

Napsala to agentura Reuters s odkazem na průzkum společnosti Ipsos mezi voliči na Floridě, v Severní Karolíně, Arizoně, Pensylvánii, Wisconsinu a v Michiganu.

Biden má podle nedávného celostátního průzkumu Ipsos na Trumpa náskok asi osmi procentních bodů, v bitevních státech je však situace odlišná. Na Floridě a v Severní Karolíně jsou šance obou kandidátů vyrovnané, v Arizoně vede Biden o jeden procentní bod, v Pensylvánii o tři a ve Wisconsinu a Michiganu o pět bodů.

Všech šest států je přitom kvůli své volební nepředvídatelnosti a poměrně velkému počtu obyvatel klíčových pro výsledek listopadových voleb. Rozdíly mezi oběma uchazeči jsou tam v podstatě v rozmezí statistické odchylky a nelze tedy s jistotou říct, kdo z nich bude mít nakonec navrch.

Celonárodní náskok Bidena v kombinaci s vyrovnanými souboji v bitevních státech by mohl podle Reuters znamenat, že volby dopadnou podobným způsobem jako v roce 2016. Tehdejší demokratická uchazečka Hillary Clintonová obdržela o necelé tři miliony hlasů více na úrovni celých USA, Trump si však díky těsným vítězstvím v několika klíčových státech zajistil větší počet volitelů a tím i křeslo v Bílém domě.

Průzkum ale rovněž ukázal, že se Bidenovi daří přesvědčovat voliče z hlavní Trumpovy voličské základny, kterou jsou běloši bez univerzitního diplomu. Podle průzkumu podporuje Trumpa na úrovni celých USA 50 procent voličů z této demografické skupiny, pro Bidena se jich vyslovilo 41 procent. Před čtyřmi lety přitom Trumpa volilo 61 procent bělochů bez vysokoškolského vzdělání a Clintonovou 31 procent. Na Floridě, v Michiganu a v Pensylvánii se pro Bidena vyslovují čtyři z deseti příslušníků této skupiny, Clintonovou před čtyřmi lety podpořilo jen 30 procent z nich.

Voliči v bitevních státech však nahlíží příznivěji na to, jak si Trump poradil s pandemií covidu-19, s jejíž souvislostí už v USA zemřelo přes 200.000 lidí. Na celonárodní úrovni se prezidentův výkon nelíbí 56 procentům lidí, přičemž 43 procent jich je silně nespokojeno. Ve zmíněných bitevních státech je však situace pro Trumpa lepší. Například na Floridě, kterou prezident musí vyhrát, pokud chce pomýšlet na další mandát, důvěřují voliči co se týče boje s koronavirem oběma kandidátům stejně.

Trump je také v bitevních státech vnímán jako schopnější kandidát z hlediska obnovy ekonomiky po krizi a schopnosti vytvářet nová pracovní místa. Na Floridě v tomto ohledu vede Trump nad Bidenem 51 ku 41 procentům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 19:42 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Trump zneužívá vládu k pošpinění Bidena. Politického rivala chce dát…

21.10.2020 16:09 Prezident USA Donald Trump v úterý při televizním rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby…

Biden si udržuje značný finanční náskok nad Trumpem

21.10.2020 14:27 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vstupuje do závěrečné fáze volební kampaně se značným…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama