Bangladéšská policie pozatýkala v posledních týdnech přes 10.500 členů opozice. Agentuře AFP to řekli zástupci dvou velkých opozičních stran v zemi. Podle nich zatýkání souvisí s parlamentními volbami, které se v této jihoasijské zemi se 168 miliony obyvatel konají v neděli.
"Každý den je zatčeno 80 až 90 našich členů, vláda vytváří před volbami atmosféru strachu," řekl agentuře AFP generální tajemník Bangladéšského islámského společenství (Džamáate islámí). Podle něj bylo od listopadu zatčeno na 3500 členů této největší islamistické strany v zemi.
Také představitelé hlavní opoziční strany, Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) uvedli, že policie zatkla v posledních týdnech 7021 jejích členů. Obvinění, na jejichž základě je policie zatýká, jsou podle mluvčí BNP smyšlená.
Před volbami se v Bangladéši množí také útoky na novináře. Agentura Reuters dnes napsala, že v pondělí napadlo asi 20 maskovaných mužů skupinu bangladéšských reportérů v hotelu nedaleko metropole Dháky a několik jich vážně zranili. Policie útok vyšetřuje, ale zatím nikoho nezatkla, protože se jí nepodařilo útočníky identifikovat.
Poslední parlamentní volby se v Bangladéši konaly v lednu 2014 a podle očekávání v nich zvítězila vládnoucí strana Lidová liga šajch Hasíny Vadžídové, která je premiérkou už od ledna 2009. Hlavní opoziční strana tehdy volby bojkotovala, protože měla výhrady k jejich regulérnosti. Ze zahraniční také zaznívala kritika, že volby provázela zásadní pochybení.
Na nynější volby má dohlížet 175 zahraničních pozorovatelů, uvedla dnes agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí ale v pátek kritizovalo bangladéšskou vládu, že neudělila včas akreditace a víza většině mezinárodních pozorovatelů z organizace ANFREL (Asijská síť pro svobodné volby), kterou financuje americká vláda.
Související
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
V Bangladéši propukla nevole vůči vládě a vlna násilí. Premiérka uprchla
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 1 hodinou
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 1 hodinou
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 2 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 3 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 4 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 5 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 5 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 6 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 7 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 8 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
Prezident Petr Pavel vystoupil před Poslaneckou sněmovnou v polovině svého pětiletého mandátu, aby zákonodárcům připomněl jejich mimořádnou odpovědnost vůči budoucnosti země. Ve svém projevu zdůraznil, že ačkoliv jsou názorové rozdíly hnacím motorem demokracie, neměly by vést k neochotě naslouchat druhým. „Zkuste jít vzorem a ukazujte, že uzavírat se do bublin, které své členy jen ujišťují ve vlastní pravdě proti všem, není cesta,“ apeloval prezident na poslance.
Zdroj: Libor Novák