Karakol - Patnáctiletý kyrgyzský chlapec zemřel na obávaný dýmějový mor. Příčinu smrti již potvrdili lékaři a místní úřady. Zároveň uklidňují obyvatelstvo, že vznik epidemie je vysoce nepravděpodobný. Informuje server news.com.au.
Mladík pocházel z malé vesnice Ichke-Zhergez ve východním Kyrgyzstánu. Zemřel minulý čtvrtek v nemocnici ve městě Karakol. Lékařské koncilium se shodlo, že příčinou smrti byl dýmějový mor. Pacientovy ostatky proto byly spáleny a pohřbeny za zvláštních bezpečnostních opatření.
Lékaři se domnívají, že se chlapec smrtelnou nemocí nakazil po kousnutí blechy. Právě blechy živící se krví orientálních krys byly v minulosti hlavními přenašeči moru. Ten se přitom v Kyrgyzstánu neobjevil po 30 let.
Úřady ujišťují, že není důvod k panice a vznik epidemie prozatím nehrozí. Přesto celkem 105 osob, které přišly s chlapce do styku, bylo vzato do karantény. Na místo domnělé nákazy byly také vyslány dva speciální týmy, které mají odchytit a otestovat tamní hlodavce.
Dýmějový mor je bakteriální infekce. Často se mu přezdívá "černá smrt". V 14. století epidemie v Evropě zabila desítky milionů lidí.
Související
Češi a Slovák zahynuli pod lavinou v Kyrgyzstánu. Další turisté měli štěstí
Ukrajina kritizuje státníky, kteří se zúčastnili přehlídky v Moskvě
kyrgyzstán , mor , lékaři
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Na Hradě si nevšimli, že nevládne Fiala? Okamura se pustil do Pavla, rozpočet na obranu se zvyšovat nebude
před 1 hodinou
CNN: Mohutná armáda v rukou jednoho muže. Rozhodnutí Ťin-pchinga zahájit vyšetřování Jou-Sia je ohromující
před 1 hodinou
Klíčový přechod Rafáh se zatím neotevře. Izrael si stanovil podmínku
před 2 hodinami
Čína se otřásá v základech. Nejvýše postavený generál je vyšetřován pro špionáž pro USA
před 3 hodinami
Konec ruského plynu. EU schválila navzdory odporu Maďarska a Slovenska absolutní embargo
před 4 hodinami
Trump nechá zásah agentů v Minneapolisu prověřit. Naznačuje jejich stažení
před 4 hodinami
Venezuela se bouří. Mám dost příkazů přicházejících z Washingtonu, prohlásila Rodríguezová
před 5 hodinami
Česko čeká test stability. Za Pavlem na Hrad míří Okamura s Babišem a Macinkou
před 6 hodinami
Počasí v USA zabíjí. Masivní sněhová bouře za sebou nechává mrtvé i statisíce domácností bez proudu
včera
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
včera
Nezastavitelný rychlobruslař Jílek. Vyhrál Světový pohár v rámci dlouhých tratí
včera
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
včera
Promlčeno. Za vraždu Mrázka nikdo pykat nebude, i když policie leccos tuší
včera
Další úspěšnou českou sbírku pro Ukrajinu chválí Pavel i slavný Brit
včera
Trump ocenil hrdinství britských vojáků. Donutil ho k tomu i princ Harry
včera
Buď žijeme třetí světovou válku, nebo nejnebezpečnější krizi od roku 1945. Pravdu ukáže až čas
včera
Zelenskyj označil jednání s Moskvou za konstruktivní, chce v nich pokračovat
včera
Vysočina Aréna na nohou. Díky finiši Krčmáře vybojovala smíšená biatlonová štafeta bronz
včera
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
včera
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
Tragická sobotní střelba v Minnesotě neunikla ani americkému prezidentovi. Zastřelený muž byl podle Donalda Trumpa ozbrojený, přičemž příslušníci ICE se brání sami, protože místní policie je nechrání. Trump také napadl místní politiky v čele s guvernérem Timem Walzem, jenž proti němu kandidoval v prezidentských volbách na viceprezidenta.
Zdroj: Lucie Podzimková