Čína utahuje šrouby represí, varuje prestižní deník. Píše o vymývání mozků

NÁZOR - Od roku 2017 začaly ze severozápadu Číny přicházet snímky objektů obklopených hlídkovými věžemi, bez stromů, s vysokými ploty, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že spolu s tím se objevovaly také zprávy o lidech, kteří mizí bez řádného procesu a jakéhokoliv vysvětlení.

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nové morální dno

Očití svědci a rodinní příslušníci zmizelých popisují, jak Čína buduje síť koncentračních táborů pro Ujgury a další příslušníky etnických menšin a uvěznila přes milion turkických muslimů ve snaze vymazat jejich kulturu, jazyk a identitu, uvádí editorial. Situaci označuje za jeden z nejodpornějších případů porušování lidských práv v dnešním světě.  

"Čínští politici nejprve popírali, že tábory existují, následně tvrdili, že jde o školy odborného vzdělávání," pokračuje washingtonský deník. Deklaruje, že důkazy ale potvrdily, že se jedná o tábory určené k vymazání ujgurské muslimské identity skrze ubíjející lekce v mandarínštině a požadavek, aby se vězni zřekli svého náboženství, přijali zvyky většinového etnika Chanů a respektovali vládnoucí komunistickou stranu.  

Americký prezident Donald Trump se loni 29. června setkal v japonské Ósace se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, poukazuje vlivný server. Odkazuje na paměti, které v těchto dnech vydává Trumpův někdejší poradce pro národní bezpečnost John Bolton, v nichž tvrdí, že šéf Bílého domu během jednání nejen žadonil, aby Čína začala nakupovat americké zemědělské produkty, což by mu pomohlo ke znovuzvolení, ale došlo i na tábory v provincii Sin-ťiang, které Si hájil.

Bolton s odvoláním na informace od tlumočníka americké delegace píše, že Trump čínského prezidenta nabádal k pokračování výstavby těchto táborů, které označil za správné, konstatuje prestižní deník. Pro úplnost dodává, že Trump ovšem Boltonovu knihu označil za "snůšku lží a smyšlených příběhů".    

"Na jednání s Trumpem čínský prezident zřejmě o táborech nemluvil jako o koncentračních a nevíme, jak přesně Trump reagoval," přiznává Washington Post. Dodává, že záznamy amerických a čínských tlumočníků se mohou lišit, ale pokud Trump skutečně posvětil čínský groteskní projekt kulturního vyhlazení, jde o nové morální dno jeho prezidentství.

Naprosto správná věc

Je dobře známo, že Trump se o lidská práva v Číně vůbec nestará, uvádí editorial. Připomíná, že šéf Bílého domu měl loni na jednání se Si Ťin-pchingem naznačit, že zmírní americkou reakci na čínské represe v Hongkongu, aby se podařilo uzavřít novou americko-čínskou obchodní dohodu, o kterou tolik stojí.

Úmyslné opomíjení čínské represivní politiky má své následky, deklaruje americký server. Konstatuje, že Trump v Ósace vyslal signál, že nevyužije sílu svého úřadu, ani vliv Spojených států, aby zachránil Ujgury před kulturním vyhlazením.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To mohlo podle prestižního deníku povzbudit Si Ťin-pchinga, aby letos dále utáhl šrouby v Hongkongu, a tak Trump poškozuje lidskou důstojnost a svobodu, které Spojené státy celé generace ve světě obhajovaly.  

Jen pár hodin poté, co na veřejnost pronikly úryvky z Boltonovy knihy, Trump podepsal zákon, který umožňuje uvalit sankce na jedince a subjekty podílející se na represích vůči Ujgurům, poukazuje Washington Post. Upozorňuje, že zákon získat drtivou podporu v Kongresu napříč politickým spektrem.

Renomovaný server to vnímá jako vítaný signál, že Trumpovo pohrdání lidskou důstojností není postojem americké vlády a Spojených států jako takových.

"Trump učinil dobře, že pod (zákon) připojil svůj podpis, ať má nyní jakékoliv motivy," píše washingtonský deník. Dodává, že postavit se nucenému vymývání mozků, věznění a likvidaci lidského dědictví je naprosto správná věc.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mongolsku se objevil dýmějový mor. Úřady urychleně zavádí opatření

06.07.2020 18:10 V čínské oblasti Vnitřního Mongolska byl v nemocnici detekován dýmějový mor. Úřady urychleně…

Filipíny hlásí masivní nárůst nakažených koronavirem

06.07.2020 15:04 Filipíny zaznamenaly za poslední den opět jeden z nejvyšších nárůstů v počtu nakažených koronavirem…

Většina Japonců nevěří, že se odložená olympiáda uskuteční

06.07.2020 12:11 Více než tři čtvrtiny Japonců nevěří, že se v příštím roce v Tokiu uskuteční odložené olympijské…

Indie je v počtu nakažených třetí, předstihla Rusko

06.07.2020 10:45 Indie se podle absolutního počtu nakažených novým typem koronaviru stala třetí nejvíce zasaženou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy