Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů Fridays for Future

K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé také v Evropě, včetně Německa, Británie, Polska, Česka, Slovenska nebo Rakouska. Ekologičtí aktivisté ohlásili na dnešek akce ve 2600 městech v téměř 160 zemích světa. Vyvrcholit mají protestem před sídlem OSN v New Yorku, kde se příští týden uskuteční klimatický summit.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Austrálie
doporučujeme

Ve Varšavě a dalších městech Polska, jehož energetika je silně závislá na uhlí, uspořádaly protestní pochody tisíce mladých lidí s varovnými transparenty jako "Neexistuje žádná planeta B". Mnoho polských středních škol dalo podle agentury AP studentům volno, aby se mohli globálního klimatického protestu zúčastnit.

V Paříži dorazily odpoledne do centra tisíce mladých lidí, kteří procházeli městem a zastavovali auta. Akci podpořila starostka metropole Anne Hidalgová.

Na náměstí u sídla úřadu slovenské vlády v centru Bratislavy se podle policie sešlo kolem dvou až tří tisíc lidí. Organizátoři odhadli účast zhruba na 5000 lidí. Shromáždění v Bratislavě, po kterém následoval pochod účastníků ulicemi metropole, podpořily velké slovenské univerzity a Slovenská akademie věd.

Na některých místech demonstranti přicházeli na demonstrace s originálními transparenty nebo v maskách. Zpravodajský server BBC například zveřejnil fotografii demonstranta, jak v poměrně teplém počasí kráčí britským Manchesterem v převlečení za ledního medvěda. Ve Finsku zase na oteplování planety upozorňoval Santa Claus.

S desetitisícovými davy, které se shromáždily před londýnským Westminsterem či u Braniborské brány v centru Berlína, kontrastuje snímek osamělého demonstranta v ruské metropoli Moskvě. Mladý houslista Aršak Makičjan se Pátků pro budoucnost (Fridays for Future) účastní už téměř šest měsíců. Jeho žádost o uspořádání skupinového protestu v centru Moskvy ale úřady zamítly.

K celosvětové iniciativě se naopak připojila některá africká města, například keňská metropole Nairobi a jihoafrická Pretoria či Johannesburg.

"Demonstrace se konají od Jihoafrické republiky po Ukrajinu, Německo a Šalamounovy ostrovy, jejich rozsah a koordinace je fenomenální," napsala BBC. Celosvětová mobilizace podle ní ukazuje, že klimatická krize se stala globální otázkou, jejíž naléhavost roste.

"Škola je důležitá, ale moje budoucnost taky," řekla v projevu na manifestaci v Londýně jedna ze studentek.

Studenti od loňského září vždy v pátek stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců na Zemi přispívají ke změnám klimatu.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánská vláda propustí dalších 900 vězňů z řad Tálibánu, chce zabránit…

26.05.2020 13:18 Afghánská vláda dnes plánuje propustit dalších 900 vězňů z řad povstaleckého hnutí Tálibán. Podle…

Čína chystá právní předpis na vlastní formu GDPR

26.05.2020 11:10 Právo na ochranu soukromí a na ochranu osobních údajů se chystá zakotvit Čína ve svém prvním…

Politolog: Trump chce jednat z pozice síly, nastává nová strategická…

26.05.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump je často obviňován z nepředvídatelnosti, ale v mnoha…

Čína vytýká Česku, že označuje Tchaj-wan jako zemi, píše deník

25.05.2020 17:45 Čínskému velvyslanectví vadí, že dokumenty ministerstev zahraničí a zdravotnictví označují Tchaj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy