V Indii znovu za den přibylo víc než čtvrt milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a také 1761 úmrtí spojených s nákazou, což je dosud nejvíce v této zemi za den. Indická vláda oznámila, že od 1. května začne proti covidu-19 očkovat všechny občany starší 18 let. Podle serveru BBC News je ale v mnoha indických státech vakcín nedostatek a není jasné, jak chce země další dávky rychle obstarat.
Za posledních 24 hodin Indie zaznamenala 259.170 nových infekcí; o den dříve přibylo 273.810 nákaz, což bylo nejvíce za den od počátku pandemie. Celkově tato země, kde žije víc než 1,3 miliardy lidí, zaznamenala už 15,32 milionu nakažených, což je nejvíce po Spojených státech. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Indie 180.530.
Při přepočtu denních přírůstků na 100.000 obyvatel v Indii stále přibývá jen asi desetina nakažených za den ve srovnání se situací, kdy byla v lednu epidemie na vrcholu v České republice. V přepočtu na obyvatele nicméně Česká republika provedla od začátku pandemie téměř osmkrát více testů, než bylo provedeno v Indii.
Indie, která patří k největším výrobcům vakcín na světě, vidí naději v rychlém očkování. Dosud očkovala zdravotníky a lidi starší 45 let, dnes oznámila, že zpřístupňuje očkování všem dospělým. První dávku vakcíny dostalo v Indii přes 108 milionů lidí.
Dodavatelé vakcín, jako například Serum Institute of India, ale mají problémy plnit mezinárodní požadavky a uvádějí, že produkci brzdí nedostatek surovin. Podle BBC má nyní Indie pro své potřeby připravených 27 milionů vakcín, což jí při stávajícím tempu očkování vystačí pouze na devět dní.
Indická metropole Dillí vyhlásila v pondělí šestidenní uzávěru, která má zbrzdit šíření koronaviru a ulevit tlaku na infrastrukturu. V hlavním městě není dost nemocničních lůžek, jsou vyčerpány nemocniční zásoby kyslíku i léku remdesivir používaného k léčbě pacientů s covidem-19. Úřady zřizují nové nemocnice ve školách, obnovují se i polní nemocnice. Denně se ale objevují nové tragické příběhy lidí, kteří zemřeli, protože pro ně byla lékařská pomoc nedostupná.
Jednapadesátiletá Síma Gandotraová bojovala deset hodin o život v sanitce, která objížděla nemocnice po celém Dillí. Když se lůžko pro ni konečně podařilo najít, bylo už pozdě, napsala agentura AP. Rádžív Tivari, u nějž se po nákaze koronavirem vyskytly vážné dýchací potíže, měl opačný problém. Volné lůžko tento obyvatel Lakhnaú ve státě Uttarpradéš sehnal. "Není ale sanitka, která by mě do nemocnice odvezla," řekl AP.
Nejhůře postižený stát Maháráštra s metropolí Bombají dnes oznámil nová opatření, která dovolují obchodům s potravinami mít otevřeno pouze čtyři hodiny denně. Opoziční vůdce Ráhul Gándhí z vlivné indické politické dynastie, který v posledních týdnech přednášel projevy na předvolebních shromážděních Indického národního kongresu, dnes oznámil, že měl pozitivní test na koronavirus. Šéf místní vlády v Dillí Arvind Kedžrivál uvedl, že je v izolaci, protože jeho manželka je nakažená.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyzvalo Američany, aby do Indie necestovali, a také Británie uvedla, že Indii zařadila na takzvaný červený seznam. Na něm jsou země, z nichž je zakázáno do Británie cestovat. Lidé žijící v Británii musejí povinně po návratu z nich do karantény v některém z vládou určených hotelů.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 1 hodinou
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 1 hodinou
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 2 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 4 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.
Zdroj: Libor Novák