Počet obětí zřícení ledovce a záplav v Indii stoupl na 26

Stovky záchranářů stále prohledávají rokle a údolí na severu Indie, kde se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a způsobil devastující záplavy. Počet mrtvých mezitím stoupl: zemřelo nejméně 26 lidí a 165 se stále pohřešuje, uvedla dnes agentura AP.

himaláje
doporučujeme

Katastrofu v neděli způsobilo odtrhnutí kusu ledovce pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví, který se pak zřítil do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila. Povodeň zdevastovala také domy, silnice a mosty v okolí řek Dhauliganga a Alaknanda.

Na místo se vypravili také vědci, kteří se snaží zjistit, co způsobilo odlomení ledovce a záplavy. Hovoří se například o lavině nebo uvolnění nahromaděné vody. Odborníci rovněž zmiňují klimatické změny, jelikož ledovce se kvůli vyšším teplotám zmenšují a jsou méně stabilní.

Většina pohřešovaných jsou zaměstnanci dvou vodních elektráren. Část záchranných prací se soustředí na tunel jedné z nich, kde uvázly více než tři desítky pracovníků. Obě vodní elektrárny jsou součástí rozsáhlé sítě vodních děl na několika řekách a jejich přítocích v této hornaté oblasti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Laboratorní únik koronaviru nelze vyloučit a je nutné jej prověřit, zní z…

09.03.2021 00:01 NÁZOR - Více než rok po začátku koronavirové pandemie zůstává její počátek záhadou, konstatuje…

V Barmě zastřelili dva demonstranty, pracující stávkují

08.03.2021 12:18 V Barmě dnes zahynuli další dva demonstranti, kteří se účastnili protestů proti únorovému…

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama