Policie v Austrálii vyšetřuje zavlečení koronaviru z výletní lodi

Australští policisté vstoupili na výletní loď Ruby Princess a zabavili materiály obsahující informace o plavbě. V březnu z lodi v Sydney po návratu z Nového Zélandu vystoupilo bez kontroly 2700 pasažérů a u některých se později prokázal koronavirus. Patnáct z nich zemřelo, což je zhruba třetina všech úmrtí na koronavirus v Austrálii.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Policie nyní zahájila vyšetřování případu, informovala BBC.

Loď v Sydney zakotvila 19. března a všichni cestující mohli vystoupit, i když lodní lékař při zpáteční cestě z Nového Zélandu hlásil úřadům v Novém Jižním Walesu, že je několik pasažérů nemocných. Den po ukončení plavby hlásily úřady, že se u několika pasažérů potvrdila nákaza koronavirem, a začaly dohledávat všechny ostatní, aby je bylo možné otestovat. Většina cestujících mezi tím odjela do svých domovů v Austrálii.

zdroj: YouTube

Postupně se ukázalo, že přibližně 600 případů koronaviru v Austrálii souvisí s lodí Ruby Princess. Plavidlo od pondělí kotví v přístavu Port Kembla jižně od Sydney s posádkou na palubě, z níž 200 lidí je nemocných.

Nyní věc vyšetřuje policie, která dnes oznámila, že na palubu lodi ve středu pozdě večer vstoupili v ochranných oděvech policisté a odnesli černou skříňku se záznamy o plavbě. "Lodě mají černé skříňky podobné těm v letadlech. Policisté přišli na palubu Ruby Princess získat důkazový materiál včetně této skříňky," vysvětlil dnes velitel policie Nového Jižního Walesu Mick Fuller.

Nemocné členy posádky vyšetřili lékaři a ti, jejichž stav je nejvážnější, budou převezeni na pevninu.

Australské úřady začaly vyšetřovat provozovatele plavidla, společnost Carnival Australia ve snaze zjistit okolnosti, za nichž bylo pasažérům vydáno povolení vystoupit bez kontroly, i když se vědělo, že někteří z nich mají zdravotní potíže.

Fuller řekl, že na palubě je teď asi tisíc členů posádky z nejrůznějších zemí a že si přejí na lodi zůstat, protože se cítí být v bezpečí. V přístavu může loď zůstat deset dní, aby doplnila zásoby a pohonné hmoty. Pak má australské vody opustit.

V Austrálii se dosud potvrdilo zhruba 6000 případů koronaviru. Podle úřadů nových infikovaných ubývá, takže se začala připravovat letadla, jež mají dopravit do země občany, kteří uvázli v cizině.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Desetitisíce Australanů vyšly do ulic, protestují proti rasismu

06.06.2020 11:25 Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve…

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy