Italská vláda nechce, aby velké výletní lodě kotvily v Benátkách

Italská vláda schválila ve středu výnos, díky kterému by v budoucnu velké výletní lodě měly kotvit mimo Benátskou lagunu. V březnu se ministři shodli na tom, že obřím plavidlům nebude umožněno kotvit přímo v Benátkách. V minulosti ale podobné zákazy zrušily soudy, připomněla stanice BBC. Proti turistickým lodím již mnoho let protestují místní obyvatelé.

Podle březnové dohody ministrů kultury, dopravy, cestovního ruchu a průmyslu by velké výletní lodě měly kotvit nedaleko Benátek, v průmyslovém přístavu Porto Marghera. Tím by se tyto kolosy s výtlakem několika desítek tisíc tun měly vyhnout benátskému kanálu Giudecca a centru města. Toto opatření bude platit, jakmile bude provoz tohoto druhu plavidel, omezený kvůli koronaviru, obnoven.

Vládní výnos počítá s tím, že v budoucnu nebudou tyto lodě vůbec vpuštěny do Benátské laguny. Dokument ukládá přístavním úřadům vyhlásit soutěž, jež má vyhledat nejlepší řešení pro přistání turistických lodí mimo tuto oblast. "Jedná se o první krok k definitivnímu a strukturálnímu řešení průjezdu velkých lodí," uvedl ministr dopravy Enrico Giovannini. Ministr kultury Dario Franceschini uvedl, že řešení situace s velkými výletními loděmi žádá i UNESCO. Není však zcela jasné, kdy bude toto opatření realizováno

Problémem se italská vláda nezabývá poprvé. Již v roce 2013 tehdejší kabinet vydal omezení, které se týkalo lodí s výtlakem 96.000 tun a více. Regulace se snažily zavést i námořní úřady. Opatření ale zrušily správní soudy. Ty poukazovaly na to, že zákazy není možné zavést, pokud nejsou připraveny alternativy pro kotvení těchto plavidel.

Plutí kolem centra Benátek lodí, které svou hmotností převyšují historické paláce, kritizují místní obyvatelé. Poukazují na to, že vlny, které způsobují přesuny plavidel, mají velice negativní dopad na základy historických domů. Místní obyvatelé také kritizují jednorázový cestovní ruch a přehlcení města, které lodě s tisíci turistů na palubě údajně způsobují. Na problém poukázala i nehoda z roku 2019, kdy jedna z výletních lodí při manévru narazila na nábřeží San Basilio. Tehdy bylo zraněno pět lidí.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Itálie (Benátky) Výletní lodě

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 49 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy