Thajsko zatím nebude očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca

Thajsko dnes oznámilo, že zatím nebude očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca. První vakcíny od britsko-švédské firmy měli dnes dostat premiér Prajutch Čan-Oča a další členové vlády.

Bangkok
doporučujeme

Thajské úřady odklad vakcinace zdůvodnily zprávami o závažných případech krevních sraženin, které se objevily u několika naočkovaných lidí v Evropě, ačkoli spojitost mezi vakcínami a tvorbou sraženin nebyla prokázána. Pozastavení očkování vakcínou od firmy AstraZeneca ve čtvrtek ohlásily Dánsko, Norsko a Island. Thajsko je podle agentury Reuters první mimoevropskou zemí, která toto rozhodnutí přijala.

"AstraZeneca je dobrá vakcína, ale vzhledem k tomu, co se stalo... by ministerstvo zdravotnictví chtělo krátkodobě odložit užívání této vakcíny," uvedl stálý tajemník ministerstva veřejného zdraví Kiattipchum Wongdžit. Thajsko si může odklad očkování dovolit, protože se mu díky karanténním opatřením a kontrole hranic do značné míry podařilo dostat druhou vlnu epidemie covidu-19 pod kontrolu, dodal Wongdžit.

Thajsko, které má téměř 70 milionů obyvatel, zaznamenalo od začátku epidemie více než 26.500 nákaz koronavirem a 85 úmrtí. Denně nyní přibývá méně než stovka případů.

Dánsko, Norsko a Island i přes přerušení očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca uvedly, že zatím nejsou důkazy o spojitosti mezi vakcinací a tvorbou krevních sraženin a že postupují pouze preventivně. Preparátu se následně zastala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), jež prohlásila, že přínosy látky převyšují případná rizika. Británie, Kanada či Austrálie uvedly, že vakcínu považují za bezpečnou a budou s ní nadále očkovat. Pozastavit očkování se nechystá ani český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Thajská očkovací kampaň silně závisí na vakcínách, které vyvinula firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Od června by je mohla vyrábět místní společnost vlastněná thajským králem; vakcíny, které měl dostat dnes premiér a členové jeho kabinetu, byly z dovozu. Celkem si Thajsko pro své obyvatele zarezervovalo 61 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. Od minulého týdne se v Thajsku očkuje také čínskou vakcínou Sinovac.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

14.04.2021 11:40 Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do…

Indie ohlásila přes 184.000 nových případů infekce koronavirem

14.04.2021 10:15 Indie dnes ohlásila další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin…

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama