V Indii poprvé od 21. dubna klesl denní přírůstek nákaz koronavirem pod hranici 300.000, počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za poslední den ale opět překročil 4000. Informovala o tom agentura Reuters.
Koronavirová krize v Indii komplikuje mezinárodní očkovací program COVAX, jehož cílem je zajistit dodávky vakcín do chudších zemí. Největší dodavatel očkovacích látek do programu COVAX, společnost Serum Institute of India, totiž od března žádné vakcíny nevyvezl.
V Indii počátkem května přibývalo denně i více než 400.000 nákaz koronavirem, minulý týden ale začaly denní počty nakažených klesat, až se dnes dostaly po třísettisícovou hranici. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi 281.386 infekcí, informovalo indické ministerstvo zdravotnictví. Nových úmrtí spojovaných s covidem bylo zaznamenáno 4106.
Celkový počet nakažených od začátku pandemie se v Indii blíží k 25 milionům, úmrtí země eviduje 274.390. Vzhledem k nedostatečnému testování ve venkovských oblastech, kde se nyní koronavirus šíří rychlým tempem, jsou ale skutečné počty infikovaných i zemřelých pravděpodobně mnohonásobně vyšší a podle některých odborníků není jisté, že nová vlna epidemie v Indii již vyvrcholila.
"V Indii je ještě mnoho oblastí, kde čísla stále stoupají," prohlásila vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumja Svaminathanová. Znepokojující je podle ní vysoká míra pozitivity testů, která se pohybuje kolem 20 procent. "Ve velkém množství indických států testování pořád není odpovídající. Když je tak vysoká míra pozitivity testů, je zřejmé, že netestujeme dost," dodala.
"Pokles potvrzených případů covidu v Indii je iluze," napsal na twitteru profesor medicíny S. Vincent Rádžkumár, který působí v nemocnici Mayo Clinic ve Spojených státech. "Vzhledem k omezenému testování je celkové číslo silně podhodnocené. Potvrzené případy mohou být zaznamenány jen tam, kde je lze potvrdit, a to v městských oblastech. Venkovské oblasti případy nepočítají," uvedl.
Indická vláda v neděli vydala detailní pokyny k monitorování nových případů infekce. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo jednotlivé vesnice, aby vyhledávaly lidi s chřipkovými příznaky a zajistily jim testy na koronavirus. Vláda premiéra Naréndry Módího je kritizována, že klíčová rozhodnutí týkající se koronavirových opatření nechává na jednotlivých státech a že nepostupuje dostatečně rychle při očkování obyvatelstva, ačkoli je Indie největším výrobcem vakcín na světě.
Krize v Indii dopadá i na mezinárodní očkovací program COVAX. Firma Serum Institute of India měla v průběhu března, dubna a května do programu dodat 140 milionů dávek vakcíny, nedodala ale zatím žádnou. Dětský fond OSN (UNICEF), který vakcíny pro program COVAX nakupuje a distribuuje, vyzval vůdce zemí skupiny G7 a Evropské unie, aby se s chudšími státy podělily o své vakcíny, uvedl dnes zpravodajský server BBC News.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
28. června 2026 21:01
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: David Holub