Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii poprvé po čtyřech dnech klesl pod hranici 400.000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Denní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19 se dostal po dvou dnech pod 4000. Voda vyplavila na severu Indie na břeh řeky Gangy těla desítek lidí, kteří pravděpodobně podlehli covidu-19.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za posledních 24 hodin přibylo v zemi 366.161 nových případů infekce a 3754 úmrtí souvisejících s covidem. Od začátku pandemie Indie, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, registruje 22,66 milionu nakažených a 246.116 úmrtí. Podle odborníků však může být skutečný počet infikovaných i zemřelých mnohonásobně vyšší.
Reuters dodal, že dnes oznámené údaje zůstávají blízko rekordním počtům nakažených a úmrtí z předchozích dnů. Navíc 1,47 milionu testů vykonaných v neděli je nejmenší počet v tomto měsíci, na počátku května bylo testů každý den v průměru 1,7 milionu. V nemocnicích nadále chybějí lůžka a kyslík pro pacienty s covidem-19, márnice a krematoria zůstávají přeplněné.
Země zatím nevyhlásila celostátní karanténu, jaká platila loni na jaře, ale tlak na premiéra Naréndru Módího, aby tak učinil, roste. "Je to selhání epických a historických rozměrů," uvedl profesor politologie Vipin Nagang z amerického Massachusettského technického institutu (MIT). Šéfka opozice Sonia Gándhíová vyčetla Módího vládě, že se vzdala odpovědnosti, když očkování nechala na svazových státech.
Úřady v Dillí hlásí, že jim během tří-čtyř dnů dojdou vakcíny. V zemi, která je největším výrobcem očkovacích látek na světě, je proti covidu-19 očkováno přibližně 2,5 procenta populace, napsal Reuters.
Restrikce zavedly jednotlivé svazové státy a několik jich kvůli zhoršující se epidemické situaci oznámilo zpřísnění protikoronavirových opatření. Z částečné do plné uzávěry se ode dneška přesune Tamilnád, sousední Karnátaka přísná karanténní opatření prodloužila v pátek. Indická metropole Dillí a severoindický Uttarpradéš uzávěry a noční zákazy vycházení prodloužily do 17. května.
Těla na břehu Gangy byla nalezena na hranici států Bihár a Uttarpradéš, některá nesla známky spálení a ve vodě byla několik dní. Indické sdělovací prostředky hovoří až o stovce těl. Televize NDTV oznámila, že to mohou být oběti covidu-19, které měly být v Uttarpradéši spáleny. Místní úřady oznámily, že těla budou zpopelněna nebo pohřbena.
Agentura AFP napsala, že přibývá nezaregistrovaných pacientů, kteří na covid-19 zemřeli. Virus se rozšířil ve velké míře i mimo velká města, do zemědělských oblastí, kde je málo nemocnic a kde se nevedou patřičné záznamy.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 1 hodinou
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 2 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 2 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 3 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 4 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 5 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 6 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 7 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 8 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 8 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 9 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 9 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 11 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
Do mezinárodní debaty o maďarských volbách se vložilo Rusko, které podpořilo tvrzení amerického viceprezidenta JD Vance o vnějším zasahování do volebního procesu. Kreml se ztotožnil s názorem, že v rámci Evropské unie existují silné tlaky namířené proti znovuzvolení Viktora Orbána. Podle Moskvy se Brusel snaží aktivně pomáhat politickým rivalům současného maďarského premiéra.
Zdroj: Libor Novák