Ve Vietnamu zachránili skotského pilota, s koronavirem bojoval o život osm týdnů

Vietnamští lékaři dokázali déle než osm týdnů udržovat při životě a na umělých plících dvaačtyřicetiletého skotského pilota, než se zotavil z nákazy koronavirem. "Kdybych byl téměř kdekoli jinde na planetě, byl bych mrtvý. Po 30 dnech by mi vypnuli přístroje," řekl BBC Stephen Cameron z nemocničního lůžka.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Pilot strávil 68 dní na plicním ventilátoru, což je podle BBC více než v případě kteréhokoliv jiného pacienta v Británii. Nestalo se tak v nemocnici v jeho rodném městě Motherwell, ale v hektickém Ho Či Minově Městě. Cameron se stal posledním pacientem s covidem-19 na jednotce intenzivní péče ve Vietnamu.

V zemi s 95 miliony obyvatel bylo zjištěno pouze několik stovek potvrzených případů a žádné úmrtí. Asi i kvůli tomu se hlášení o Skotově zotavování dostala do celostátních novin a televizního zpravodajství. Cameron je nyní ve Vietnamu známý jako Pacient 91. Většinu času na nemocničním lůžku strávil v lékaři vyvolaném hlubokém bezvědomí, zatímco desítky špičkových odborníků probíraly jeho stav.

"V jednu chvíli ministerstvo zahraničí sdělilo mému příteli, že mám jen desetiprocentní šanci na přežití, takže se připravoval na nejhorší," řekl Cameron. "Mám štěstí, že jedině mé nohy ještě nejsou dost silné, aby mě udržely," dodal.

Zatímco byl v kómatu, doktoři museli zvládnout mnoho komplikací. V jeho krvi vznikaly sraženiny, ledviny selhaly a kapacita plic klesla na desetinu.

"Když v novinách psali, že potřebuji transplantaci plic, nabídlo je hodně lidí, včetně sedmdesátiletého válečného veterána," poznamenal pacient s úsměvem.

Cameron onemocněl na začátku února, jen pár týdnů po příjezdu do Vietnamu, kam odešel jako mnoho západních pilotů za lepším platem. Sympatie k němu ale poklesly, když vyšlo najevo, že se nakazil v baru, kde se slavil irský svátek svatého Patrika. Dotyčný bar se stal největším ohniskem koronaviru na jihu Vietnamu.

Když byl Stephen Cameron poprvé připojen na umělé plíce, po celém světě bylo jen něco přes milion případů koronaviru. Když ho lékaři 12. června probudili, bylo jich více než sedm milionů. Zhubl o 20 kilogramů a tak mu zeslábly svaly, že se marně snažil pootočit nohou o pár centimetrů. Trpěl únavou a depresemi. Teď říká, že se chce jen vrátit domů. Rezervované místo v letadle má na 12. července.

Příběh Pacienta 91 je podle BBC nejen o zázračném zotavení skotského pilota, ale i o tom, jak rozvíjející se země v jihovýchodní Asii s pohnutou minulostí dokáže překonávat překážky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

05.07.2020 22:05 Aktualizováno Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze…

Indie navzdory nárůstu případu nákazy otevře znovu památky

05.07.2020 13:17 Indie za přísných sanitárních opatření v pondělí návštěvníkům znovu zpřístupní slavnou památku Tádž…

KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik…

05.07.2020 11:36 Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil…

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy