Káhira - První kolo prezidentských voleb v Egyptě se konalo od 26. do 28. března. Dle očekávání získala většinu hlasů současná hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Konkurenci prakticky neměl.
Podle tisku přišlo k urnám kolem 24 milionů lidí, což je asi 40 procent oprávněných voličů. Sísí obdržel 21,5 milionu hlasů. Jde o předběžný výsledek, oficiální má být zveřejněn 2. dubna. Kromě Sísího kandidoval Músa Mustafa Músa, který se řadí k Sísího stoupencům. Sísího vítězství se očekává.
Úřady se snažily zajistit co nejvyšší účast, aby byl příští Sísího mandát přesvědčivý. Volební komise pohrozila, že ti, kdo nepřišli volit, mohou dostat pokutu 500 egyptských lir (580 Kč), jak umožňuje zákon.
Podle zdrojů agentury Reuters mělo právo volit 60 milionů Egypťanů. Někteří přiznali, že za to, že šli volit, dostali peníze nebo další pobídky. Sísí krátce po uzavření volebních místností na twitteru napsal, že fronty před místnostmi jsou pro něj zdrojem pýchy.
Voliči mohli za svůj hlas dostat 50 až 100 egyptských liber, krabici potravin nebo vstupenku do zábavního parku. Účast se snažili ovlivnit státní instituce, poslanci, soukromníci i Sísího příznivci. Dijáa Rašván ze státní informační služby to nepopřel, ale řekl, že nešlo o systematický jev a na výsledek voleb to nebude mít vliv.
V jedné káhirské přepravní společnosti vedení od zaměstnanců vybralo jejich osobní doklady, informovalo je o tom, kde mohou volit, a zajistilo na místo dopravu. Po návratu do práce lidé dostali 50 egyptských liber. "Já jsem ty lidi rozvážel k volebním místnostem, počkal jsem na ně a pak jsem je dovezl zpět, aby si vyzvedli peníze," řekl jeden z přepravců. Pracovník Reuters cestu podnikl s jedním voličem a mluvil s dalšími třemi, kteří si peníze vzali.
Islám Mustafa (25) si prý mohl odvolením vydělat 100 liber, ale odmítl. "Nebudu volit. Koho? Sísí stejně vyhraje. To nejsou opravdové volby. A stejně, k čemu je 100 liber dobrých?" řekl.
Související
Egyptská opozice vyzvala k bojkotu prezidentských voleb
Bývalý šéf armády v Egyptě kandiduje na prezidenta
volby Egypt , Abd Fattáh Sísí , Egypt
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
před 2 hodinami
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
před 3 hodinami
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
před 4 hodinami
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
před 6 hodinami
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
před 6 hodinami
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 7 hodinami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 9 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 9 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 10 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 11 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 12 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 13 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 14 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 15 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 16 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák