Volební kampaň v Izraeli ovládla kauza ponorek, Netanjahu má co vysvětlovat

Hlavní svědek v korupční kauze kolem dohody o nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské námořnictvo od německé firmy Thyssenkrupp Miki Ganor v úterý večer překvapivě změnil část své výpovědi, informoval dnes deník The Times of Israel. V kauze označované jako Případ 3000 policie loni doporučila obvinit několik blízkých spolupracovníků premiéra Benjamina Netanjahua. Aféru nyní využila před dubnovými volbami opozice, podle níž Netanjahu na ponorkách také vydělal.

Vedení strany Modrá a Bílá, která je hlavním rivalem Netanjahuovy vládní strany Likud, tento týden obvinilo premiéra, že je zodpovědný za "největší skandál v historii Izraele související s národní bezpečností".

Jeden z lídrů modrobílé koalice Benny Ganc za přítomnosti svých volebních kolegů Jaira Lapida, Gabiho Aškenaziho a Mošeho Jaalona v pondělí na předvolebním mítinku uvedl, že Netanjahuovi šlo zřejmě 16 milionů šekelů (asi 100 milionů Kč) "přímo do kapsy".

Lapid vyzval premiéra, aby vysvětlil, proč byl podílníkem společnosti, která dodávala materiál firmě Thyssenkrupp. Minulý týden totiž izraelská televize přinesla informaci, že Netanjahu a jeho bratranec Nathan Milikowsky byli akcionáři firmy GrafTech International, dlouhodobého dodavatele firmy Thyssenkrupp.

מר נתניהו, במסגרת פרשת ״צוללות תמורת עמלות״ תענה רק על שאלה אחת עד 20:00 בערב:למה קיבלת 16 מיליון שקל מחברה שסוחרת עם יצרנית הצוללות ולמה הסתרת את זה מהציבור[email protected]

— יאיר לפיד Yair Lapid (@yairlapid) 20. března 2019

Podezřelým v kauze Případ 3000 je mimo jiné Netanjahuův právník a bratranec David Šimron, který podle policie pomohl proti vůli izraelské armády prosadit nákup ponorek od Thyssenkrupp za dvě miliardy dolarů (45 miliard korun). Tehdejší ministr obrany Moše Jaalon se o ní prý dozvěděl z médií a podařilo se mu ji zablokovat. Když ale kvůli sporům ve vládě přestal být ministrem, Netanjahu vyjednávání s Berlínem nechal obnovit.

"Jak je možné, že nevěděl, že dva jemu blízcí lidé, jeho rodina, dostali miliony eur za dohodu o ponorkách a lodích, na niž osobně dohlížel?" zeptal se tento týden na volebním mítinku Lapid. Jeho volební kolega Ganc na otázku stran možné premiérovy korupce odpověděl: "Doufám, že to pravda není". Nicméně připomněl i tři kauzy, v nichž se minulý měsíc rozhodl generální prokurátor obvinit Netanjahua z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Premiéra ale ještě hodlá vyslechnout, než ho obžaluje.

Hlavní svědek v Případu 3000 Miki Ganor pracoval v letech 2009 až 2017, tedy v době, na niž se soustředilo vyšetřování, jako zástupce Thyssenkrupp v Izraeli. V červenci 2017 přistoupil na dohodu s vyšetřovateli, díky níž nebyl obviněn z korupce, ale jen z daňových podvodů, za což dostal trest rok vězení a pokutu. Ganor tehdy přiznal, že uplácel izraelské činitele, aby získal zakázky pro Thyssenkrupp od ministerstva obrany. V úterý večer přišel na policii s žádostí, že chce výpověď změnit, načež byl zatčen. Dnes mu soudce prodloužil vazbu na pět dní.

"Nikoho jsem neuplácel, všechny platby byly odměna za odborné služby, včetně poradenství," uvedl v úterý Ganor. Dodal, že s verzí policie o uplácení souhlasil proto, že byl "pod velkým tlakem". Podle deníku The Jerusalem Post není jasné, proč Ganor nyní změnil výpověď, ale načasování před volbami je podivné. I po změně Ganorovy výpovědi může ale prokuratura podezřelé obvinit, dodal deník.

Související

Benjamin Netanjahu

Izraelci volili parlament, odhady předpovídají vítězství Netanjahua

Strana Likud bývalého izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podle prvních odhadů po uzavření volebních místností získala v dnešních parlamentních volbách spolu se svými spojenci z náboženských a krajně pravicových stran dostatek hlasů k zajištění parlamentní většiny potřebné k sestavení budoucí vlády.
Ulice Tel Avivu

Koronavirus komplikuje izraelské volby, mění se organizace

Izraelská volební komise musela kvůli pokračujícímu šíření koronaviru v zemi upravit organizaci úterních parlamentních voleb. Změny ale mohou mást voliče a vést k vytváření davů, píší tamní média. Počítáno je nyní také s pomalejším sčítáním hlasů, protože až 600.000 jich bude odevzdáno ve dvojité obálce mimo volební místnosti. V minulých dvou letech už kvůli nestabilitě vládních koalic volili lidé v Izraeli třikrát, naposledy loni v březnu.

Více souvisejících

volby v Izraeli Benjamin Netanjahu Izrael Korupce Ponorky

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 40 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 48 minutami

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 2 hodinami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Další zprávy