Spojené státy by měly uznat izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami. Uvedl to dnes americký prezident Donald Trump, podle něhož je toto syrské území anektované židovským státem významné pro izraelskou bezpečnost a stabilitu v regionu. Izrael o americké uznání svých nároků na tuto spornou oblast podle agentury Reuters v poslední době usiluje diplomatickou cestou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Trumpovi za jeho podporu izraelských nároků poděkoval.
"Po 52 letech je čas, aby Spojené státy plně uznaly izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami, které mají zásadní strategický a bezpečnostní význam pro Izrael a stabilitu regionu," napsal Trump na twitteru.
After 52 years it is time for the United States to fully recognize Israel’s Sovereignty over the Golan Heights, which is of critical strategic and security importance to the State of Israel and Regional Stability!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 21. března 2019"Děláte dějiny," sdělil Netanjahu podle oznámení svého úřadu v telefonátu s Trumpem. Poděkoval také na twitteru slovy: "V době, kdy chce Írán využít Sýrii jako základnu ke zničení Izraele, prezident Trump odvážně uznává izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami. Děkujeme, prezidente Trumpe."
Otázka území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a následně část vyklidil a druhou anektoval, se dostává do pozornosti krátce před návštěvou premiéra Benjamina Netanjahua v USA, která začne v neděli. Světové společenství izraelský nárok na Golanské výšiny neuznává a označuje je za okupované území.
Agentury připomínají, že Trump své rozhodnutí zveřejnil čtyři dny před jednáním s Netanjahuem v USA. Premiér odjede na konferenci proizraelského Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC), v pondělí a v úterý má na programu i setkání s Trumpem.
V Izraeli je právě v těchto dnech šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Když se ho novináři dnes ptali na Golany, odpovědi se vyhnul. Sdělil pouze, že to, že USA minulý týden ve zprávě ministerstva zahraničí o lidských právech z oddílu týkajícího se Golanských výšin vyčlenily termín "Izraelem okupované", byl záměr.
Trumpova administrativa se v politice vůči Izraeli odchyluje od praxe předchůdců. Trump předloni uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a loni tam USA přesunuly z Tel Avivu velvyslanectví. Očekává se, že po izraelských volbách, které se budou konat 9. dubna, USA zveřejní nový blízkovýchodní plán k řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Související
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
před 1 hodinou
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
před 2 hodinami
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
před 3 hodinami
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
před 5 hodinami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 5 hodinami
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 6 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 7 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 8 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 8 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 9 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 9 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 10 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 11 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 11 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 12 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 13 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 14 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě