Bagdád - V iráckém městě Tikrít, které leží asi 160 kilometrů severně od Bagdádu, pokračují tvrdé boje mezi islamisty a vládními jednotkami. Podle svědků armáda podnikla několik leteckých úderů a zasažen byl i palác bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Spojené státy mezitím oznámily, že vyšlou do Iráku dalších 300 vojáků, kteří budou mít podle televize CNN za úkol chránit velvyslanectví, bagdádské mezinárodní letiště a americké občany. Jen v červnu bylo v Iráku zabito více než 2400 lidí, uvedla OSN.
V pondělí rebelové údajně obsadili části vojenské základny Speicher na severu města, navzdory tomu, že byli pod neustálým útokem z vojenských vrtulníků. V pátek zase armáda získala pod svou kontrolu část kampusu místní univerzity.
OSN dnes oznámila, že v Iráku jen během června přišlo o život nejméně 2400 lidí, jde tak o nejkrvavější měsíc v tomto roce. Konkrétně mise OSN v Iráku ve svém prohlášení hovoří o 2417 obětech, z toho je 1531 civilistů a 886 členů iráckých bezpečnostních složek.
"Obrovské množství obětí z řad civilistů za pouhý měsíc ukazuje, že je potřeba okamžitě zajistit jejich ochranu," uvedl k nové bilanci zvláštní vyslanec OSN v Iráku Nikolaj Mladenov.
Je pár hodin poté, co islamisté v oblasti v neděli vyhlásili chalífát s názvem Islámský stát, se rozpoutaly tvrdé boje i na hranicích Iráku a Sýrie. Jak dnes uvedla exilové organizace SOHR, klíčové syrské hraniční město Bukamal se dnes islamistům po několikadenní bitvě podařilo dobýt. V bojích zvítězili nad dalšími povstaleckými skupinami, zejména frontou An-Nusra.
K minometnému útoku, za kterým nejspíš rovněž stojí islamisté, došlo dnes v severoiráckém městě Sámarra, asi 125 kilometrů severozápadně od Bagdádu. Při palbě bylo zraněno 14 lidí, z toho dva jsou v kritickém stavu, uvedla s odvoláním na místní představitele agentura Reuters. Na útok ihned zareagovalo irácké letectvo, město i nadále kontrolují vládní jednotky.
Jak oznámilo americké ministerstvo obrany, Spojené státy zvyšují svou vojenskou přítomnost v Iráku o 300 mužů. Bojovníci z ISIL (Islámského státu v Iráku a Levantě) "představují legitimní hrozbu pro Bagdád a jeho okolí," uvedl pro CNN nejmenovaný americký činitel. "Viděli jsme, jak posilují své pozice v okolí Bagdádu, což nás přesvědčilo, že bude rozumné poslat více vojáků," dodal.
Prvních 200 vojáků dorazilo již v neděli a v pondělí, další přijedou v příštích dnech. Nasazení zahrnuje "i vrtulníky a bezpilotní vzdušné prostředky, které posílí bezpečnost letiště i cesty k němu vedoucí", uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. 300 vojáků se připojí ke 300 americkým poradcům, kteří již v zemi pomáhají.
Profesor Londýnské ekonomické školy Fawaz Gerges odhaduje, že k ISIL se připojily "stovky možná tisíce zkušených velitelů Saddáma Husajna." To znamená, že tyto vzbouřenecké síly, i když je tvoří také bojovníci ze zahraničí, jsou vycvičeny a dobře Irák znají. A jejich vůdci jsou možná lépe zorganizovaní, mají lepší smysl pro strategii a jsou lepší v boji než mnozí v irácké armádě, píše wev CT24.
"ISIL to v zásadě umožnilo získat schopnosti a motivaci, stejně jako velitelskou strukturu," řekl Gerges. "Je to miniarmáda bojující v Iráku i v Sýrii." Za ISIL bojuje i několik set lidí hovořících francouzsky, kromě Francouzů jsou to Belgičané a lidé ze severní Afriky.
Tím, že organizace Islámský stát v Iráku a Levantě vypustila ze svého názvu Irák a Levantu, dává najevo, že už neusiluje pouze o tato dvě území, ale o vládu nad celým islámským světem.
„V Iráku žije mnoho náboženských a etnických skupin. A my, jakožto Iráčané a irácký lid, proto odmítáme vyhlášení chalífátu, neuznáváme Islámský stát a nebudeme vzdávat hold takzvanému abú Bakrovi Bagdádímu," říká jeden z obyvatel irácké metropole a dodává, že chalífát je jen iluzí.
Novodobého chalífu naopak oslavovali islamisté v těch částech Sýrie, které jsou pod kontrolou Islámského státu už delší dobu. Ulicemi Rakky, syrského centra této radikální organizace, projížděli ozbrojenci a hlasitě oznamovali vyhlášení chalífátu z reproduktorů, uvedl Rozhlas.cz.
Související
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
Pokud se válka rozšíří, bude to katastrofa. Hrozí masový exodus do Evropy, varuje Irák
Irák , Islámský stát (IS) , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák