Budoucí izraelská vláda? Prezident Rivlin vyzval k vytvoření široké koalice

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořil ji jak Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, tak centristické uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance. Rivlin, který dnes zahájil konzultace o budoucím kabinetu, to prohlásil při setkání se zástupci uskupení Modrá a bílá, informoval list The Jerusalem Post. Gance mezitím podpořila Sjednocená arabská kandidátka, která ve volbách skončila třetí.

Přidejte svůj názor

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

"Izraelský lid chce vládu, která bude stabilní," uvedl Rivlin. "A stabilní vláda nemůže být vláda bez obou největších stran," dodal.

Zástupci uskupení Modrá a bílá, které vedl Moše Jaalon, v této souvislosti poznamenali, že nejsou proti širokému koaličními kabinetu, nicméně odmítají, aby v něm byl vůdce Likudu a dosavadní premiér Benjamin Netanjahu vzhledem k jeho možným obviněním z trestné činnosti. V této souvislosti nicméně Rivlin připomněl, že Netanjahu zatím obviněn nebyl.

Devětašedesátiletý premiér čelí obvinění třem korupčním kauzám. Než bude obviněn, má ho vyslechnout generální prokurátor. Netanjahu tvrdí, že je obětí honu na čarodějnice.

V úterních parlamentních volbách získala centristická Modrá a bílá 33 křesel ve 120členném izraelském parlamentu, zatímco pravicový Likud 31 mandátů. Nová vládní koalice musí mít v Knesetu většinu minimálně 61 hlasů.

Sjednocená arabská kandidátka, která spojuje arabské strany reprezentující 18 procent izraelských Arabů, dnes podpořila jako nového premiéra Gance. Kandidátka po volbách získala 13 křesel v parlamentu. Ganc a jeho stoupenci tak mají zatím k dispozici více mandátů než jejich soupeř Netanjahu.

Gancův středolevý blok má 57 křesel, zatímco premiérův pravicový blok 55 křesel, uvedla izraelská média. Důležitý bude nyní zejména postoj bývalého ministra obrany Avigdora Liebermana, jehož strana získala osm mandátů. Lieberman ale zatím nepodpořil ani Gance, ani Netanjahua.

"Pro nás je nejdůležitější, aby Benjamin Netanjahu už nebyl u moci... takže pro sestavení vlády doporučujeme Bennyho Gance," uvedli zástupci Sjednocené arabské kandidátky na dnešním setkání s prezidentem Rivlinem. Jak poznamenala agentura AP, arabské strany podpořily kandidáta na izraelského premiéra vůbec poprvé od roku 1992.

Podporu Gance od arabských stran Netanjahu ihned odsoudil. Varoval přitom před vytvořením "menšinové vlády, která se bude spoléhat na hlasy těch, kteří odmítají Izrael jako židovský a demokratický stát a opěvují teroristy, kteří vraždí naše vojáky a občany".

Při dnešním jednání se zástupci Netanjahuova Likudu izraelský prezident zopakoval, že je "na dvou největších stranách, aby spojily své síly" a umožnily vznik stabilní vlády. "To lidé chtějí. Nikdo z nás to nemůže ignorovat," prohlásil prezident.

Rivlin dnes jednal se zástupci stran Modrá a bílá, Likud, Izrael je náš domov, Sjednocená arabská kandidátka a ultraortodoxní strany Šas. V pondělí se setká ještě s představiteli aškenázského náboženského bloku Jednotný judaismus, se zástupci koalice Pravice, středolevicové koalice Strany práce a centristické strany Most a levicové koalice Demokratický svaz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Netanjahu opět mluvil o plánu zabrání části Západního břehu

25.05.2020 21:09 Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního…

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Válkou zdevastovaná Sýrie se potýká s koronavirem, počet nakažených roste

25.05.2020 16:00 Syrské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že eviduje 20 nových případů koronaviru, což je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy